Befektetési tanulópénz

Sikeresnek mondható évet zártak a befektetési alapok. Az előző évihez képest 140 százalékkal növekedett a pénzintézetek különböző alapjaira bízott lakossági megtakarítás.

Sikeresnek mondható évet zártak a befektetési alapok. Az előző évihez képest 140 százalékkal növekedett a pénzintézetek különböző alapjaira bízott lakossági megtakarítás. A takarékoskodók egy része azért változtatott korábbi befektetési gyakorlatán, mert az alapok általában nagyobb hozamot helyeztek kilátásba számukra a korábbiakhoz képest alaposan megcsappant betéti kamatoknál. Érthető, hogy a kisebb-nagyobb megtakarításokat ma már ritkán őrzik „szalmazsákban” (ami lehet betörésbiztos trezor is), hiszen úgy még annyi hasznot sem hajt, mint amennyit a csekélyke betéti kamat vagy befektetési hozam eredményez. Az infláció egyébként is belejátszik megtakarításunk értékének csökkenésébe, ezért sem mindegy, sikerül-e legalább valamennyire kamatoztatnunk. Most, a különböző befektetési alapok tavalyi átlaghozamainak ismeretében néhányan bánatosan konstatálják, hogy a számukra új módszer igénybevételével pénzecskéjük hozama kevesebb, mintha megmaradnak a már bizalmasan ismert takarékbetétnél. Szerencsére a többség nagyobb hozamhoz jutott, mintha nem próbálkozott volna a Európai Unió országaiban a lakosság által lényegesen nagyobb mértékben igénybe vett befektetési alapok valamelyikével. Tény, aki befektet – kockáztat. Piacgazdaságban a váratlan pénzügyi mozgások teljes kivédésére nincs biztos recept, így aki kisebb-nagyobb kamat, hozam reményében másra bízza pénzét, annak azzal is számolnia kell, hogy esetleg veszít. A statisztika szerint a rövid és hosszú távú befektetési lehetőségek közül a szlovákiai átlagpolgár egyelőre inkább a rövid távra szólót veszi igénybe. Azért is, mert itthon kevesen vannak, akik megengedhetik maguknak, hogy pénzük egy részét évekig „dolgoztassák” például egy részvényalapban anélkül, hogy hozzányúlnának. Az ilyen lehetőségek érvényesítésén töprengők többnyire nem az átlagpolgárok soraiból kerülnek ki. Az átlagember rendszerint arra kénytelen berendezkedni, hogy kis megtakarításához szükség esetén bármikor hozzájuthasson. Minél kisebb veszteséggel. Megoldásként általában a takarékkönyv marad számára, miközben óvatosan próbálgatja a befektetések egyéb, többnyire szolid és elérhető hasznot ígérő formáját is. Igyekszik megkülönböztetni a komoly pénzügyi befektetőt a szélhámostól. Túl sokan fizettek tanulópénzt...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?