Minden, amit a poggyász szállításról tudni kell és tudni érdemes

<p>A nyaralási idény végén egyre többen döntenek úgy, hogy ősszel eltöltenek egy hosszú hétvégét Európa vagy a világ valamely nagyvárosában. Ilyenkor jellemzően menetrend-szerinti járatokkal utazunk, ahol nagyobb az esélye annak, hogy az út során megrongálódik, vagy meg sem érkezik a feladott poggyász. Mi az, amit mindenképpen tudni kell a poggyász szállításról?</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

Az egyik legfontosabb, hogy az indulás előtt mindenképpen tanulmányozzuk át a légitársaság honlapján a poggyász szállítással kapcsolatos szabályokat. Mert ma már szinte megszokott, hogy ahány légitársaság, annyi szabály van érvényben. Ha az alábbi kérdésekre tudja a választ, akkor bizonyosan nem éri meglepetés a repülőtéren, nem kell külön díjat fizetnie a túlsúlyért, és ha netán nem úgy érkezik meg a csomag, ahogy azt feladta, vagy meg sem érkezik, akkor sem lesz tanácstalan, tudni fogja, mi a teendő ilyen esetekben.

Első kérdés: mekkora a poggyász maximális súlya, és mennyibe kerül? A nemzeti légitársaságoknál a poggyász az esetek többségében benne foglaltatik az árban, azaz azért nem kell külön fizetni. Figyelni kell azonban a maximális súlyra, mivel minden plusz kiló legalább 8-10 euróba kerül. És ezt a szabályt a légitársaságok napjainkban nagyon szigorúan veszik. A súlykeret általában 20-23 kg. A fapadosoknál már minden feladott poggyászért fizetni kell, 15-25 eurót. A maximális súly 15-23 kg között mozog, és itt is érvényes, hogy minden egyes plusz kilóért különdíjat kell fizetni, 8-10 eurót. Így ha nem figyel, és 15 kg helyett 20-at csomagol, akkor a poggyász ára meghaladhatja a 60 eurót is.

Második kérdés: mit nem lehet a feladott poggyászba csomagolni? Erre a kérdésre minden légitársaságnál azonos szabályok vannak, így itt nem kell megkülönböztetni a fapados légitársaságokat a nemzeti fuvarozóktól. A feladott poggyászba semmiképpen sem szabad olyan tárgyakat, eszközöket csomagolni, amelyek törékenyek (például egy üveg bor), mivel a bőröndöket gyakran dobálják, így ezek könnyen összetörhetnek. Senki sem szeretné, ha érkezés után minden, a poggyászban lévő holmi parfümillatú lenne, vagy netán az összes ruhán a vörösbor foltja, a kifolyt sör szaga érződne. Ezek a praktikus okokból kizárt dolgok, de a légitársaságok szabályai szerint tilos a poggyászba készpénzt, ékszereket, elektronikus cikkeket, bankkártyákat, kulcsokat szállítani. Ezekért egyetlen társaság sem vállal felelősséget, így ha a reptéri szarkák felnyitják a csomagot, és kiveszik belőle, akkor mindezeknek búcsút inthet.

Harmadik kérdés: megrongálva érkezett a poggyász, mi a teendő? Ha az érkezés után nem úgy jelenik meg a szalagon a poggyász, ahogy azt feladta, akkor azonnal ellenőrizze, minden megvan-e a poggyászban. Miután kiderült, azonnal menjen az eltűnt poggyászokat kezelő pulthoz (Lost and found), és vegyenek fel jegyzőkönyvet az esetről. Ezt követően fel kell venni a légitársasággal a kapcsolatot, és jelezni, hogy megrongálódott a poggyász, és ha eltűnt valami, akkor azt is. Ezekért a károkért a légitársaság a felelős, de tudni kell, hogy a legtöbb fuvarozó kéri az eredeti számlát az eltűnt tárgyakról. A poggyász javítását, vagy cseréjét a társaság állja.

Negyedik kérdés: Eltűnt a poggyász, mi a teendő? Ha nem érkezik meg a poggyász, akkor is hasonlóan kell eljárni, mint a harmadik pontnál, azaz azonnal jelenteni kell az ügyfélszolgálatnál, ahol erről jegyzőkönyvet vesznek fel. A légitársaságok – abban az esetben, ha az odaút során történt a baleset – gyorssegélyt nyújtanak az utasnak, ebből az összegből (50-100 euró/nap) kell pótolni a napi ruházati cikkeket, a tisztálkodási eszközöket. Elindul a keresés, az estek nagy részében meg is kerül a csomag. A légitársaságnak 90 napja van arra, hogy megtalálja a csomagot, az esetek nagy részében – 98-99 százalék – meg is kerül az elveszettnek hitt poggyász. A 90 nap persze csak elméleti határidő, általában két-három napon belül az utashoz kerül a csomag. A poggyászkereséshez mi magunk is használhatunk egy honlapot, itt online megkeresheti, hol jár az elveszettnek tűnt csomag (http://www.worldtracer.aero/). Ekkor megnyugodhat, hiszen nem veszett el a poggyász, csak Párizs helyett éppen Fokvárosban vagy Oslóban várakozik. Ha mégsem kerül elő a csomag, akkor a légitársaság felel a károkért, de a kártérítés maximális összege 1200 euró.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?