A kínai faktor

<p>Az EU több tagállamát, így Magyarországot is Kína kar-jába lökheti azzal, ha a liberá-lis demokrácia alapelveinek megsértése miatt csökkenti részesedésüket a strukturális alapokból &ndash; írta kedden a Politico brüsszeli hírportál.</p><p>A portál szerint nagy a kísértés, hogy a jogállamisági elvek tiszteletben tartásához vagy a szolidaritáshoz kössék az uniós kohéziós pénzeket, a legnagyobb kedvezményezettek között ugyanis több olyan ország is van, amelynek kormánya módszeresen megsérti az EU értékeit.</p><p>Ezen elgondolás támogatói szerint a támogatás csökkenésének lehetősége &bdquo;a jogállamiság és a menekültek elleni hadjáratuk újragondolására késztetné Orbán Viktor miniszterelnököt és másokat&rdquo;, de így például Magyarország és Lengyelország még közelebb sodródhat Kínához, amely már eddig is többször sikeresen osztotta meg az uniós tagállamokat&hellip;</p>

Az EU több tagállamát, így Magyarországot is Kína kar-jába lökheti azzal, ha a liberá-lis demokrácia alapelveinek megsértése miatt csökkenti részesedésüket a strukturális alapokból – írta kedden a Politico brüsszeli hírportál.

A portál szerint nagy a kísértés, hogy a jogállamisági elvek tiszteletben tartásához vagy a szolidaritáshoz kössék az uniós kohéziós pénzeket, a legnagyobb kedvezményezettek között ugyanis több olyan ország is van, amelynek kormánya módszeresen megsérti az EU értékeit.

Ezen elgondolás támogatói szerint a támogatás csökkenésének lehetősége „a jogállamiság és a menekültek elleni hadjáratuk újragondolására késztetné Orbán Viktor miniszterelnököt és másokat”, de így például Magyarország és Lengyelország még közelebb sodródhat Kínához, amely már eddig is többször sikeresen osztotta meg az uniós tagállamokat. Félő, hogy a kínai beruházások erősíteni fogják Peking politikai befolyását az EU-ban, különösen a keleti és déli tagországokban, miközben több példa is volt már arra, hogy valamely tagállam – főként Csehország, Görögország vagy Magyarország – megbontotta az egységet Kína számára fontos ügyekben.

„Az illiberális kormányok, köztük Orbáné, örömmel támogatják Kína politikai álláspontját beruházások reményében. A közeledés Kínához kényelmes eszközt jelent befolyásuk növelésére az őket illiberalizmussal vádoló nyugati uniós országokkal és Brüsszellel szemben” – írta a hírportál. A cikk szerint az Európai Uniónak figyelembe kell majd vennie a kínai faktort, amikor arról dönt, hogy felhasználja-e nyomásgyakorlásra a strukturális alapokat a szóban forgó országokkal szemben a következő pénzügyi ciklusban. „Bárhogy döntenek, nem hagyhatják, hogy Magyarország és más országok Kína felé sodródjanak” – emeli ki a cikk. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?