<p>Robert Fico a hét végén megint leereszkedett kedvenc bányájába és a következő kinyilatkoztatást tette: „Amíg én leszek a miniszterelnök, a kormány sose fordít hátat a bányászoknak”. A Smer elnöke nem akar hátat fordítani a Felsőnyitrai Bányák tulajdonosának, ezért inkább hátat fordít az összes többi polgárnak.</p>
A Smer aranybányája
A bánya tulajdonosa és igazgatója Peter Čičmanec, a Pénzpolitikai Intézet pedig már 2011-ben azt írta a bányák üzemeltetéséről, hogy az egy bányászra elköltött havi állami dotáció magasabb, mint a bányász fizetése. „Tehát teljes egészében a lakosság dotálja azt a veszélyes munkát, amit a bányászok végeznek ebben a magáncégben, és nem mellékesen a kitermelés rendkívüli módon szennyezi a környezetet.” 2011 óta persze változott a helyzet – még nagyobb állami támogatást kap a bánya.
A Trend hetilap a Felsőnyitrai Bányák 2015-ös zárszámadásból kiszámolta, hogy az alkalmazottakra költött összeg 55 millió euróra rúgott, a bánya működtetésére adott állami dotáció pedig ennek közel a duplája volt.
Ami a legrosszabb, hogy a második Fico-kormány döntése szerint az adófizetőknek 2030-ig kell ezt a magántársaságot súlyos eurómilliókkal támogatniuk. Így a következő tizennégy évben még másfél milliárd eurót öntünk a feneketlen bányákba. Ebből a hatalmas összegből pedig semmiféle fejlesztést, a régió szempontjából a jövőben megtérülő befektetést nem hajtanak végre, csupán arról van szó, hogy az adófizetők pénzén elbányászgatnak még tizennégy évig és kitermelik az egyébként eladhatatlan szenet. Martin Vlachynský, az INESS elemzője szerint a mostani Fico-kormánytól az egyetlen felelős hozzáállás az lenne, ha mihamarabb leállítaná a szénbánya dotálását. Csakhogy akkor a Smer elveszítené ezt a régiót, amelynek szavazóbázisa valóságos aranybánya számára. De ami még nagyobb baj lenne, megszűnne az a szénbánya, ahol aranyat tud bányászni.
2015-ben októberében kezdett nyomozni a rendőrség, miután Iveta Jánošová, Branislav Jánoš akkori smeres parlamenti képviselő volt felesége a hírhedté vált „alufóliás” videoüzenetében elmondta, hogy exférje nem győzte hazahordani a pénzt a bányából. Vallomása szerint miután férje parlamenti képviselő lett, „kapcsolatba lépett Čičmanec úrral, a Felsőnyitrai Bányák vezérigazgatójával”. A kapcsolatfelvétel olyan jól sikerült, hogy a volt férje háromhavonta egy rakás pénzt hozott haza, alufóliába csomagolva. Arra a kérdésre, hogy mit mondott a férje, kitől van a pénz, Jánošová azt válaszolta: „Azt mondta nekem, a Čičmanec után megy, mert az tartozik neki, és aztán hozta is a pénzt – több csomag pénzt.” Annyi pénzt, hogy idővel kénytelen volt bankjegyszámláló gépet venni, „mert már gond volt összeszámolni”. Nem beszélve arról a fáradtságos munkáról, amikor alufóliába csomagolta a pénzkötegeket, aztán meg sokszor át is kellett csomagolni, mert elrepedt az alufólia.
Tavaly október óta ugye már eltelt tizenegy hónap. A nyilvánosság azóta se tudja, mi lett az akkor indított büntetőeljárás sorsa, leállították-e, nyomoznak-e, mások után is nyomoznak-e az ügyben. Az adófizető csak arra jó, hogy fizessen, arra már nincs joga, hogy valódi választ kapjon a kérdésre, mit csinálnak a pénzével. Hogy esetleg a dotált cég visszahordja a pénzt annak, aki az állami dotáció odaítéléséről döntött.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.