Az Egyesült Államok hadsereg-átalakítási tervei

Az Irakban állomásozó amerikai haderő növekvő nehézségei arra késztették a washingtoni kormányzatot, hogy felgyorsítsa a hadsereg átalakításával kapcsolatos tervek kidolgozását.

Az Irakban állomásozó amerikai haderő növekvő nehézségei arra késztették a washingtoni kormányzatot, hogy felgyorsítsa a hadsereg átalakításával kapcsolatos tervek kidolgozását.

Hétfői washingtoni értesülések szerint mind a kongresszusban, mind a védelmi minisztériumban heves vita folyik arról, vajon szükséges-e a haderő létszámának növelése. A Pentagonban erősödik az a felismerés, hogy Irakban hosszú távú béketeremtésre kell berendezkedni, miközben eleget kell tenni az egyéb tengerentúli kötelezettségeknek, valamint a terrorizmus elleni harcból fakadó feladatoknak, mind otthon, mind külföldön.

A The New York Times hétfőn kongresszusi forrásokat idézve arról írt: Donald Rumsfeld védelmi miniszter arra készül, hogy több pénzt kérjen a törvényhozástól a hadsereg létszámának növelésére. Ezt megelőzően azonban azt tervezi, hogy csökkentse a kevésbé fontos külföldi küldetéseket, az egyenruhát viselőket mentesítse az adminisztratív feladatok ellátásától, átirányítva őket a különböző harci egységekhez. További célkitűzés annak az aránynak a megváltoztatása, amely jelenleg áll fenn az aktív szolgálatot teljesítők, illetve a Nemzeti Gárda és a tartalékosok között.

Külföldön egyébként 21 dandár teljesít szolgálatot, közülük 16 Irakban. A kiszivárgott tervek szerint az itthoniak közül néhányat már kiszemeltek helyettesítésükre, míg a Nemzeti Gárda tagjainak és a tartalékosoknak ugyancsak ki kell venni részüket a terhek átvállalásából. Általános vélekedés szerint Irakban olyan méretű az elkötelezettség, amire egyáltalán nem számítottak, az afganisztáni béketeremtő küldetés még ugyancsak éveket vesz igénybe, és – mint Washingtonban fogalmaznak – az észak-koreai fenyegetés is állandó, és erőteljes katonai készültséget követel. Ezzel szemben a Pentagon elérkezettnek látja az időt arra, hogy csökkentse katonai kötelezettség-vállalásait Boszniában és Koszovóban, valamint a Sínai-félszigeten.

Megfigyelők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra: Donald Rumsfeld jelenlegi törekvése a hadsereg létszámának és a költségeknek a növelésére ellentmond a hadsereg-átalakítással kapcsolatos korábbi védelmi miniszteri koncepciónak, amelynek középpontjában az új technológiákra való támaszkodás, valamint az a doktrína állt, hogy kisebb méretű, de gyorsabb támadásokra bevethető egységeket állítsanak fel.

Kongresszusi vélemények szerint Rumsfeld heteken belül előterjeszti kérését, és a törvényhozók többsége – pártállástól függetlenül – támogatni fogja azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?