BBC RÁDIÓ

Hans Blix, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek volt vezetője szerint Iraknak jó eséllyel már nem voltak tömegpusztító fegyverei, amikor az amerikai és a brit hadsereg háborút indított az előző rezsim ellen.

Hans Blix, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek volt vezetője szerint Iraknak jó eséllyel már nem voltak tömegpusztító fegyverei, amikor az amerikai és a brit hadsereg háborút indított az előző rezsim ellen. Blix a BBC rádiónak azt mondta: már az általa vezetett ellenőri testület sem talált semmit, néhány kisebb jelentőségű lelettől eltekintve. Ezekről megpróbálták kideríteni, hogy a jéghegy csúcsát jelentik, vagy csak „a múltból visszamaradt törmelékekről” van szó. „A szakértők ez utóbbi feltételezés elfogadására hajlottak” – mondta a volt ENSZ-tisztviselő. Hozzátette: a briteknek és az amerikaiaknak most már minden lehetőségük megvan a kutatásra, az irakiak a korábbi megfélemlítés nélkül beszélhetnek nekik, oda mennek, ahová akarnak, és mégsem találtak semmilyen tömegpusztító fegyvert. Blix közölte: ezek után mindinkább hajlamos annak a következtetésnek a levonására, hogy ilyen fegyverek nincsenek is, és szerinte az amerikaiak és a britek is kezdik ezt elfogadni. Hans Blix szerint a szövetséges hatalmak annak idején eltúlozták az általuk gyűjtött hírszerzési adatok jelentőségét. Példaként említette a pilóta nélküli iraki repülőgépeket, amelyekről feltételezték, hogy vegyi vagy biológiai hatóanyagok szétszórására dolgozták ki őket. Ezek estében őt személyesen is bírálatok érték, amiért nem csinált „nagyobb ügyet” a gépek létéből; ma már az amerikai hírszerzés illetékesei is elismerik, hogy a szerkezeteket valószínűleg tényleg felderítésre használták, ahogy az irakiak annak idején mondták. Blix szerint a szövetségesek őszintén meg voltak győződve arról, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnök a tömegpusztító fegyverek hadrendbe állítása felé tart, és ez – a diktátor múltjának ismeretében – érthető is. „A középkorban is azonban az emberek meg voltak győződve a boszorkányok létezéséről, és amikor találni akartak egyet, találtak is” – fogalmazott a volt ENSZ-főellenőr. Szerinte a brit kormány tavaly közzétett hírszerzési dossziéja úgy volt összeállítva, hogy az olvasó sokkal többet olvashatott ki belőle, mint amennyi valójában benne volt. Ez az az információcsomag, amelynek kulcseleméről – az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségéről – a BBC májusban azt jelentette, hogy azt a kormány vetette bele a dossziéba, jóllehet tudta, hogy az információ nem állja meg a helyét. A tudósítás súlyos összecsapás-sorozathoz vezetett a BBC és a kormány között; a hír forrásaként megnevezett David Kelly védelmi minisztériumi főtanácsadó a körülötte támadt vihar közepén öngyilkos lett. Blix nyilatkozatában – a dossziéval kapcsolatban – bírálta a „politikai csodadoktorkodás” gyakorlatát. Megfogalmazása szerint egy kormánynak hitelesebbnek kellene lennie, mint a „frizsiderreklámnak, amelynek kitételeit senki nem hiszi el igazán”. Blix alig egy nappal azután nyilatkozott a BBC-nek, hogy az ausztrál közrádiónak kijelentette: Irak valószínűleg már 12 évvel ezelőtt megsemmisítette összes tömegpusztító fegyverét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?