Mire vigyázzunk a netes foglalásnál?

<p>Az téli csúcsforgalom után a februári hónapban visszaesik az emberek utazási kedve, ilyenkor kevesebben indulnak útnak pihenni, vagy csak egy hosszú hétvégi pihenésre. A légitársaságok és az utazási irodák ezzel tisztában is vannak, így sokszor olyan áron kínálnak utazásokat, repülőjegyeket, hogy szinte lehetetlen ezeknek ellenállni.</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

De bármennyire is csábító egy ajánlat, nem szabad elhamarkodni a döntést. Mielőtt lefoglalja azt, érdemes alaposan áttanulmányozni az árakat, hogy melyik oldalról jött a levél, és azt is, hogy mennyire megbízható.

Az első a biztonság

Ilyenkor nemcsak az utazási irodák és a légitársaságok akcióznak, hanem az adathalászok is. Éppen ezért az utat vagy a repülőjegyet csak akkor foglalja le, csak akkor adja meg a bankkártya számát, ha biztos benne, hogy az iroda létező, megbízható, esetleg volt már tapasztalata önnek, vagy a környezetéből valakinek ezzel a társasággal, rendelt már valaki az ismerősök közül erről az oldalról. Amikor megadja a hitelkártya számát, akkor ügyeljen arra, hogy az oldal biztonságos legyen. Ezt a legegyszerűbben úgy ellenőrizhetjük, hogy a címsorban http:// helyett https:// van, és a jobb alsó részen egy kis lakat jelzi, hogy csak ön, és a bank kommunikációs rendszere figyeli a foglalást, adathalászok nem férhetnek hozzá így a kártya adataihoz.

Mivel fizethet?

A külföldi oldalak, vagy a foglaló rendszerek elsősorban, vagy sok esetben csak a kártyás fizetést fogadják el. Ezért ha interneten foglal, akkor mindenképpen szükséges egy bankkártya. A legjobb, ha a plasztik lap dombornyomásos, de sok oldal elfogadja már a Visa electron kártyát is (sőt, van, hogy ezek használata díjmentes, azaz nem kell kártyahasználati-illetéket fizetni), melyet régebben nem lehetett internetes vásárlásoknál használni. Ha ilyen kártyája van, akkor az alapján tudja megállapítani, hogy használható-e internetes vásárlásnál, vagy sem, hogy a hátoldalán van egy háromjegyű, úgynevezett CVV-kód.

A szlovák, a magyar vagy az osztrák társaságok nemcsak a kártyás lehetőséget biztosítják, hanem lehetővé teszik a banki átutalást, vagy a készpénz-befizetetést is. Aki tehát nem bízik az elektronikus rendszerben, az így is rendezheti a számlát. A fizetés után győződjön meg arról, hogy az utazási iroda, légitársaság rendszere fogadta-e a fizetést, nehogy a repülőtéren derüljön ki, hogy a fizetés nem valósult meg. Így ha nem jön azonnal a postafiókba visszaigazolás a fizetésről, akkor mindenképpen keresse fel az iroda vagy a légitársaság ügyfélszolgálatát.

Hitel- vagy debitkártya?

Nem mindegy, hogy milyen kártyával fizet. Ha debitkártyát (azaz a számlához kötött bankkártyát) használ, lehet, hogy kedvezőbb a kártya-használati illeték, ám ez esetben azonnal a társaság számlájára utalják a pénzt. Ha baj van, esetleg a társaság csődbe jut, akkor szinte lehetetlen lesz visszaszerezni a pénzt. Ám ha hitelkártyát használ, akkor erre sokkal nagyobb az esély. A fizetést követően ugyanis a kártyakibocsájtó cég (pl. Visa, Amex, Dinners Club), csak zárolja az összeget, és csak az utazás után utalja át a légitársaság vagy az utazási iroda számlájára. Egy esetleges csőd esetén így sokkal könnyebben juthatunk a pénzünkhöz.

A részletek

Mielőtt dönt, fontos az is, hogy alaposan megnézze az ajánlatot. Valóban reális ár-e a levélben kínált összeg, mennyi plusz illetéket kell még fizetni az indulásig (repülőtéri illeték, kártyahasználati díj, kerozin-pótdíj, poggyászilleték stb.), illetve hogy melyik repülőtéren landol a repülőgép. Sok esetben ez akár 100 km-re is lehet a választott várostól, így a városba jutás újabb kiadással terheli a kirándulást. Az utazási irodák esetében pedig az iroda hírnevén túl érdemes megnézni, hogy milyen minőségű a szálloda, az internetes fórumokon elolvasni azok véleményét, akik már jártak ott. Ha ezek után is érdekli az ajánlat, akkor szinte biztos, hogy elégedetten tér haza a pihenésről vagy a téli nyaralásról.

Hova, mennyiért?

Lapzártakor az utazási irodák ajánlatai között már 300-400 euróért is találtunk egyhetes tengerparti nyaralást (igaz, azt a közeli Tunéziában, ahol még nincs annyira meleg, hogy a tenger vizét is élvezzék a turisták), de aki egzotikus útra vágyik, az már 700 euróért eljuthat Thaiföldre, egy kilencnapos útra, reggelivel. Ezek az árak már véglegesek, minden illetéket tartalmaznak.

A légitársaságok ajánlatait figyelve pedig az alábbi kedvező ajánlatokra bukkantunk: London (53 euró), Párizs (48 euró), Berlin (60 euró), Amszterdam (80 euró), Koppenhága (88 euró), Kijev (88 euró), New York (402 euró), Peking (534 euró), San Francisco (520 euró), Bangkok (630 euró) vagy Miami (504 euró). Ezek az árak is tartalmaznak minden illetéket.

Ezekből az ajánlatokból is látszik, hogy februárban rendkívül kedvezőek az árak a világ bármely tájára. Legyen szó egzotikus útról, luxus hajóútról, Amerikáról, vagy valamely európai nagyvárosról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?