A Reader’s Digest magazin európai felmérése kiderítette, hogy az európaiak bosszúságainak listája meglehetősen hasonló. Az európai országok lakosságának fő bosszúságforrása a szemetelés, a kutyaürülék, a nyilvános köpködés és a tolakodás.
Ami bosszant és dühít bennünket
Mint kiderült, az évek múlásával valóban egyre zsémbesebbé válunk, hiszen a 18 és 35 év közötti korcsoport csak két dolog – az interneten „felugró” reklám, valamint az útépítések miatt érez nagyobb ingerültséget, mint az idősebbek.
A legingerlékenyebb európai ország titulusát Portugália érdemelte ki, míg a leginkább toleránsabbnak az oroszok bizonyultak. A magyarok a középmezőnyben végeztek a svájciak után, valamelyest megelőzve az osztrákokat.
Ami a bosszúságforrásokat illeti, a „toplistát” a szemetelés vezeti, amely a válaszadók 86 százalékát ingerli a legjobban. Szoros versenyben került a második helyre az utcákat és közparkokat elcsúfító kutyaürülék, amelyet a megkérdezettek 82 százaléka tart botrányosnak. A bronzérmes a sorban állás közbeni tolakodás, amely a válaszadók 81 százalékát hozza ki a sodrából.
A nyilvános köpködés, amely a „toplista” negyedik helyére került, megosztotta az európai nemzeteket. Míg a norvégok fele bosszankodik emiatt, a magyarok 95 százaléka és a spanyolok 85 százalékából vált ki viszolygást. A nemek között a különbség egyébként legélesebben a köpködés megítélésében mutatkozott meg: míg a nők 83 százaléka viszolyog, a férfiaknak csupán 69 százaléka tartja idegesítőnek.
A személyi higiénia hiánya, amely az európai lakosság 74 százalékát bosszantja, különösen zavarja a kelet-európai válaszadókat. A testszaggal szemben a hollandok bizonyultak a legtoleránsabbnak, kiknek csupán 39 százaléka tartja zavarónak.
A követési távolság be nem tartása a válaszadók 73 százalékát dühíti, s különösen sokat bosszankodnak emiatt a finnek (87 százalék), valamint a hollandok (86 százalék). A lenge öltözködés kontinensszerte csak a lakosság 22 százalékát bosszantja. A legtoleránsabbak a norvégok, akiknek csupán 5 százaléka háborgott a testükből sokat mutatók miatt.
Az udvariassági formulák mellőzése leginkább a briteket és a franciákat irritálja, kiknek 80 százaléka háborgott a „kérem” és a „köszönöm” elmulasztása miatt, viszont az oroszok esetében csak a válaszadók 35 százaléka bosszankodott emiatt. Ugyanakkor az oroszok ütköznek meg leginkább a káromkodáson (80 százalék), a svéd lakosságnak viszont alig egytizede veszi zokon a nyomdafestéket nem tűrő kifejezéseket.
A válaszadók felsorolhattak az eredeti listán nem szereplő dolgokat is, amelyek megőrjítik őket. Mint kiderült, sokakat ingerelnek a galambok, a rágógumizás, a forgalommal szemben közlekedő kerékpárosok és a fölöslegesen használt esernyők.
A magyarokat az eredeti listán szereplő bosszúságforrásokon kívül leginkább a labdarúgó-válogatott teljesítménye, a rossz utak, a kátyúk és a postaládába bedobott reklámok dühítik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.