Amerika adott leírást Iránnak az atombomba gyártásáról

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) akaratlanul ugyan, de maga adott leírást az irániaknak arról, hogyan kell atombombát gyártani – állítja egy amerikai könyv, amely a héten jelent meg az Egyesült Államokban. A szerző James Risen, a The New York Times újságírója.

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) akaratlanul ugyan, de maga adott leírást az irániaknak arról, hogyan kell atombombát gyártani – állítja egy amerikai könyv, amely a héten jelent meg az Egyesült Államokban. A szerző James Risen, a The New York Times újságírója. Szerinte a kínos és súlyos baklövés egy balul sikerült dezinformációs művelet következménye. A szóban forgó, Merlin fedőnevű műveletre még Bill Clinton előző elnök adott engedélyt.

Az elképzelés lényege az volt, hogy a CIA szerkeszt egy leírást arról a bonyolult mechanizmusról, amely kiváltja a nukleáris robbanáshoz szükséges láncreakciót, és szándékosan hibákat helyez el benne. Ezután egy CIA-ügynök, akiről az irániak nem gyaníthatják, hogy az amerikai titkosszolgálat embere, eladja a hibákkal tűzdelt leírást az irániaknak. Az iráni tudósok pedig – a CIA elképzelése szerint – tévúton indulnak el a megtévesztő leírás alapján, és hosszú ideig tévelyegnek, mire esetleg rájönnek, hogy rászedték őket.

Egy olyan orosz származású atomtudóst szemeltek ki a dokumentum iráni kézbe juttatására, aki évekig dolgozott korábban különféle szovjet atomprogramokon, majd disszidált az Egyesült Államokba. A CIA tervezői úgy gondolták, hogy az atomtudós személye elég hiteles lesz az irániak számára, készséggel elfogadják tőle a dokumentumot, és eszükbe sem jut majd megkérdőjelezni annak tartalmát.

Csakhogy a CIA-ügynökké vált orosz atomtudós nagy lehetőséget szimatolt a maga számára ebben a trükkben. A CIA-megbízáshoz híven elvitte a leírást Bécsbe, és átadta ott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) mellett működő iráni missziónak. E ponttól kezdve azonban már nem követte megbízóinak utasításait, hanem a maga útját járta a továbbiakban. Feltárta a tervet az irániak előtt, és felajánlotta, hogy megfelelő nagyságú javadalmazás fejében segít kijavítani a leírásban szándékosan elhelyezett hibákat.

A Hadiállapot (State of War) címet viselő könyv leírja az Amerikai Hírszerző Ügynökség egy másik súlyos baklövését is. Állítólag maga a CIA juttatta el Iránba az általa titkos ügynökként beszervezett iráni állampolgárok névlistáját. Egy feltétlenül megbízhatónak vélt iráni ügynök volt a küldemény címzettje. Azért akarták közölni vele a többi iráni ügynök névlistáját, hogy összehangolhassa, szervezhesse azok működését. A feltétlenül megbízhatónak gondolt személy azonban kettős ügynök volt, az iráni titkosszolgálatnak is dolgozott, és átadta a teljes listát a kémelhárításnak, ami persze az összes iráni CIA-ügynök letartóztatását vonta maga után.

A CIA élesen bírálta a szerzőt és kötetét. Risen elfogadhatatlanul sokszor hivatkozik névtelenül nyilatkozó forrásokra, és ezek a források gyakran megbízhatatlanok – mondta Jennifer Millerwise, a CIA sajtóosztályának vezetője. „Az olvasónak tudnia kell, hogy e könyv minden egyes fejezete hemzseg a súlyos pontatlanságoktól” – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?