Az ügynök halála után

Tegnap katonai tiszteletadással temették el Nicola Caliparit, a szertartást az olasz tévénézők élő adásban követhették. Calipariról péntek estig azt sem tudtuk, hogy a világon van, értelmetlen halálával – nem mintha lenne értelmes halál – lett címlapsztori az olasz lapokban.

Tegnap katonai tiszteletadással temették el Nicola Caliparit, a szertartást az olasz tévénézők élő adásban követhették. Calipariról péntek estig azt sem tudtuk, hogy a világon van, értelmetlen halálával – nem mintha lenne értelmes halál – lett címlapsztori az olasz lapokban. Az Irakban tevékenykedő olasz titkos ügynök „baráti tűzben” vesztette életét, a bagdadi repülőtér közelében amerikai katonák nyitottak tüzet autójukra, melyben Giuliana Sgrenát, a baloldali Il Manifesto terroristák fogságból szabadult újságíróját szállították. Nem Calipari az első olasz áldozata az iraki békefolyamatnak. Talán sokan emlékeznek még a 36 éves hivatásos testőrre, Fabricio Quatrocchira, aki állítólag így búcsúzott gyilkosaitól: megmutatom nektek, hogyan hal meg egy igazi olasz; három társát utóbb szabadon engedték. Enzo Baldoni szabadúszó újságíró számára is végzetesnek bizonyult az iraki küldetés, augusztusban kivégezték elrablói. Az olaszok alig ocsúdtak fel a tragikus esemény után, szeptemberben újabb túszügy borzolta a kedélyeket: egy segélyszervezet két munkatársnőjét hurcolták el bagdadi irodájukból. Elrablóik előbb internetes közleményben tudatták a két nő kivégzését, utóbb szerencsére bebizonyosodott, hogy ez nem igaz. A két Simonát szeptember végén szabadon engedték. Novemberben tizenkilenc olasz katona vesztette életét Naszírijában, egy öngyilkos terrorakció során. Az olasz társadalom persze érzékenyen reagált a történtekre, az emberek az utcákra vonultak, követelve az olasz csapatok kivonását a közel-keleti országból. Olaszország eddig az Egyesült Államok megbízható szövetségesének bizonyult a terrorizmus elleni harcban. Az ügynök halála után Silvio Berlusconi kormánya a baloldali ellenzék részéről újra komoly nyomásnak lesz kitéve az iraki kérdést illetően. Bár e sorok írója szeretné elkerülni a cinizmus látszatát, de nehezen vonatkoztathatunk el attól, hogy az újságírók és a katonák dolgozni – vulgo: pénzért – mentek Irakba, s amikor leszálltak a bagdadi repülőtéren, tudták, hova érkeznek. Ám az ukrán, a magyar, a spanyol vagy akár a szlovák precedensek nyomán megfigyelhetjük, azokban az országokban, melyeknek emberveszteségei voltak a térségben, a populista erők alaposan kihasználták a csapatkivonás-párti közhangulatot. Iraknak egyelőre szüksége van a külföldi haderő gyámkodására a közbiztonság megszilárdításához. Az irakiak többsége végre szeretne normális életet élni, ám egy (egyelőre nem teljesen) elhanyagolható kisebbség, a bizonytalanság huzamos fenntartásában érdekelt. Ezek azonban nem szabadságharcosok, hanem bűnözők. Jó lenne, ha erről Berlusconi is meg tudná győzni honfitársait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?