Akiket félreértésből üldöznek – a jazidiak

MTI–HÁTTÉRA napokban nagy nemzetközi figyelmet kapott a jazidi közösség sorsa, miután az Iszlám Állam szélsőséges szunnita szervezet a vallási kisebbség több tagját brutálisan kivégezte, s több tízezer embert elüldözött Észak-Irakból.

MTI–HÁTTÉR

A napokban nagy nemzetközi figyelmet kapott a jazidi közösség sorsa, miután az Iszlám Állam szélsőséges szunnita szervezet a vallási kisebbség több tagját brutálisan kivégezte, s több tízezer embert elüldözött Észak-Irakból. Így a világtól elzárt Szindzsár-hegységben rekedtek, víz és élelem nélkül.

A brit BBC elemzése szerint a kurd etnikumhoz tartozó, de saját vallást gyakorló csoport nem örül a nemzetközi figyelemnek: a jazidiak ugyanis pont a vallási üldöztetés miatt zárt, kis közösségekben élnek, óvakodva az őket tévesen „az ördög imádóinak” nevező külvilágtól. Ebből fakadóan azt sem tudni, hányan követik a vallást. Becslések 70 és 500 ezer közé teszik a Irak és Szíria északnyugati, illetve Törökország délkeleti részén elszórtan élő jazidi közösségek létszámát. Számuk jelentősen csökkent az utóbbi évszázadban, azért is, mert a vallást nem lehet felvenni, csak a közösségbe beleszületni.

A jazidiak mostani üldöztetése alapvetően a közösség nevének félreértelmezésén alapul. A szunnita szélsőségesek szerint ugyanis a jazidi elnevezés I. Jazíd ibn Muávija (647–683) kalifa, az Omajjád-dinasztia uralkodójának nevéből ered, akinek megítélése kicsapongó, iszákos életmódja miatt negatív az utókor szemében.

Ám a jazidiaknak semmi közük I. Jazídhoz, a közösség neve egy perzsa szóból eredeztethető, és annyit jelent: Isten követői. Sajátos vallásuk számos félreértést szült az idők során, ami üldöztetésüköz vezetett. Egy gyakori, de hibás elképzelés a zoroasztrizmussal (ősi perzsa vallás) hozta összefüggésbe, és napimádóknak tartotta őket. Ám vallásuk alapvetően a kereszténységgel és az iszlámmal is nagy hasonlóságokat mutat. A jazidiak mind a Bibliát, mind a Koránt követik, bár vallási hagyományaik nagy része nem található meg írásos formában, szájról szájra adják tovább.

A gyermekeket például szentelt vízzel keresztelik meg, az esküvőkön a pap kenyeret tör, a menyasszony pedig keresztény templomokba látogat. Decemberben három napig böjtölnek, szeptemberben éves zarándoklatot tartanak a Moszulhoz közeli Lalisba, Adi ibn Muszáfir sejk síremlékéhez, aki egy omajjád kalifa leszármazottja.

A jazidiak vallásában a teremtőt Jaszdannak nevezik, de ő olyan spirituális magasságot képvisel, hogy közvetlenül nem lehet imádni. Jaszdan egy passzív szereplő: bár a világ megteremtője, de nem annak fenntartója. Belőle hét lélek árad ki, a legjelentősebb a Melek Távusz, azaz a pávaangyalnak nevezett madáralak, amelyre a Teremtő rábízta a Földet. Melek Távusz nevéből fakad a jazidiak megbélyegzéséhez vezető másik gyakori félreértés: a pávaangyal másik neve ugyanis arabul azt jelenti, sátán, ezért az ördög követőinek tartják őket.

A közösség tagjai közül manapság egyre többen telepednek le Törökország délkeleti részén, a szíriai határ közelében, mivel a török kormány nem üldözi őket. A jazidiak az évszázados üldöztetések ellenére sem hagyták el hitüket, ami jelzi identitásuk és jellemük erejét. Ha Irakból és Szíriából elűzik őket az Iszlám Állam harcosai, vélhetően Törökországban fognak nyugalmat keresni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?