fotó: SZMCS
Hatszáz cserkész csatakiáltása hangzik fel egyszerre a Csali-völgyben
Hat év után rendezték meg újra az Ipolynyékhez közeli Csali-völgyben a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) minden egységét érintő tíznapos Szövetségi Nagytábort. A völgyben jelenleg is közel 600 cserkész táborozik. A Nagytábor péntekig, augusztus 4-ig tart.
Az Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség szinte minden csapatából érkeztek résztvevők a táborba és jöttek cserkészek a Magyar Cserkészszövetségből, a Külföldi Magyar Cserkészszövetségből és Horvátországból is. A szombati napon a létszám meghalada a hatszázat, ekkor rendezték meg a közös Zsibvásárt, ahol változatos programokkal, a kézműves foglalkozásoktól kezdve a falmászásig várták a résztvevőket. Az utolsó, 2017-ben szervezett Szövetségi Nagytáborhoz képest újdonságnak számít, hogy a táborba érkező cserkészeket nem cserkészcsapataik szerint osztották altáborokra, hanem három korosztályt határoztak meg és ezekből alakult ki az öt altábor, így jobban, az egyes korosztályokra tudták szabni a programot, foglalkozásokat. A visszajelzések alapján működik ez a felállás.
Dékány Melánia, az SZMCS kommunikációs csoportjának vezetője a tábor felében nyiltakozott lapunknak. Arra a kérdésre, hogyan lehet ennyi fiatalt összefogni, koordinálni, biztosítani az ellátásukat, így válaszolt: „A szervezéshez közel egy éve fogtunk hozzá, ehhez jó alapot adtak az előző nagytáborok tapasztalatai. A szervezők közül többen már a sokadik ilyen tábort szerveztük és résztvevőként is több hasonló rendezvényen voltunk már. Egy ekkora tömeg koordinálása és ellátása sok munkát és tervezést igényel, ebben segített, hogy minden feladatnak megvolt a saját munkacsoportja, akik az adott feladatra összpontosítva tudtak dolgozni. Az ellátásért a cserkészkörökben „központi GH-ként“ (gazdasági hivatal) emlegetett élelmezésért felelős munkacsoport és a logisztikai munkacsoport felel. A központi GH gyakorlatilag egy raktár, ahol hűtőkocsiban és száraz helyen tudják tárolni az élelmiszert. Az ott tevékenykedő cserkészek készítik elő a napi öt étkezéshez szükséges alapanyagokat. Majd a logisztikai munkacsoport széthordja azokat az egyes altáboroknak, akik maguk készítik el az ételeket."
Melánia megosztotta, hogy általában tíz éves kortól várják a cserkészeket a táborba, idén is ez volt az alsó korhatár, valamint feltétel volt, hogy cserkészszövetség tagja legyen a résztvevő és az egész év folyamán aktívan bekapcsolódjon a cserkészmunkába. „A cserkésztábor a cserkésznyár fénypontja, ezért is fontos, hogy mindenki számára elérhető legyen, ami a növekvő árak mellett nem egyszerű feladat. Rengeteg ember önkéntes munkájának és támogatóink segítségének köszönhetően szerencsére sikerült. A korosztályos altáboroknak köszönhetően nagyobb figyelem fordult arra is, hogy a gyerekek korának megfelelő programokkal készüljünk. Szombaton a családos cserkészek is csatlakoztak a fiatalokhoz, ami egy nagy közös cserkésznappá kerekedett ki. Ezt a napot mindig nagyon várják a résztvevők, idén sem volt ez másképp. A napot egy nagy közös tánccal zárták, eltáncolták a nagytábor táncát, de a vasárnap esti táncházban is csak mosolygós arcokat lehetett látni. A táborozók valószínűleg rengeteg élménnyel térnek majd haza pénteken, emellett pedig egy kis törtélemi tudással is biztosan gazdagodtak. A 2023-as Szövetségi Nagytábor kerettörténete a török kor, amit a szervezők kicsit másképp közelítettek meg, igyekeztek a török hódoltság pozitív hozományait előtérbe helyezni, és a nemzetek közötti békés együttélésre összpontosítani” – zárta Dékány Melánia.
A cserkészetről bővebben az alábbi cikkben olvashatnak:
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.