Ami a királyé

A szlovákiai adórendszert van miért szidni. Jelenlegi formájában koncepciózusnak semmiképp nem nevezhető, igazságtalan és sokszor átláthatatlan.

A szlovákiai adórendszert van miért szidni. Jelenlegi formájában koncepciózusnak semmiképp nem nevezhető, igazságtalan és sokszor átláthatatlan. Tervezett formája, a sokat ragozott adóreform pedig bizonyos részeiben a lakosság és főleg a harmadik szektor számára érthetetlen, mégis azért szidja a sajtó, amiért nem kellene. Az egységes adókulcs bevezetése mind a jövedelmi mind a hozzáadottérték-adóban átrendezi a viszonyokat, de a közhiedelemmel ellentétben nem igazságtalanul.

Az adóreform kritikusai azt kifogásolják, hogy az alacsony jövedelmű rétegek (az eddigi 10-15 százalékos adókulcsokkal) ráfáznak a 19 százalékos egységes adóra. Amennyiben az adóalap változatlan maradna, a kritikusok igazat mondanának. A reform jóváhagyását követően azonban nemcsak az adókulcs, hanem az adóalap is megváltozik. Ivan Mikloš pénzügyminiszter a Vasárnapnak adott interjúban a következőképpen illusztrálta a változást: Akinek 100 ezer korona éves jövedelme van (ami nagyjából 8 ezer korona havi bruttó, tehát az alacsonyabb jövedelmi réteghez tartozik), idáig 32 ezer koronát írhatott le, mint adómentes összeget. Az adóalapja tehát 68 ezer korona volt, aminek 10 százalékát fizette be adóként. Az adó tehát 6800 korona volt. A reform után ugyanez az adófizető 81 ezer koronát írhat le adómentes jövedelemként és a maradék 19 ezer koronából fizeti a 19 százalékot, azaz 3600 koronát.

Van viszont néhány „reformvonás”, amely igenis megdrágítja az életünket. A hozzáadottérték-adó 19 százalékos kulcsa ugyanis minden, eddig alacsonyabb sávba sorolt árunak fölemeli az árát, s az adófizető aszerint adózik majd, mekkora a fogyasztása. A döntésben van ráció: az eddigi rendszer az értékteremtőket sújtotta adóval, míg a reformot követő rendszer elsősorban a fogyasztást adóztatja. A termelést, értékteremtést stimuláló adórendszer következménye viszont egyértelműen az életszínvonal emelkedése – tehát a fogyasztás is nőhet, akár az árak lassú emelkedése mellett is. Ez pedig már két-három év távlatában is jó hír.

Ami viszont biztos, az adóreform a maga hibáival együtt egy dologban óriási változást hoz. A rendszer maga ugyanis úgymond „semleges” lesz, ami azt jelenti, hogy az adók révén az állam közvetett támogatásban senkit sem részesíthet. Ha az állam (a társadalom) úgy dönt, hogy valamely réteget, tevékenységet támogatni kénytelen, vagy egyszerűen van rá politikai akarata, akkor ezt csak közvetlenül, pontosan megnevezve, és az adófizető polgár által jól látható és ellenőrizhető döntésekkel teheti. Az adóreformnak ez a hozadéka urambátyám kapcsolatoktól terhes régiónkban talán a legfontosabb és legjobb hír 2003 Szlovákiájából.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?