Az olaszok nem kértek az Unió „egyenpizzájából”

Bár Olaszország az Európai Unió alapító tagja, három éve meg kellett védenie Brüsszellel szemben az egyik legfőbb nemzeti jellegzetességét, a pizzát.

Bár Olaszország az Európai Unió alapító tagja, három éve meg kellett védenie Brüsszellel szemben az egyik legfőbb nemzeti jellegzetességét, a pizzát. A világsajtó szárnyán röppent fel annak idején a riasztó hír: az EU a jövőben betiltani készül az olasz földön évszázadokon keresztül pizzasütésre használt fafűtéses kemencéket. A brüsszeli bürokraták állítólag feketelistára akarták tenni a tűzifát, helyette csak a földgáz- vagy a villanytüzelésű kemencéket ismerték volna el.

A taljánok számára ez merénylettel ért fel legfőbb nemzeti ételük ellen. Hangsúlyozandó azonban, hogy az igazi pizzáról van szó, nem arról, amelyet a világ legkülönbözőbb tájain úgy neveznek. A hamisítatlan pizza Nápolyból származik, évszázadokon keresztül alakították, finomították receptjét, s néhány esztendővel ezelőtt az illetékes olasz hivatal rendeletben rögzítette a szabályokat, amelyek betartása nélkül nem lehet e névvel illetni bármilyen összegyúrt lepénykenyeret. A legfőbb szabály pedig éppen a fafűtéses kemence. Szigorú előírások határozták meg eddig, hogy bükkfával kell befűteni, a tésztát pedig 400-450 Celsius-fokon lehet csak világosra sütni. Ha a brüsszeli bizottság követelményének akartak volna megfelelni a jövőben, csak 300-350 Celsius fokra lett volna szabad melegíteni a kemencét, és nem egy, hanem legalább három percig kellett volna tartania a sütésnek. A termék száraz lett volna, úgyszólván ehetetlen.

Romano Prodi, az európai bizottság elnöke azonban rögtön a riadalom másnapján lefújta a riadót. Megnyugtatta a kedélyeket: szó sincs arról, hogy Brüsszel keresztbe akarna tenni a pizzának. De arra senki sem tudott választ adni, miért is terjedt futótűzként a világsajtóban a hír. A gyanút senki nem tudta eloszlatni azzal kapcsolatban, hogy bizonyos érdekcsoportok esetleg szándékosan röppentették fel ezt a léggömböt. Rómában sokszor mondják, hogy Brüsszelre nagy befolyást gyakorolnak a multinacionális vállalatok, amelyek például az amerikai mirelit egyenpizzát akarják terjeszteni a piacon.

Már csak azért sem enyhült az olaszok gyomoridegessége, mert éppen gyomrukat érte további támadás Brüsszel részéről. Hasonló hírek érkeztek az eredeti olasz fagylalt módosítási kísérleteiről, veszélybe került a helyi csokoládé és a friss tészta készítésével kapcsolatos hagyomány. Az olaszok amiatt is haragudtak az Európai Unióra, hogy korábban megállapodott Magyarországgal: 2007-től az olaszok nem használhatják többé a Tocai márkanevet egyik borfajtájukra vonatkozóan, mivel az összetéveszthető a világpiacon a magyar Tokajival.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?