<p>Ha igazán nagy zuhatagokat akarunk látni, külföldre, sőt a tengerentúlra kell utaznunk. Szemezgettünk a világ legnagyobb és legmagasabb vízesései közül, amelyek egytől-egyig turisták ezreit vonzzák minden évben. Képes séta Kanadától Laoszig.</p>
A világ legnagyobb és legszebb vízesései
FELDOLGOZÁS
Niagara, Ontario, Kanada (magassága 51 méter, szélessége 1203 méter): A Niagara talán a legismertebb, de mindenképpen a leglátogatottabb vízesés a világon, noha sem magasságban, sem vízhozamban nem éri utol a legnagyobbakat, de az idelátogatókat fogadó látvány minden hiányosságot feledtet. A Niagara tulajdonképpen három különálló vízesésből, az Amerikai-vízesésből, a Menyasszonyi fátyol-vízesésből és a Patkó-vízesésből áll. A vízesést a Niagara-folyó táplálja, amelyen közel 65 ezer köbméter víz folyik le másodpercenként, de a vízesés tényleges vízhozama egy közeli erőmű miatt „csak” 26 ezer köbméter víz zúdul le egy másodperc alatt. A vízesés Torontóból alig kétórás autóútra van, így akár egy könnyebb napi kirándulást is megér, de a vízesés kanadai oldalán számtalan szálloda, panzió és motel közül lehet válogatni. A természeti látványosság köré igazi turisztikai iparág települt: aki a legszebb panorámában szeretne gyönyörködni, felliftezhet a Skylon-toronyba, hogy innen vegye szemügyre a vízeséseket, de például helikopterről is megfigyelhető a zuhatag. A legizgalmasabb élményt az jelenti, mikor kis sétahajókkal megyünk be a vízfüggönybe, de egy alagúton keresztül a vízesés mögé is bepillanthatunk. Aki az Egyesült Államok felől érkezik, Buffalo városába kell jönnie. Itt egy félbehagyott hídra emlékeztető kilátó platformról vethet pillantást a vízesésre, de aki igazán szeretne gyönyörködni a látványban, át kell mennie Kanadába.
Iguaçu-vízesés,Brazília, Argentína (magassága 82 méter, szélessége 2700 méter): Bár sem magasságát, sem vízhozamát tekintve nem ez Dél-Amerika legnagyobb vízesése, mégis a Brazília és Argentína határán lévő zuhatag az egyik leglátogatottabb természeti látnivaló a kontinensen. A vízesés legnagyobb része Argentínában van, ezért ha jól akarunk látni, a brazil oldalon kell állnunk. A vízesés leglátványosabbja az Ördög Torkának nevezett rész, ami egyetlen hatalmas önálló zuhatag. Ez a zuhatag a folyó vízhozamának felét nyeli el. A vízesésen másodpercenként 1746 köbméter víz ömlik át, de volt olyan időszak is, amikor 12 799 köbméteres vízhozamot regisztráltak. A vízesés környéke egyre jobban felkészültté válik a turisták fogadására, szinte bármilyen kategóriában találhatunk szállodát. A közeli városba Buenos Airesből és több brazíliai városból is naponta közlekednek repülőjáratok.
Khone-vízesés – Laosz (magassága 21 méter, szélessége 14 ezer méter): A hatalmas, több részre osztott vízesés 21 méter magas, de ha a szélességét nézzük, ez a világ legnagyobb ilyen természeti látványossága. A vízesés Laosz déli részén a kambodzsai határ közelében található a hatalmas Mekong folyón. A vízesés a monszunos időszakban nem kevesebb, mint 14 kilométer kiterjedésű, de ebben az időben nem ajánlatos felkeresni, hiszen a folyó ilyenkor kiszámíthatatlan. A vízesés két nagyobb zuhatagra, a Khong Phapheng-re és a Somphamit-ra tagolható. A vízesés vízhozamát tekintve az ötödik legnagyobb a világon, 11 600 köbméternyi víz fut keresztül rajta másodpercenként.
Victoria-vízesés – Zambia, Zimbabwe (magassága 107 méter, szélessége 1737 méter): A Victoria-vízesés a hasonló nevű nemzeti park területén, Zambia és Zimbabwe határán található és Afrika egyik legnépszerűbb turisztikai látnivalója. A vízesés egy közel 5 kilométer hosszan elnyúló ívelt vízfüggöny, amely négy különálló zuhatagra osztható, az Ördög Zuhataga, a Központi-zuhatag, a Szivárvány- és a Keleti-zuhatag. A korábbiakhoz képest a hatalmas Zambezi folyó által táplált Victoria-vízesés kifejezetten kicsinek számít, már ami a vízhozamot illeti, „mindössze” 1088 köbméter másodpercenként. A Victoria eredeti neve Mosi-oa-Tunya, ami Dübörgő füstöt jelent. A vízesés közvetlen közelében látogatói központ, étterem és szálloda várja a vendégeket, akik legtöbbször fakultatív program keretében érkeznek ide a környező országokból. Ha részt vehetünk egy dél-afrikai szafari-programon például, érdemes némi pluszpénzért ellátogatni ide.
Angel-vízesés – Venezuela (magassága 979 méter, szélessége 107 méter): A Canaima Nemzeti Park területén lévő Angel-vízesés a világ legmagasabbika és itt található a legmagasabb, egybefüggő zuhataga is, ahol a víz, törés nélkül 807 métert zuhan. A vízesést a Gauja folyó táplálja, de korábban egy másik folyóról hitték, hogy vize az Angel-vízeséshez folyik. Később kiderült, hogy ennek a folyónak is van egy kisebb vízesése az Ayuan Tepui kanyonban, kilométerekkel arrébb. A vízesés magas vízállás idején három külön zuhatagra tagolódik. Az Angelt 1910-ben fedezte fel Ernesto de Santa Cruz, de az igazi feltérképezését egy pilótának, Jimmy Angel-nek tulajdonítják, aki 1937-ben járt erre és, akiről a vízesést később elnevezték. Ő volt az első nyugati ember, aki megpillanthatta ezt a természeti csodát.
Tugela-vízesés – Dél-Afrika (magassága 948 méter, szélessége 15 méter): A Royal Natal Nemzeti Parkban lévő Tugela, a maga 948 méteres magasságával a világ második legmagasabb vízesése, de nagynak semmiképpen sem számít, hiszen csupán 15 méter széles, vízhozama pedig mindössze 1 köbméter másodpercenként. A vízesést a hasonló nevű folyó táplálja.
Rajna-vízesés – Svájc (magassága 24 méter, szélesség: 113 méter): Általános vélekedés szerint a Rajna-vízesés a legnagyobb Európában, bár egyes szakértők úgy vélik, hogy Izlandon, Norvégiában és Svédországban vannak olyan zuhatagok, amelyek vízhozamban felülmúlják svájci ellenfelüket. A statisztikák minden esetre a Rajna-vízesést hozzák ki első helyre.
Inga-vízesés – Kongó (magassága 96 méter): Átlagos 42 500 köbméteres vízhozamával az Inga-vízesést tekintik a világ legnagyobbjának. A vízesés tulajdonképpen kisebb zuhatagok sora, amely közel 15 kilométer hosszan nyúlik el, és a víz ekkora távolság alatt esik 96 métert. A zúgók közül a legnagyobb a Boyoma-zuhatag. (o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.