(Tíz)ezrekbe kerülhet, ha elalszik a repülőn

*

Most egy személyesebb történettel jelentkeznék olvasóinknak, ám a cikket elolvasva mindenki számára jól jöhetnek az információk, ezzel akár több (tíz)ezer eurót is megspórolhat.

Csak úgy peregtek a szemem előtt az ezer meg ezer eurók, amikor hirtelen felriadtam a repülőn. Történt ugyanis, hogy Bangkokból hazafelé tartva megálltunk egy félnapos Abu-Dzabi-városnézésen, így a bécsi szakaszra már nagyon fáradtak voltunk. Olyannyira, hogy amikor elfoglaltuk a gépen a helyünket, akkor szinte azonnal elaludtam. Arra még valamennyire emlékszem, hogy felzúgott a hajtómű, és felszálltunk, de utána már csak arra, hogy felriadva a telefonomhoz nyúlok, hogy megnézzem, hány óra van, amikor két üzenetet látok: az egyik, hogy a szolgáltató jelzi, hogy elfogyott az adatforgalmam nyolcvan százaléka (ez is némileg megtévesztő, mert nem volt akkor világos, hogy az adatkeret vagy a szerződéskötéskor beállított havonta elkölthető plafonérték), a másik pedig, hogy üdvözölnek egy műholdas szolgáltató hálózatán, a hívás „csak” 4 euró/perc, az adatfogalom 11,70 euró/MB. Ezek brutális tételek, mivel ha a háttérben valami letöltődik (mert úgy van beállítva a készülék, hogy nem aktív az alacsony adatforgalmi mód), nincs tiltva a roaming, akkor a mai szupergyors hálózatoknak hála simán, szinte pillanatok alatt elnyelhet a telefon akár egy gigabájtnyit is – elég, ha valamilyen app fut a háttérben, vagy frissít, esetleg a képeket szinkronizálja a telefon. Ha nem figyelünk a beállításokra, vagy szabad a roaming (mivel az uniós, felármentes roaming miatt sokan már ezt is engedélyezték, a korlátlan csomagok idejében), akkor könnyen sok ezres vagy akár tízezres számlát is generálhatunk, miközben alszunk. Számoljunk csak, 11,70×1000,24, az pontosan 11 702,81 euró + áfa, azaz csaknem 14 ezer euró. S ha véletlenül megosztottuk a hotspotunkat, és a másik készülék(e) észleli a jelet (és csak wifin végez forgalmat, szinkronizál), akkor az vígan frissít, hiszen úgy látja, wifis a kapcsolat, azaz szabad a pálya… Néhány giga, és máris ott a néhány tízezer eurós számla.

És igaz, hogy sokszor a telefonszolgáltatónál a szerződéskötéskor beállíthatunk egy havi maximumot, amit elkölthetünk, ám az operátorok mindig kikötik, hogy ha előfordul, hogy valamelyik partnercég (például a műholdas hálózat üzemeltetője) késve küldi az adatokat, akkor azt ki kell fizetni. Így hiába a plafon, akkor sem vagyunk védve. Legfeljebb méltányossággal lehet próbálkozni…
Megjött a számla, a rettegett sok tízezer eurós számla helyett „csak” 50 euróba került a 4 MB-nyi (ez két fogadott üzenet volt képpel, WhatsAppon) adatforgalom. Még akár azt is mondhatnám, szerencsém volt, hogy a barátok akkor éppen nem bombáztak képekkel, üzenetekkel…

Tanulság? Mint annak idején az emelt díjas számokat, most a műholdas hálózatokat tiltsuk le a szolgáltatónknál, ha van ilyen opció. Mert nem biztos, hogy mindenki ilyen „szerencsés” lesz, hogy csak 50 euróba kerül egy bealvás, és ezáltal az, hogy elfelejti kikapcsolni a telefont…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?