Ha valaki fél a repüléstől, az az idei évben történt légi közlekedési incidensek után biztosan nem lesz nyugodtabb, ha mégis repülőre kell ülnie. Túlfutás, halálos áldozattal és sok sérüléssel járó turbulenciák, a jégeső miatt szétroncsolódott orr, behorpadt szélvédő és persze a januári japán baleset, amikor a csodával határos módon a gépen utazó 379 utas és személyzet megmenekült a porrá égett Airbus A350-es szélestörzsű repülőgépből.
Égi félelmek
Elérkezett a főszezon, és ilyenkor sokan nyaralni indulnak, a legnépszerűbb célállomások pedig leginkább repülővel érhetők el. Sokunk számára hatalmas élmény, amikor a kifutópályára gurul a gép, felzúgnak a hajtóművek, és néhány pillanat múlva már a levegőbe is emelkedik a hatalmas vasmadár. Ám nagyon sokan vannak, akik számára kényelmetlen a repülés, és még többen vannak olyanok, akik rettegnek tőle. Találkoztam olyannal is, aki szinte pánikrohamot kapott magától a tudattól is, hogy levegőbe emelkedjen – sőt volt szerencsém olyanhoz is, aki e miatt inkább az egész utazást lemondta az utolsó pillanatban. Nekik hiába bármilyen biztonsági statisztika, hiába a tények, egyszerűen rettegnek attól, hogy hosszabb-rövidebb időre az életük a kapitány kezében van, hogy alattuk nincs semmi, és hogy nem tudják befolyásolni a történéseket. Számukra hiába a magyarázat, hogy a világon több baleset történik otthon, mint a légi közlekedésben, arról már nem is beszélve, hogy az utakon csak hazánkban több halálos áldozattal járó tragédia történik, mint világszinten a légi közlekedésben. Sőt, pár hónapja szemtanúja voltam egy olyan balesetnek, amikor a járdán a zebránál várakozó párt csapta el egy kisodródó autó. Még ma is trauma, ha rá gondolok... Ugyanúgy vétlen helyzet, amikor az áldozat nem tudta befolyásolni a történéseket, vagy hány olyanról hallani, amikor a – sok esetben részeg – sofőr idéz elő szerencsétlenséget, sokszor a vétlen utasok halálát okozva. De említhetnénk a hőhullámokat is, évente sok ezer ember hal meg a nagy kánikulák miatt. És még sorolhatnánk, de ebből is látszik, hogy kisebb eséllyel történik valami a repülőgépen utazva, mint pl. odahaza takarítás közben.
Minden idők legbiztonságosabb éve volt a tavalyi a légi közlekedésben. A holland Aviation Safety Network számítása szerint (azokat a kereskedelmi gépeket veszik fi - gyelembe, amelyek 14-nél több utas szállítására alkalmasak) egyetlen halálos áldozatokkal járó baleset történt, a nepáli Yeti Airlines ATR 72-es gépén utazó 72 utas és személyzet vesztette életét. 2022-ben még 225 áldozata volt a légi közlekedésnek, a járvány előtti évben 283 áldozattal járt a repülés. De ne feledjük, ha bármilyen incidens, baleset történik a légi közlekedésben, arról minden esetben beszámol a sajtó, mindenről tudunk, ám az utakon történt ütközésekről, tragédiákról legfeljebb csak a szűkebb régióban szerzünk tudomást. Ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy sokan a világ legveszélyesebb dolgának hiszik a levegőbe emelkedést. Pedig éppen fordítva igaz.
És ahogy a fenti esetek is igazolják, még ha valamilyen incidens is történik, ma már a legritkább esetben lesz abból halálos baleset. Igaz, kizárni sem lehet, de ez nincs másként az élet más területén sem. Éppen ezért javaslom, vetkőzzük le az esetleges félelmeket, üljünk repülőre, és élvezzük, hogy olyan korban élünk, amikor szinte az egész világ elérhető, a maga szépségeivel, kincseivel! Ezt a lehetőséget pedig most érdemes megragadni, hiszen itt a nyár, vár a tenger, a kulturális látnivalók – indulhat a csobbanás! Félelmek nélküli jó nyaralást!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.