A Bokros-kalap mérete

A jobboldaliságára oly rátarti szlovák kormány apologétái úgy emlegetik mostanában Bokros Lajost, mintha Friedrich Hayek iskolájában padszomszédai lettek volna az egykori magyar pénzügyminiszternek. Sugallják, ha ketten ugyanazt teszik, az eredmény is azonos.

A jobboldaliságára oly rátarti szlovák kormány apologétái úgy emlegetik mostanában Bokros Lajost, mintha Friedrich Hayek iskolájában padszomszédai lettek volna az egykori magyar pénzügyminiszternek. Sugallják, ha ketten ugyanazt teszik, az eredmény is azonos. Pedig mindössze arról van szó, hogy mély válság esetén, attól teljesen függetlenül, hogy jobb- vagy baloldali kormány van-e hatalmon, az adminisztráció a gazdaság összeomlásának elkerülésére népszerűtlen intézkedésekre kényszerül.

Asztalomon az újságok, amelyek Bokros koncepciójáról tudósítottak. Összehasonlítható, ami 1995-ben Magyarországon történt és ami 2002 őszén Szlovákiában történik. Magyarországon az 1994-ben megválasztott koalíció egy másik, a szocialistákétól gyökeresen eltérő jobboldali garnitúrától örökölt bázison kezdte a gazdálkodást. A második Dzurinda-kormány önmaga által teremtett örökségen kezdett gazdálkodni. Az előző négy év alatt a baloldal kétségkívül fékezte a jobboldali elképzelések megvalósítását. A kormányfőt azonban akkor is Mikuláš Dzurindának hívták.

Persze, az ilyen lélektani finomságok végiggondolására a lakosságnak csak egy kis hányada ragadtatja magát. Azt azonban a lakosság nagyon széles rétegei tudomásul (és nagyon rossz néven) veszik, ha a politikusok az emberek szemébe hazudnak. Bokros Lajos soha nem követte volna el azt a hibát, hogy kétharmad részét letagadja a lakosság szegényebbik hányadát sújtó intézkedéseknek. A csomagja által megszomorítottak sok rosszat mondhattak rá, azt azonban semmiképpen, hogy hiányzott belőle az őszinteség. Ezzel hitelessé tette azt az ígéretet, hogy valóban csak kényszerű és valóban csak ideiglenes megszorításokról van szó. Bokros Lajos soha nem követte el azt az erkölcsi vétséget, hogy miközben kilátásba helyezi a nadrágszíj összehúzását, még meg is alázza a kárvallottakat. Szlovákia adminisztrációja a nagy munkanélküliség közepette a munkavállalók szemére veti, hogy itt 100 ezer ember él táppénzen, de még hangsúlyozza is, hogy a táppénzcsalók többsége kisfizetésű munkavállaló. A jelenlegi helyzetben ahhoz, hogy a politikai garnitúra ezt hangsúlyozza, vagy igen nagy bátorságra van szükség, vagy annak feltételezésére, hogy ennek az országnak a kiszolgáltatottjaival már minden elkövethető. A döntéshozóknak eszükbe sincs a közgazdasági matematikát lélektani ismeretekkel ötvözni.

Szlovákiában számos politikus próbálgatja Bokros Lajos kalapját. Rendre kiderül, hogy túlságosan méretes ez a fejfedő. Pestiesen szólva: vállban szorít a kalap.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?