<p>Émile Durkheim francia szociológus 1897-ben könyvet írt az öngyilkosságról. Művében azt bizonyította, hogy ha megbomlik a társadalmi egyensúly, növekszik az öngyilkosság esélye. </p>
A cserkészek ünnepe
Amikor a hagyományos társadalmi szabályok érvényüket vesztik, de újak még nincsenek helyettük, az emberek elbizonytalanodnak, nem tudják, mihez igazodjanak, céltalanná, elveszetté válnak. Ez az ún. anómiás állapot nagy társadalmi változások, gazdasági válságok, háborúk, forradalmak idején alakul ki. Durkheim adatai szerint ilyen hullám söpört végig majdnem egész Európán az 1848-as eseményeket követően, s hasonló jelenségre mutattak rá cseh pszichiáterek száz évvel később, az 1989-es bársonyos forradalmat követő időszakra vonatkozóan. Ezért is fontos ilyenkor, hogy a társadalomban minél hamarabb visszaálljon a rend. Persze nem mindegy, hogy milyen rend. És ki teremti. Milyen céllal. Fiatal anyaként sokat gondoltam erre 25 évvel ezelőtt, főleg az ifjúsággal kapcsolatban. Korábban két szervezetben tömörülhettek a fiatalok, a pionírszervezetben és a Szocialista Ifjúsági Szervezetben. Pontosabban: muszáj volt taggá válni. Ezek kemény ideológiai kizárólagosságon alapuló kényszerszervezetek voltak, azonban azt is hozzá kell tenni, hogy rengeteg fiatal számára nem elsősorban vagy egyáltalán nem a kommunista ideológiát jelentették, hanem keretet, lehetőséget arra, hogy közösségként éljenek, s a közös szórakozáson kívül számos hasznos és jó tevékenységet hajtsanak végre. Szinte mindenhol működtek akkoriban ifjúsági klubok, s amikor ezek a szervezetek megszűntek, láttam, hogy bizony a fiatalság körében is eluralkodott az anómia állapota. Később az újságból értesültem, hogy magyar cserkészszervezet fog alakulni. Megörültem, lesz a fiataloknak szervezetük! S nem kötelező, hanem önkéntes szervezet! Csak az lép be, aki vágyik a szervezeti közösségre! S aki egyetért a szervezet céljaival és szellemiségével! Bodnár Gábor, az akkori külföldi Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnöke, aki részt vett a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség dunaszerdahelyi előkészítő bizottsági ülésén, ezt így fogalmazta meg: „a mozgalom lényege a jobb, a különb, a másokért áldozatot hozni tudó és szívesen áldozatot hozó segítőkész ember, aki szebbé akarja tenni a világot.” Szebbé, mint amilyenbe beleszületett.Aztán 25 éve, 1990. március 11-én megalakult a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség. A korabeli tudósítás szerint „célja a csehszlovákiai magyar nemzeti kisebbség ifjúsága testi, szellemi és lelki felkészültségének fejlesztése keresztény alapokon”. Mára Szlovákia legnagyobb magyar gyermek- és ifjúsági szervezetévé vált. Sok fiatal életébe vitt rendet, adott és ad jó irányt. Boldog szülinapot, cserkészek!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.