Vigyázat! Becsapós reklámok, rejtett illetékek

<p>Egyre kreatívabbak a légitársaságok. Szinte naponta jelennek meg olyan új díjak és illetékek, amelyeket eddig nem ismertünk. Ki gondolta volna, hogy lesz idő, amikor már azért is pénz kérnek, hogy valaki az ablak mellett üljön? Vagy ha valaki azt jelöli be foglaláskor, hogy két csomagot szeretne vinni és ezért még külön fizet is, hogy az a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy a megengedett súlyú csomagot két bőröndbe csomagolja?</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

Ezt a gyakorlatot elsősorban a fapados légitársaságok vezették be. Politikájuk szerint a jegy ára az illetékekkel csak az utazást takarja, minden további szolgáltatás után külön díjat számolnak fel. Ez még érthető is lenne, amennyiben az egyéb kategóriába csak az olyan áruk és szolgáltatások tartoznának, mint a fedélzeten elfogyasztott friss kávé vagy capuccino, a szendvics, vagy a dobozos sör. Esetleg a reptéri várakozás során az üzletembereknek fenntartott külön váró használata. De sajnos már nem csak ezekért a többletszolgáltatásokért számolnak fel külön illetéket, hiszen már a csomagért, az elsőbbségi beszállásért, az ülőhely kiválasztásáért, a poggyász túlsúlyáért, a hitelkártya használatáért, a check-inért, a nagyobb üléstávolságért (ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az utas a vészkijáratnál ül) stb. is külön kell fizetni. Nem lepődnénk meg már azon sem, ha külön fizetni kellene az oxigénmaszkért, a hányózacskóért, a mosdó használatáért, és megjelenne a mosolyilleték is.

Vigyázat, apró betűs részek!

Ezen díjak közül a legfelháborítóbb a csomagra kivetett illeték, mely nemcsak magas, hanem még félrevezető is. A fapadosoknál az alapárért (természetesen már ezért is külön kell fizetni) általában 15-20 kg súlyú csomagot adhatunk fel, igaz, ezért már kemény eurókat számláznak (van olyan légitársaság is, amely egy normál, 15 kg-os csomagért 30 euróval terheli meg bankkártyánkat), csakúgy, mint minden egyes plusz kilóért.

A 2 csomag nem 2 csomag!

A Ryanair társaság pl. 15 kg-nyi súlyt engedélyez, ezért 30 eurót számol fel. Ha az utas a foglalás során bejelöli, hogy ő két csomagot szeretne vinni, akkor az az ír fapadosnál nem azt jelenti, hogy kétszer 15 kilónyi ruházatot vihet magával – pl. Londonba –, hanem hogy a 15 kg-nyi súlyt két bőröndben szállítja. És ezért is fizetni kell. Logikus a kérdés, ki az, aki 5 kilós apró csomagokban szállítja a 15 kilót, úgy, hogy ezért még plusz pénzt is fizet – főleg nem az olyan utasok, akik éppen azért foglalnak fapadosra, hogy olcsón megússzák az utazást. Pedig egyre inkább úgy néz ki, hogy a fapadosok végeredményben sokkal drágábbak, mint a nemzeti légitársaságok. A csomagok ilyennemű számlázására a Ryanair oldalán nagyon kevés utalás olvasható, erre csak az apró betűs részeknél találunk információkat. Így aki két csomagot fizet, és a két bőröndben 15-15 kg-nyi súly van, akkor a reptéren vagy megfizeti a borsos illetéket, vagy hirtelen csomagolni kell, ki kell dobálni – jobb esetben hazaküldeni – a becsomagolt poggyász felét. Ellenkező esetben ki kell fizetni a 200-300 eurós (6025-9038 korona) díjat.

Az easyJet ennél egy kicsit korrektebben viselkedik az ügyfelekkel, igaz, itt is hasonló a szabály, itt egy csomag 20 kg lehet – az alapár ezért 18 euró (542 korona). 36 euróért (1084 korona) lehet szétszedni ezt a csomagot két részbe, három csomagban feladva 54 euró (1626 korona). A plusz kilóért itt is borsos az ár, 12 kg-ért 270 eurót kell fizetni (8134 korona). Az angol fapados így figyelmezteti az utasokat: „Változtassa meg a foglaláshoz tartozó poggyászok számát vagy a többletsúlyt az igényeinek megfelelően. További poggyászokat bármikor hozzáadhat az easyJet.com oldalon. A további poggyászokra való díj megfizetésével nem növekszik a feladható súly mennyisége. Poggyász-szállítóink erősek és óvatosak, de a hátuk védelme érdekében egyetlen poggyász sem lehet súlyosabb 32 kg-nál.”

A SkyEurope szlovák, és a Wizzair magyar diszkont légitársaság is hasonlóan jár el, azaz itt is fizetni kell minden egyes csomagért és plusz kilóért is. Az árak is másolják a nagyokat.

A fapadosok ezért is hirdethetik még mindig egy koronáért – vagy ehhez hasonló, a valóságot nem tükröző árért – a repülőjegyet, hiszen az összes többi szolgáltatás szerintük luxus, azaz nem feltétlen szükséges ahhoz, hogy eljusson az utas az egyik városból a másik városba. Nem kell a poggyász, nem kell feltétlen rohanni a fedélzetre, nem kell nagy lábtávolság, nem kell inni, enni az út során, nem kell az ablak mellett ülni, nem kell a reptéren bejelentkezni és folytathatnánk a sort.

A nemzeti légitársaságok

A nemzeti légitársaságok legtöbbje továbbra is ingyenesen szállítja a poggyászt, azaz ezt a szolgáltatást a jegy ára már tartalmazza. Az esetek nagy részében nem számolnak fel külön illetéket sem a hitel- vagy a dombornyomásos kártya használatáért, ingyenes a fedélzeten az étel és az ital. Persze, ezért drágábbak a jegyek, igaz, mint ahogy azt a fenti példa is mutatja, végeredményben nem biztos, hogy ez a drágább megoldás.

Aki tehát jegyet foglal, mindenképpen számoljon ezekkel a rejtett illetékekkel is, hiszen nem jó, ha azzal indul a kirándulás, hogy a reptéren horribilis összegeket kér tőlünk a légitársaság alkalmazottja az olyan szolgáltatásokért, amely eddig természetes volt, és sok esetben még most is az.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?