Emberi kapcsolataink

kézfogás

Amikor arra készültem, hogy megírjam véleményemet az aktuális emberi kapcsolatainkról Szlovákiában, azt a célt tűztem ki magamnak, hogy próbálom reálisan megtudni az emberektől, mit gondolnak. Többektől megkérdeztem: vajon minek a következménye lehet az, hogy haladva az idővel – szellemiségben, gondolkodásban, elképzelésekben, esetleg még cselekvésekben is – egyre távolodunk egymástól mi, emberek? Felmérésem nem reprezentatív, de azért így is sokatmondó. Néhány nap alatt azt állapítottam meg, hogy a különböző társadalmi csoportokban azonos a véleményük az átlagpolgároknak, vagy ahhoz nagyon közeli. Fakulnak a tartós, természetes kapcsolataink. Történik ez akkor, amikor már nagyon áhítjuk és várjuk az enyhülést az országban.

Filozófiai törvény, hogy minden okozatnak oka van, csak kevesen ismerik fel a valóságot, vagy nem gondolkodnak. Itt most a társadalmi feszültségről van szó. Magam a közgazdászok csoportjába tartozom, vannak főiskolai évfolyamtársaim, aktívabb vállalkozók, pedagógusok, és a kereskedelmi ágazatban is működnek. Ennek a csoportnak az a véleménye – az enyém is ilyen –, hogy ki kell elégíteni a fogyasztás szerkezetében azokat a létfontosságú szükségleteket, amelyek megfelelnek az állampolgárok létszámának Szlovákiában. Nem mondhatja senki, hogy a rendszerváltás óta nincs hatalmas minőségi változás, de azt meg kell jegyeznünk, hogy az emberek jelentős hányada nem képes mostanság megvásárolni az úgymond nélkülözhetetlen termékeket és szolgáltatásokat.

A fentebbihez szorosan kapcsolódik a pedagógusok munkája az iskoláinkban, mert a társadalmi igényeknek megfelelően kellene felkészíteni az diákjainkat, hogy munkába állhassanak, ha befejezik tanulmányaikat. Ez nem kevésbé érinti a fiatalokat: mi érdekli őket, mihez vonzódnak a legjobban, s mihez van született tehetségük, fizikai és szellemi képességük. A pótolhatatlan munkahelyeket be kell tölteni, mert a lakosságunk rohamosan öregszik, és a népesség inkább fogy, mint gyarapszik. Itt meghatározók lehetnek a fizetések s egyéb jövedelemforrások. Sajnos ezért is mennek sokan külföldre dolgozni, különösen azok, akik tudnak legalább egy idegen nyelvet, és van önbizalmuk a tanult szakmában.

Az egészségügyünk szintén nagy veszélyben van, mert az egészség a legdrágább kincsünk, mindennek az alapja. Az összes általam megkérdezett személy aggasztóan vélekedett, és hiányolta, hogy politikai elitünk nem szentel elég figyelmet az ágazatnak, ami egyre több problémát fog okozni a jövőben.

A megkérdezett idősebb korosztályhoz tartozók pesszimistán beszéltek a sántító nyugdíjrendszerről is, amely szerintük nincs megalapozva a jövőt illetően, noha az illetékesek jól tudják, hogy egyre kevesebb a gazdaságilag aktív ember, s így az egy keresőre nagyobb számú nyugdíjas jut...

Végezetül, rövidke felmérésem eredményeképpen leszögezhetem: az emberi kapcsolatainkat egyre jobban beárnyékolja az ország menedzsmentje, az ügyeletes hatalom, amely nem foglalkozik kielégítően a lakosság égető problémáival, hanem inkább a felesleges politikai játszmák tömkelegével bajlódik. Az utóbbi napok eseményei pedig arról tanúskodnak, hogy a honi nagypolitika színterén olyan emberek a meghatározók, akiknek a politikában semmi keresnivalójuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?