Vajon milyen lehet a világ legjobb szállodája? – tehetik fel a kérdést szakmabeliek és turisták egyaránt. A kíváncsiak utánanézhetnek az interneten vagy különféle szálláskatalógusokban, míg a tehetősebbek elmennek, és saját maguk próbálják ki.
Ezeregyéjszaka, luxuskivitelben
Az első meglepetések már a repülőtéren várják a látogatót. A megérkezéskor ugyanis a tophotelek vendégeit a szálloda alkalmazottai fogadják, a londiner viszi a csomagokat, és a nevek egyeztetése után luxuskocsikkal a hotelbe viszik. Itt az udvarias szállodaportások, boyok, helybeli hostessek az elmaradhatatlan mosollyal állnak az ajtóban. Ismét leellenőrzik a neveket, úgyhogy a néhány méterre található recepción már mindenkit nevén szólítanak, és ezt nem felejtik el az ott-tartózkodásunk idején sem. A boyok mindenkit felkísérnek a szobába, aki óhajtja, szobánként külön inast is kérhet, ez a szolgáltatás a luxuslakosztályokhoz általában automatikusan jár, mint ahogy a kisebb-nagyobb figyelmesség is – gyümölcslé, friss gyümölcs, csokoládé, virágcsoda várja szobájában az érkezőt.
Bármilyen hihetetlen, a világ legjobb szállodái a délkelet-ázsiái nagyvárosokban vannak; Bangkokban, Hongkongban, Dubaiban. A világ legjobbjaként ismert Bangkok Oriental 1876-ban fogadta első vendégeit, igazi renoméját azonban a 35 éve itt dolgozó igazgató, a német származású Kurt Wachtveitlnek köszönheti. A szálloda vezetése az olcsó munkaerőből felépített 1200 fős gárdára és a nagyszámú vevőre alapozva kínálja magas áron szolgáltatásait. A szobaár 400 amerikai dollárnál kezdődik, egy lakosztályért 2–3 ezer dollárt is elkérnek, de az ár összhangban áll a minőséggel. A szobák természetesen tágasak, a legmodernebb technikai berendezésekkel felszereltek, és a helyiségeket négyévente teljesen felújítják. Ha valaki épp ezen időszakban tartózkodik itt, voltaképpen nem sokat vesz észre a munkálatokból. Ilyenkor ugyanis a szálloda és a liftek egy részét diszkréten lefüggönyzik, hogy ne legyen szembetűnő a rekonstrukció. Ez idő alatt a liftek mellett minden emeleten pincérek várják a vendégeket, és a 10-20 másodperccel hosszabb várakozásért cserébe kaviárt, rákokat, gyümölcsöket és egyéb finomságokat szolgálnak fel. A liftnél pedig minden este bekészítenek egy üveg méregdrága Moet Chandon pezsgőt – kárpótlásul.
Mind a bangkoki, mind hongkongi – s nem kevésbé híres – Mandarin Oriental Hotelnek 6-7 éttereme van, ahol a kínálat a helyi specialitásoktól a francia, mediterrán konyha remekeiig, grillbárokig terjed. Hongkongban különösen az ebéd bizonyul népszerűnek, hiszen az üzleti negyed közepén található szálloda meglehetősen drága éttermei előtt hosszú sorokban álltak a környező cégek menedzserei, akik képesek akár 3–4 ezer koronának megfelelő összeget is otthagyni egy ebédért. Tény, hogy a világ legjobb szállodáiban a gasztronómia kapja a legnagyobb figyelmet.
A Dubainál egy miniszigeten egymilliárd márkáért 23 ezer tonna carrarai fehér márványból építették fel a vitorla alakú Burj-al-Arabot, a világ egyetlen hétcsillagos szállodáját. A megrendelő Mohammed bin Rasid Al Maktum, a hotel tulajdonosa, és egyben a kis ország trónörököse. A herceg, aki üzletembernek sem akárki, gyermekkora óta álmodott egy mesterséges szigeten felépítendő arab vitorlásra, helyi nevén dau-ra emlékeztető Ezeregyéj-hotelről. Szerencsés ember. Olyan famíliába született, ahol az álmok megvalósulnak. Wolfgang Nitschke, a hatvanéves német igazgató azt mondja, ez a világ legdrágábban épült magánépülete.
A fantasztikus vitorla magassága 321 méter, vagyis 21 méterrel magasabb a párizsi Eiffel-toronynál, és ezzel a tizenötödik a földkerekségen. Az előcsarnok 182 méter magas. Nem meglepő, hogy itt nincsenek hagyományos hotelszobák, csak lakosztályok. Abból viszont pontosan 202 darab, mindegyik legalább kétszintes. A legkisebb 169 négyzetméter, a legnagyobb 780. Aranyozásukra lakosztályonként átlag egy kiló aranyat használtak fel. A legkisebb lakosztály éjszakánként 800 dollár. Reggeli nélkül. A reggeli külön 32 dollár, személyenként. A Perzsa-öböl valószínűtlenül kék vize még a fürdőkádakból is látszik. A 24 étterem és bár közül az Al Mahara mélyen a tenger szintje alatt van, és csak rövid tengeralattjáró-utazással közelíthető meg. A másik véglet: az Al Muntaha vendéglő viszont 190 méter magasan van.
Az összesen 404 vendéghez 1200 főnyi személyzet áll rendelkezésre. Minden lakosztályhoz külön butler – brit jellegű inas – dukál, a naponta többször bekészített desszert doboza harmonizál a bútor színével. A vendégeket száz autó várja, a világ legnagyobb Rolls-Royce flottája.
A közelmúlt néhány vendége: Brunei szultánja, Aga Khan és Inara Bégum, Abdallah – Jordánia, Lionel Richie – a pop, valamint Michael Schumacher – a Forma-1 fejedelme. Királyi hely, királyoknak. (o-o, i-t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.