A komáromi római katolikus temető (a szerző képarchívuma)
Rendezni akarják a komáromi római katolikus temető helyzetét – pluszköltségek is hárulhatnak a lakosokra
A több mint egy évvel ezelőtti kezelőváltás még ma is érezteti a hatását. A legfőbb gondot az okozza, hogy az új kezelő nem kapta meg a szükséges dokumentációt, köztük a sírok és a befizetések jegyzékét. Ezek megszerzéséért per is indulhat, de ettől függetlenül elképzelhető, hogy újra megfizettetnék a sírhelybérleteket. A város közvetítő szerepet vállalt fel az ügyben.
Mint ismeretes, 2024 januárjában történt meg a fenntartóváltás a római katolikus temetőben. Az elmúlt több mint egy évben azonban nem sikerült minden felmerülő kérdést rendezni. A komáromi városvezetés, a városi képviselők, a római katolikus egyház és a kezelést végző Somnia n.o. részvételével a polgármester kezdeményezésére ezért most külön ülésen vették végig január 23-án a városházán, melyek lehetnek a legfontosabb teendők.
Mi lesz a befizetésekkel?
Keszegh Béla polgármester lapunknak összegezte a találkozót. Mint fogalmazott,
„különösen egy neuralgikus pont van“, ami azokra a szolgáltatási díjakra vonatkozik, amit a lakosok még a fenntartóváltás előtt befizettek. Az előző felelős cég, a Cintoríny Komárno Kft. azonban mindmáig nem adta át a Somnianak a sírok és a befizetések jegyzékét. A fő érvük szerint azok az ő „szellemi tulajdonukat” képezik – noha törvényi kötelezettségük lenne a teljes dokumentáció átadása.
Mindezért elképzelhető, hogy az adott sírhely bérlőjének ténylegesen bizonyítania kéne, hogy egy konkrét időpontban megtörtént a befizetés. A befizetett összegek ugyanakkor az előző üzemeltetőnél maradtak. A mostani felelős cég azonban jelezte: úgy tudják vállalni a szolgáltatások biztosítását, ha azok árát mindenki újra befizeti.
A város képviselői ugyanakkor jelezték: az új befizetések iránti igény „sem szerencsés állapot”, ugyanis ezzel számos becsületes lakosra háríthatják a költségeket. Az sem jelent teljes kiutat, ha igazolást kérnek a magánszemélyektől, hiszen az évekkel ezelőtti befizetésekről nem állhat mindenki rendelkezésére papír.
További gondot jelentenek a sírhelyfoglalások. Az egy-egy parcellánál „leszúrt számok” addig függőben lesznek, amíg valamilyen módon nem rendeződik a helyzet.
Összességében tehát most kérdés, hogy melyik szereplő miért és hogyan vállal felelősséget, ill. a lakosságra milyen terhek hárulnak majd. A képviselők az ülésen egyébként abban egyetértettek, hogy ha az egyház tulajdonosként állást foglal a végső rendezéssel kapcsolatban, akkor azt ők is el tudják majd fogadni. Emellett kérték, hogy a rendesen, például számlával igazolt lakossági befizetéseket is hagyják jóvá.
„Egy temető működtetése nagyon specifikus. Azt állandóan fenn kell tartani, s nem úgy van, hogy ha valami nem megy, akkor bezárjuk, s majd később nyitjuk ki”
– fogalmazott az Új Szónak Kiss Róbert kanonok.
Jogi elégtételt vesznek
Sajátos problémának számítanak bizonyos rendelkezésre álló számlák. Vannak köztük olyanok is, amelyek elvileg hosszú évtizedekre érvényes sírhelyfoglalásokra vonatkoznak vagy teljesen irracionális árakat tartalmaznak. Felmerült a gyanú, hogy egy-egy számla nem valós szolgáltatást takar.
A város képviselői ezzel kapcsolatban azt az álláspontot képviselték, hogy ha megalapozott gyanúról van szó, akkor meg kell tenni a szükséges jogi lépéseket. A tulajdonos és a kezelő visszajelzései alapján ezekre valóban sor is kerül majd. Kérdés azonban, hogy mikor kerülhet pont az ügy végére, miközben a temető kezelését addig is el kéne valahogy látni – ami természetesen költségekkel jár.
Új működési rend és a fejlesztések
Az előző szolgáltatónak valójában nem volt érvényes működtetési rendje. Ugyan az új is elkészült, de azt még a képviselő-testületnek is el kell fogadnia. Ez magába foglalná a sírhelyek 10 éves bérleti díjának emelését is 85 euróról 95-re. Kiss Róbert emellett lapunknak elmondta, olyan részletekkel, szabályokkal is ki kellett egészíteni ezt, amelyek korábban nem képezhették a részeit.
Az új működtető cég emellett új szolgáltatásokat szeretne biztosítani a lakosságnak, amelyhez szintén szükség van a szabályzatra.
A vállalat az elmúlt egy évben egyébként számos időszerű fejlesztést hajtott végre, amit Keszegh „határozottan pozitívnak” minősített. Felújították a ravatalozó épületét, amelyhez sok más egyéb új funkció is társult (pl. légkondicionáltság, hangtechnika). Többek között új közvilágítás és ivókutak létesültek a temetőben, ahol felmérték a faaállományt is, s a veszélyes egyedeket fokozatosan eltávolítják. Felszámoltak egy illegális szemétlerakatot. Fontos fejlemény, hogy digitalizálták az egész temetőt, így vált világossá, hogy mintegy 7500 sírhelyről beszélhetünk. Kiss Róbert lapunknak elmondta: most óriási a fejlődés, míg a korábbi két fenntartó nem tett hozzá túl sokat a temetőhöz.
A város közvetít
Komárom városának jogilag sem az ügyhöz, sem a helyszínhez nincs köze, ám Keszegh Béla szerint számukra is rendkívül fontos, hogy rendezett viszonyok legyenek a római katolikus temetőben. Ezért egyfajta „mediátori” szerepet vállaltak fel a közvetítéssel.
A rendezett temető pedig közérdeket jelent úgy a lakosság, mint a védett sírhelyek szempontjából.
Az egyház és az üzemeltető cég is azon van, hogy rendezzék a problémákat, ám ehhez még időre van szükség. Mindhárom fél el tud képzelni egyfajta közös „memorandumot” is a temető helyzetének rendezésére vonatkozóan.
A város önkéntes szerepvállalását nyomatékosítja, hogy ez a legnagyobb komáromi temető, amelyben ráadásul mintegy 7500 sír van. „Ezért szeretnénk, hogy nyugalom legyen ott” – hangsúlyozta a polgármester. Komáromban egyébként nyolc temető található – felük egyházi, másik felük városi fenntartású.
A csütörtöki találkozót követően számítani lehet még arra is, hogy a jövőben lakossági fórumot tartanak a témában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.