Amikor Banglades egyharmada víz alá kerül egy pusztító ciklon miatt, amikor Jáva szigetén egy kitörő vulkán miatt menekülnek el ezrek, vagy amikor a Száhel-övezetben a Szahara rohamos terjeszkedéséről hallunk, elintézzük egy mondattal: a szegény országok nem tudnak védekezni a természeti csapásokkal szemben.
A természet visszavág
Ha nem, akkor egy újabb katasztrófa képében jön a soron következő büntetés. Ebben az esetben New Orleans 100 milliárd dollárt meghaladó kára csupán egyszerű viszonyítási alappá silányul. Vajon mekkora lesz a veszteség, ha a felhőkarcolók építésének lázában égő, s ezzel párhuzamosan a talajvíz viharos megcsapolása miatt máris süllyedő Shanghai, vagy egy kiszáradt tó fenekére telepedő, ezért szintén süllyedő és földrengésveszélyes Mexikóváros dől romba? És akkor még nem beszéltünk a globális felmelegedés okozta egyre szélsőségesebb és pusztítóbb időjárási jelenségek okozta kártételektől. Pedig eljön az idő, amikor az elementáris erejű természeti csapások miatt a kormányok rákényszerülnek gazdaságpolitikájuk módosítására. Ha a nagy biztosítótársaságok még néhány New Orleans-típusú káreseményt lesznek kénytelenek állni, akkor az egész tevékenységük veszélybe kerül, magukkal rántva a velük összefonódó bankokat is. Ezért ne lepődjünk meg nagyon, ha jövőre a Katrinára hivatkozva nálunk is több biztosítási szolgáltatás díja (különösen az árvíz ellen) felmegy. Vajon a szennyes hullámok által nyaldosott New Orleans vízválasztónak bizonyul gondolkodásunkban?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.