Mondhatnánk akár, hogy a demokráciát sem érdemes túlzásba vinni. Persze, egy igazi vérbeli demokrata erre azt mondja, hogy ez az egyetlen dolog, amit sosem lehet túlzásba vinni. Ám szerintem a holland és a francia népszavazás (vagy „raffarindum”) a legmarkánsabb példája annak, hogy igenis lehet.
Bözsi néni és az alkotmány
Mondhatnánk akár, hogy a demokráciát sem érdemes túlzásba vinni. Persze, egy igazi vérbeli demokrata erre azt mondja, hogy ez az egyetlen dolog, amit sosem lehet túlzásba vinni. Ám szerintem a holland és a francia népszavazás (vagy „raffarindum”) a legmarkánsabb példája annak, hogy igenis lehet. Persze, nyilván a francia választópolgár sokkal sokoldalúbb, jogilag képzettebb és a demokrácia szemszögéből sokkal fejlettebb, felnőttebb, mint mi, posztszocialista emberkék. De hát elképzelem, mi történt volna tájainkon, hogy reagált volna mondjuk Bözsi néni vagy Pista bácsi, ha népszavazni hívják őket, EU-alkotmány ügyében. Azt hiszem, más se lett volna könnyebb helyzetben. Nem kell ahhoz feltétlenül Bözsi néninek lenni, hogy ne értsünk egy több száz oldalas, jogi bikkfanyelven írt szöveget, amelyről azt mondják, alkotmány. Illetve, alkotmány lett volna, ha egyetlen tagállam sem él vétójogával. Valamit azért már mi is tudunk a népszavazás intézményéről – nálunk már sikerült párszor alaposan lejáratni. Tudjuk, hogy „igen”-nel vagy „nem”-mel megválaszolható kérdéseket kell tartalmaznia, s van ügydöntő is. Volt értelme a referendumnak tájainkon, amikor az EU-hoz való csatlakozásunkról népszavaztunk. A kérdés most az, milyen jogcímen kérnének fel bennünket, szóval a Bözsi nénit arra, hogy még alkotmányozzunk is, még ha csak egy „igen”, vagy egy „nem” erejéig is. Igaz, még demokráciánk hajnalán jártunk csak, de tűrtük, hogy népszavazás, tehát a megkérdezésünk nélkül darabjaira szedjék Csehszlovákiát. A mai napig sem szoktuk meg, hogy nálunk valamiféle következménye is van a népszavazásnak, mert már annyi marhaság ügyében kényszerítettek ki össznépi voksolást mindenféle politikai Miki egerek. Amikor a referendumnak lett volna értelme, akkor meghiúsították. Azért fizetjük a képviselőket, hogy törvényeket alkossanak. Referendum mögé bújni sokszor bizony politikai alibizmus. Most azt kell mondanom, maximálisan egyetértek, hogy az EU-alkotmány ügyében nem kérték ki „igen-nem”-es véleményünket, az enyémet, a tiédet. Na meg a Bözsi nénijét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.