Tudnivalók a poggyászkárról

<p>Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor a repülőből kiszállunk, és állunk, várunk a futószalagnál, de nem érkezik meg a poggyászunk, vagy ha megérkezik, a csomagon meglátszik, hogy kíméletlenül dobálták, még rosszabb esetben feszegették a zárát. Mit tehet ilyenkor az utas, milyen felelősség terheli a légitársaságot?</p>

A repülés után az egyik legizgalmasabb pillanat, vajon feltűnik-e a futószalagon a poggyászunk, és ha igen, épségben találjuk-e a bőröndöt. Ha igen, nincs más hátra, mint elindulni a szálloda felé. Ha nem, akkor két esetet fordul elő, az egyik, ha megrongálva érkezik meg a poggyász, a másik, ha meg sem érkezik.

 

Ha sérült a poggyász

 

Ha nem olyan állapotban tűnik fel a csomag a futószalagon, ahogy feladtuk – eltört a szerkezete, zárja, lakatja, kereke, elromlott a villámzárja stb. – akkor miután levettük, nézzük át, hiányzik-e belőle valami. Utána irány a csomagkiadó csarnokban található Elveszettpoggyász-pult (Lost and found), ahol el kell mondani, mi történt a csomaggal. A munkatárs jegyzőkönyvet vesz fel, amelyben pontosan feltünteti a károkat, majd ezt átadja az utasnak, valamint elmondja, mi a teendő. A légitársaságok többsége bőröndjavító műhelyt javasol, ahova el kell szállítani, s ha az ottani javító szerint már nem javítható a bőrönd, az utazótáska, akkor újat ad az utasnak (ilyenkor igyekeznek az eredeti kategóriájának megfelelőt adni). Ha meg lehet javítani, a költségeket a légitársaság állja. Vannak olyan légifuvarozók is, amelyek a javítót házhoz küldik, aki a helyszínen dönti el, megpróbálja-e eltávolítani a sérüléseket, vagy újat ad az utasnak. Ha a sérülés csak otthon tűnik fel, hét napon belül jelezni kell a légitársaságnak (e-mailben), a levélben pontosan le kell írni, mi az, ami megsérült vagy eltűnt. A kárügyintéző valószínűleg szintén javítóba küldi a csomagot, az elveszett tárgyakról, ruhákról pedig számlát kér, ennek alapján tudják ezek árát megtéríteni. Ha az odaút során okozták a kárt, akkor hasonló az eljárás, ilyenkor érdemes új bőröndöt venni (ha az előző már használhatatlan), és annak árát – számla ellenében, utólag – visszakövetelni a légitársaságtól.

 

Ha nem érkezik meg a csomag

Ha nem jelenik meg a csomag a futószalagon, valószínűleg elveszett az út során. A legtöbb elkallódott csomag néhány napon belül előkerül, de megtörténhet, hogy többé sohasem látjuk. Ez esetben is az Elveszettpoggyász-pultnál kell leadni a poggyászcímkét, amely alapján a légitársaság megpróbálja megkeresni az online rendszerben, hol van a csomag.

Az is lehet, hogy a világ másik végére került, és néhány napig várni kell rá. Ilyenkor a légitársaság (az odaút során) azonnali anyagi segítséget ad, amelyből megvásárolhatjuk a szükséges kellékeket (ruhák, tisztálkodószerek, fehérnemű stb.). Ha van biztosításunk, a biztosítóban is jelezni kell a csomag eltűnését, sok utasbiztosító is ad azonnali segítséget az utasoknak. Ha a hazaút során veszik el a csomag, akkor az anyagi segítség elmarad. Még mielőtt eltűntnek hisszük a csomagot, érdemes körülnézni a csarnokban levő futószalagokon, mivel e sorok írójával is megtörtént, hogy a kettes szalag helyett a hatoson keringett az eltűntnek hitt bőröndje.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?