<p>Robert Ficót tegnap megműtötték, Andrej Danko jövő héten kerül sorra. Az előbbinél találgathatjuk, mi baja volt, van, utóbbi magától mondja el a részleteket - személyesen, nem ködös közleményekben.</p>
A miniszterelnök szívügye közügy
Két koalíciós politikus, két pártelnök, két merőben eltérő kommunikációs stílus. Nem kell kétszer mondani, utóbbi a szimpatikusabb és a helyesebb. Alapesetben a betegség - akárcsak a válás vagy a szeretők tartása - magánügy, politikusoknál viszont nem az. A közvélemény hibája, ha mégis sikerül őt ennek ellenkezőjéről meggyőzni. Nem magánügy, ugyanis egy politikus azáltal, hogy közszereplésre adta fejét, a nép képviselőjévé, akár azt is mondhatnánk, hogy az alkalmazottunkká vált. Jogos az elvárás, hogy tudjuk: hogy van, mikor áll munkába, mennyire jól tudja ellátni alkotmányos teendőit.
A politikusok tevékenységére is alapvetően rányomja bélyegét az egészségi állapotuk. Nagyon nem mindegy, hogy ki milyen betegségben szenved, mennyit tud vállalni. Hasonló okokból nem mindegy az sem, egy politikus kivel barátkozik, vagy éppenséggel vannak-e szeretői. Utóbbiak miatt akár zsarolhatóvá is válhat, ami egy kormányzati szereplő esetében kész öngyilkosság - főleg a társadalom számára.Fico és csapata az egészségi állapot titkolásával ráadásul pont a fordítottját éri el, mint amit vélhetően akar. Egy miniszterelnökbetegsége mindig közérdeklődésre tart számot, azt pedig egy politikusnak nagyon jól kell tudnia: ha valami kiderülhet, az ki is fog derülni. Pláne akkor, ha az újságírók tudják, hol és mit kell keresni - itt ugyebár egyértelmű: a kórházban és a betegséget. A „titkosítás“ így csak felerősíti a spekulációkat. Ha minden rendben lenne, miért ne beszélnének róla? - kérdezheti a választó. Közben nagy valószínűséggel egy rutin beavatkozásra került csak sor Ficónál, ami után pár héttel a kormányfő visszatérhet a munkahelyére.
Milyen lesz ezután a teherbíró képessége? Hamarosan ez lehet a fő kérdés. A betegség és a műtét, valamint azok a spekulációk, hogy Fico unja már a miniszterelnökösködést (különben 2014-ben miért indult volna az államfőválasztáson), pedig felerősíthetik a pártján belüli trónutódlási harcokat. Nem, nem kell még Ficót - politikai értelemben véve - temetni, ám ezek a jelek nagyobb párton belüli aktivitásra késztethetik a trónkövetelőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.