A korona kurzusváltása

Vajon meddig érdemes még harcolni a korona erősödése ellen? Ez a kérdés már csak azért is jogos, mert a Szlovák Nemzeti Bank tegnap – a hazai fizetőeszköz vonzerejének csökkentése érdekében – a legerősebb fegyverét bevetve radikálisan lefaragta az alapkamatot, amire a korona dacból újfent erősödéssel reagált.

Vajon meddig érdemes még harcolni a korona erősödése ellen? Ez a kérdés már csak azért is jogos, mert a Szlovák Nemzeti Bank tegnap – a hazai fizetőeszköz vonzerejének csökkentése érdekében – a legerősebb fegyverét bevetve radikálisan lefaragta az alapkamatot, amire a korona dacból újfent erősödéssel reagált. A múlt héten a jegybank három ízben is eurót vetett be fizetőeszközünk ellenében, mindhiába. A kurzuscsata hevességére jellemző, hogy míg tavaly a nemzeti bank 1,6 milliárd eurót áldozott pénzünk legalább átmeneti gyengítése érdekében, addig most, az év első két hónapjában máris további 1 milliárdot. A jegybank tehát bevetette a teljes fegyverarzenálját, ennek dacára a következőt tapasztaljuk: 2002-ben még közel 45 koronát adtak egy euróért, 2004 áprilisában már csak 40-et, 2004 december derekán csupán 39-et, a múlt héten 38 korona alá is benézett a kurzus, az év végére pedig alig 37 koronát valószínűsítenek. Igor Barát, a nemzeti bank szóvivője szerint a beavatkozás okai a következők: a korona erősödése nem felel meg a gazdaság erejének, veszélyezteti az inflációs célkitűzés megvalósítását, drágítja az exportot, ezáltal mérsékli Szlovákia versenyképességét. Azonban bármit is teszünk, a pénzpiac és annak döntően külföldi szereplői térségünk fizetőeszközeit egyszerűen vonzónak találják, ezért bevásárolnak belőlük. Napjainkban különösen Szlovákia számít sikeres országnak. A pénzügyminisztérium alig győzi felfelé módosítani a gazdasági növekedés mutatószámait, a munkaerő képzett és olcsó, ezért az autógyártók módfelett kedvelnek bennünket, a 19 százalékos egyenadó csodálatot és irigységet vált ki szakmai berkekben, az euróövezethez való csatlakozás terén a visegrádi négy ország közül Pozsony számít a legjobb tanulónak, a Bush–Putyin csúcstalálkozóval politikai sikert ért el az ország, és még sorolhatnánk. Talán túl soknak bizonyult ennyi jó hír ilyen rövid idő leforgása alatt; öngerjesztővé vált, ami például a kőkemény korona formájában csapódik le. Ám nem volna helyes, ha panaszos képet vágnánk a jó osztályzatot tükröző árfolyamvágtához. Az igaz, hogy a döntően külföldi piacokra szállító hazai társaságok számára gondot okoz a jelenség, viszont a ropogós korona némileg fékezi az importból származó üzemanyagárak további emelkedését, olcsóbbá válik a behozatal, számos műszaki cikk, és végül a közelgő nyári kirándulások kapcsán a mérsékeltebb árfekvésű külföldi utazások előnyeiről se feledkezzünk meg. Márpedig érdemes egy nagyot túrázni, mert legalább addig sem látjuk, hogy az események hatására milyen fájóan alacsony kamatot fizetnek a lakossági megtakarítások után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?