Aranyat érő fekete arany

Az élet néha a legsötétebb forgatókönyvekre is rácáfol. A hét elején azt írtuk, hogy ha a világpiaci olajárak vágtája nem áll le, akkor nyárra a benzin literenkénti ára elérheti a 40 koronát.

Az élet néha a legsötétebb forgatókönyvekre is rácáfol. A hét elején azt írtuk, hogy ha a világpiaci olajárak vágtája nem áll le, akkor nyárra a benzin literenkénti ára elérheti a 40 koronát. Nos, a Slovnaft tegnap szembesített a valósággal, amelynek lényege a következő: a nyersolaj hordónkénti (159 liter) világpiaci ára tartósan 50 dollár fölé került, ezzel párhuzamosan a korona gyengülni kezdett az amerikai dollárhoz képest, ezért ha a romló külső tényezőket teljes egészében figyelembe venné az olajtársaság, akkor mától 3-4 koronával drágítaná a benzin literenkénti árát. Azaz már most a 40 koronás szintet ostromolná. Szerencsére a Slovnaft nem a pillanatnyi kilengéseket, hanem a hosszú távú trendeket veszi figyelembe, így mától lényegesen mérsékeltebb áremelést hajtott végre. Természetesen a benzinnel párhuzamosan a gázolaj is egyre drágább, ami részben a hosszú és szigorú tél következménye, ráadásul a későbbiekben a földgázért szintén többet fizethetünk.

Viszont az üzemanyag-forgalmazók nem jótékonysági intézmények, tehát tartósan nem nyelhetik le az árkülönbséget. Márpedig úgy tűnik, tartós drágaságra kell berendezkednünk, csak az első negyedévben 40 százalékkal emelkedett a kőolaj árszintje.

A világpiacon szó szerint hiány mutatkozik az energiahordozóból, a finomítói kapacitások – a 90-es évek alacsony árszintje miatt – nem elégségesek, miközben az Egyesült Államok, India és főleg Kína olajszomja szinte csillapíthatatlan. És akkor még nem említettük a fő olajexportőr Közép-Kelet tartós geopolitikai bizonytalanságát. Napjaink hordónkénti 55 dollár körüli olajára történelmi rekordot dönt. Pontosabban ez az állítás csak részben igaz, mivel az Irak és Irán közötti háború idejében, konkrétan 1980-ban – mai árakon számolva – 90 dollárért adták a nyersanyag hordóját.

Itt még nem tartunk, csupán rohamléptekben közelítünk feléje. A felsorolt valós okok, továbbá a mind komorabb, esetenként öngerjesztő hatású jóslatok végül tényleg azt eredményezhetik, hogy beteljesül a Goldman Sachs bankház jóslata, és tényleg 100 dollárért fogják adni a fekete arany barreljét.

Persze már a jelenlegi drágulás is éppen elég ahhoz, hogy a világgazdaság növekedési üteme lefékeződjön. Az Európai Bizottság éppen e héten tette közzé legfrissebb prognózisát, amely szerint az Európai Unió gazdasága idén még a tavalyinál is lassúbb ütemben fog növekedni, ez alól csupán a balti országok, Szlovákia és részben Magyarország, valamint Csehország jelent kivételt. A világgazdasági lefékeződés előbb vagy utóbb hozzánk is begyűrűzik, ezért fel kell készülnünk arra, hogy esetleg mégsem fogunk a jövőben az Ivan Mikloš pénzügyminiszter által megálmodott évi 5 százalékos ütemben növekedni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?