A markáns liberalizmus

<p>&bdquo;Általánosabb tendenciát&rdquo; vél felfedezni csütörtöki, e hasábokon megjelent cikkében (Nem nyerő a liberális politika?) Malinák István a jobbliberális FDP bukása mögött a múlt heti Németországi választásokon. Következtetésével &ndash; &bdquo;a választópolgár értékrendjében nem a több Európa eszméje a nyerő, hanem a nemzeti érdekeké&rdquo; &ndash; azonban vitatkoznék, mivel véleményem szerint a szavak összemosásán és az egymást elfedő tendenciák félreértésén alakul.&nbsp;</p>

Azt emeli ki, hogy Németországban, NagyBritanniában, Szlovákiában és Magyarországon egyaránt felmorzsolódott egy-egy kormányra került liberális kispárt, amit a liberális pártok „se hús, se hal” simulékony politikájának tud be. Ezzel a központi állítással azonban legalább háromkomoly probléma van. Egyrészt, a négy megnevezett ország liberálisnak tartott pártja alig hasonlítanak egymásra. Ami közös bennük: a hit a piacgazdaságban. Ebben azonban számos, nem liberálisnak tartott párt is osztozik velük. Minden más fronton azonban hatalmasak az eltérések: az SaS például a szolidaritás saját nevében való megjelenítése ellenére a régió egyik legkevésbé empatikus pártja, miközben az SZDSZ ennek éles ellentétje, a magyarországi jogvédelem megteremtője volt. Éppen ezért a szakirodalom nem is elégszik meg a liberális terminussal: megkülönböztetünk bal- és jobbliberális, sőt libertárius és neoliberális pártokat is. Ez a sok címke messze nem ugyanazt takarja, csak messziről nézve, csak a liberális szótól irtózva. Másrészt, a liberális pártok politikája minden, csak nem „simulékony”. Az FDP a német politika leginkább dogmatikus, markáns formációja volt, és jelentős részben pont ezért is bukott el. Ugyanez igaz a gyakorlatilag kompromisszumképtelen SaS-re is.  Harmadrészt a cikk olyan konstrukciókat mutat be, ahol a liberálisnak nevezett pártok egy koalíció junior partnerei voltak. Kisebb koalíciós pártnak lenni mindig nagyon nehéz, különösen ha jelentős az ideológiai távolság a két partner között: az említett lemorzsolódások oka pont ez, sőt, pont a kifelé kommunikált markáns álláspont és a kikényszerített kompromisszumok miatti feszültség a partnerek között.  A liberalizmus ráadásul korántsem a liberálisnak tartott pártok gettójában van. Sőt, erős érvek vannak amellett, hogy a ma konzervatívnak tartott pártokat is erősen befolyásolta a liberalizmus. Az emberek egyéni jogait és méltóságát, a törvény előtti egyenlőséget, a piacgazdaság fontosságát kevesen kérdőjelezik meg. A liberalizmus értékei áthatják az európai politikát, a német kereszténydemokrata CDU muszlim jelöltjeitől az európai baloldal piacbarátságáig. Obama az egyik legliberálisabb amerikai elnök az elmúlt évtizedekben. Az európai politika ma liberálisabb, mint valaha, és az emberek elvárásaiba is beépült az egyén tisztelete, akár a közösségével szemben is. A leginkább látható vitás kérdésekben (abortusz, homoszexualitás, stb.) hosszú távon rendre a liberalizmus felé mutatnak a folyamatok. A trend szerintem teljesen egyértelmű – kivéve, ha valaki kifejezetten a liberalizmus ellen drukkol.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?