A háború növelte Bush támogatottságát

Az Egyesült Államoknak döntő erőt kell alkalmaznia, hogy lerövidítse a konfliktust, amelyre csak "vonakodva" szánta el magát - jelentette ki George Bush amerikai elnök szokásos szombati rádiós beszédében.


Az Egyesült Államoknak döntő erőt kell alkalmaznia, hogy lerövidítse a konfliktust, amelyre csak "vonakodva" szánta el magát - jelentette ki George Bush amerikai elnök szokásos szombati rádiós beszédében. George Bush a hét végét Camp David-ben tölti, rádióbeszédét még pénteken a Fehér Házban rögzítették, mielőtt elindult volna a marylandi Catoctin-hegységben lévő elnöki üdülőhelyre.

Az elnök figyelmeztette az iraki rezsimet, hogy a háború ezúttal "nem a félmegoldások hadjárata lesz." Ugyanakkor arra intette az amerikai közvéleményt, hogy az amerikai és brit erők a jelenlegi gyors előretörés ellenére még nehézségekbe ütközhetnek. "A hadjárat a nagy kiterjedésű országban, a nehéz terepen a feltételezettnél tovább tarthat és nagyobb nehézségekkel járhat" - mondta az elnök. Hangsúlyozta, hogy a háború célja egyértelmű: Irakot meg kell fosztani tömegpusztító fegyvereitől, véget kell vetni annak a támogatásnak, amelyben Szaddám Huszein részesíti a terroristákat és fel kell szabadítani az ország népet. Az elnök méltatta a Perzsa-öböl térségébe telepített 250 ezer fős amerikai erőt, amely méltónak bizonyult a legemelkedettebb amerikai katonai hagyományokhoz.

A háború megindulásával jelentősen megnőtt az elnök iraki politikájának támogatottsága: a The New York Times/CBS felmérése szerint az amerikaiak 70 százaléka ért egyet azzal, ahogy Bush az iraki válságot kezeli, ami 19 százalékpontos emelkedést jelent 10 nap leforgása alatt.

Az elnök politikáját helytelenítők aránya 42 százalékról 27 százalékra csökkent. A csütörtöki felmérés ugyanakkor jelentős megosztottságot mutatott ki pártszimpátiák alapján: a republikánus szavazók 93 százaléka ért egyet az elnök iraki politikájával, míg ez az arány a demokraták táborában csak 50 százalék.

George Bush elnök szombaton Camp Davidben megbeszélést tartott legfontosabb politikai és katonai tanácsadóival. A haditanácson többek között részt vett Donald Rumsfeld védelmi miniszter, Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó, George Tenet, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója és Colin Powell külügyminiszter.

Az elnök a Washingtontól mintegy 100 kilométerre fekvő üdülőhelyen a kommunikációs csúcstechnológia segítségével percről-percre tájékozódhat a háború fejleményeiről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?