A román sajtó az autonómiáról

Akik februárban a román parlament elé kívánják terjeszteni a székelyföldi autonómiáról szóló törvénytervezetet, nem reménykedhetnek abban, hogy azt bármikor is elfogadja a törvényhozó testület – írja az Adevarul.

Akik februárban a román parlament elé kívánják terjeszteni a székelyföldi autonómiáról szóló törvénytervezetet, nem reménykedhetnek abban, hogy azt bármikor is elfogadja a törvényhozó testület – írja az Adevarul. A legbefolyásosabb román politikai napilap vezércikkében eleve vesztett ügynek tekinti a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) törekvését, hogy a székelyföldi autonómiával kapcsolatos, szombaton Sepsiszentgyörgyön elfogadott elképzeléseit megvalósítsa.

Hogyan is fogadhatná el Bukarest parlamentje, hogy etnikai alapon létesüljön az országon belül egy másik parlament és kormány, amikor több mint egy évtizedre volt szükség ahhoz, hogy engedélyezzék a kisebbségek anyanyelvének használatát a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban? Hogyan is mehetne bele a románság abba, hogy országának három – románok által is lakott – tartománya etnikai alapon szerveződő enklávévá váljon? A szerző emlékeztet, hogy az autonómia szorgalmazóit még a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sem támogatja. Az autonómiát sürgetők ezért kerülő úton, az országon kívülről próbálják megvalósítani azt, amit közvetlen módon, belülről nem képesek elérni.

Az Adevarul szerint az SZNT, akárcsak az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) legfőbb problémája a legitimitás hiánya. A román kormány az RMDSZ-t tekinti a magyar kisebbség egyetlen törvényes képviselőjének, és Magyarország is ezt a szervezetet támogatja. Ahhoz, hogy a területi autonómia kérdését egyáltalán napirendre tűzhessék, egyetértésre lenne szükség legalább a magyar kisebbség körében. Ez a közösség azonban megosztott. Az idei romániai általános választások majd világossá teszik, mekkora népszerűségnek örvendenek valójában az erdélyi „szeparatisták” – olvasható az Adevarulban.

A liberális hangvételű, de magyar kérdésekben keményen fogalmazó Ziua arról ír, hogy a román titkosszolgálatnak, az SRI-nek nyomozati és tájékoztatási kötelezettsége van minden olyan esetben, amikor az állam egysége és biztonsága forog veszélyben. Külön osztály foglalkozik a szervezeten belül az „alkotmány védelmével”, amelynek hatáskörébe ez a mostani eset is tartozik. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője, Bogdan Niculescu Duvaz ugyanakkor e lapban kifejti: nem merül fel az állami hatóságok beavatkozásának a lehetősége, mivel a székely autonómiára tett javaslat nem tartalmaz egyértelműen nemzetellenes kitételeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?