A kormánykoalíciónak hosszas vita után sikerült megállapodnia a gázművek magánosításának menetrendjében is, illetve abban, mi legyen az idei privatizációs bevételek sorsa.
Az önközpontúság ára
A kormánykoalíciónak hosszas vita után sikerült megállapodnia a gázművek magánosításának menetrendjében is, illetve abban, mi legyen az idei privatizációs bevételek sorsa. Az illetékesek annak rendje és módja szerint meg is hirdették a sokat érő vállalat eladását, a megkezdett reformok folytatásán dolgozók pedig várják az eladásából származó pénzt. Menet közben változtatni az eladási játékszabályokon a presztízsvesztésen túl egyet jelentene a gazdasági reformok lassításával. Ennek következményeként évtizedekkel elhúzódhatnának azok a lépések, amelyek nélkül elképzelhetetlen gazdaságunk korszerűsítése. A gázművek privatizálási ütemének a baloldali javaslat szerinti lassítása következményeként ennél a vállalatnál is folytatódhatna az államipénz-pazarlás – az adófizetők rovására. Tisztességes eladásával viszont olyan pénzcsomaghoz juthat az állam, amely lehetővé tenné az elkerülhetetlen és sokáig már nem halogatható nyugdíjreform megindítását, az államadósság csökkentését, az egészségügy, a vasút stb. tartozásainak rendezését. Különösen a nyugdíjreform kényszerű elodázása jelentené a külföld szemében Szlovákia nehezen kiharcolt, de még mindig ingatag hitelképességének újabb kétségbevonását – vélik az elemzők is. A Szlovákia irányában tavaly felgyorsult tőkeáramlás ismét megtorpanna, miközben köztudott, hogy az ország saját erejéből képtelen a gazdaság élénkítésére, és ennek keretében munkahelyteremtésre. Ezért is nyilvánvaló: tűzzel játszik az a párt, amely (különösen ha kormánypártról van szó) pusztán szavazatszerző szándékból javasol olyan lépést, amelynek esetleges megtétele a külföld szemében egyértelműen az ország hitelének romlását jelentené. Az ilyen javaslat megfogalmazójának felelősségét növeli, hogy alternatívaként nem olyan megoldást kínál, amely várható eredményét és hatékonyságát tekintve felülmúlná a már folyamatban levő eladással kapcsolatos elképzelés várt hatékonyságát. Különösebb jóstehetség nélkül is megállapítható, hogy ez a kormány sem nagy teljesítményű garnitúraként vonul be Szlovákia történelmébe. Részint azért, mert nagyon ingatag alapokról indulva túlságosan jó eredményeket nem várhatott tőle az ország. De az is rontott a teljesítményén, hogy hol az egyik, hol a másik kormánypárt igyekezett áldozni a populizmusnak, lassítva ezzel a reformok végrehajtását. Ezért veszélyes a kormánypártok minden önközpontú javaslata, ezúttal a baloldal demonstratívan populista próbálkozása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.