Formálja az alakot. A Woman című magazin alapján bemutatjuk, hogyan tökéletesítheti alakját úszással. Ne habozzon, nyáron ugorjon fejest a friss, hideg vízbe, mert a víz az elsőszámú zsírégető! Segít eltüntetni a zsírpárnákat, ráadásul még az erőnlétet is javítja.
Ússza le a zsírpárnákat!
Bőrbarát
A víz az úszáskor gyengéden masszírozza a bőrt, vagyis igazi fegyver a narancsbőr ellen. Erősíti a pórusokat és a kötőszövetet. A bőr és az erek rugalmassá és frissé válnak.
A víz ereje
A víz nemcsak karcsúsít, hanem serkenti az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, a szívet és az érrendszert, valamint az egész test izomzatát. Az emberi test a vízben elveszti súlyának 90 százalékát, ami nemcsak a gerincoszlopot és az ízületeket szabadítja meg az állandó terheléstől, hanem ellazítja az izomzatot, s ezzel oldja a legmakacsabb feszültséggócokat is. Az úszás azoknak is jó, akik egyébként nem sportolnak. A sérülés kockázata szinte a nullára csökken.
Extra bőrfeszesítő tipp: A pancsolás után kényeztesse bőrét tápláló krémekkel, különösen a cellulitisz elleni készítményekkel teheti feszessé a bőrt.
Zsírégető
A hideg víz alaposan „befűt” a zsírsejteknek. Az izmok úszással nagyjából ugyanannyi energiát égetnek el, mint kocogáskor. Mivel azonban a test ilyenkor tizenkétszer erősebb ellenállásnak van kitéve, ez megmutatkozik az energiafelhasználáson: 30 percnyi úszás majdnem 400 kalóriát éget el. Amerikai sportszakértők kimutatták, hogy körülbelül 25 százalékkal több kalória ég el a test fokozott hőszabályozása következtében. Tehát minél hidegebb a víz, az izmoknak és a szöveteknek annál jobban fel kell melegedniük – több energiát használ el a testünk anélkül, hogy több erőt kellene kifejtenie.
Legtöbb zsírt gyorsúszáskor égetünk el, ám a tempós mell- és hátúszás is jelentősen karcsúsít. Igazi zsírégetést tehát csak rendszeres és gyakori úszással érhetünk el. A kitartó úszás egy hónap után hoz eredményt, feltéve, ha hetente kétszer edzünk a következő módon:
1. hét: 7 perc mellúszás, 7 perc gyorsúszás és 7 perc hátúszás, majd 7 percen keresztül váltogassuk a stílusokat. Minden szakasz után tartsunk egypercnyi szünetet!
2. hét: 10 perc váltott stílusban, 10 percig tetszés szerinti stílusban, majd újabb 10 perc váltott. A szakaszok között ismét 1 percet pihenjünk!
3. hét: 15 perc váltott stílusban, 1 perc szünet, 20 perc tetszés szerinti stílusban.
4. hét: 60 percnyi úszás szünet nélkül sem jelent majd problémát. (van)
Milyen a helyes gyorsúszás?
A leghatásosabb módja annak, hogy a vízben gyorsan karcsúvá váljunk.
Helytelen: Biciklizni tilos! A vizet ne a talpunkkal nyomjuk hátra, a lábak ne süllyedjenek túlságosan a felszín alá!
Helyes: A lábakat felváltva mozgatjuk fel- és lefelé. A térd eközben minimális mozgást végez, míg a lábak a vízfelszín alatt maradnak.
Helytelen: Ha a kéz a fejhez túlságosan közel merül a vízbe, mivel ezáltal fékező hatást fejtünk ki és ennek következtében több energiát is. Próbáljuk meg néhány tempót, erejéig a kart kifejezetten lassan előrenyújtani! Vagy: Rázzuk a kart kis ideig a víz felett, mintha csak szárítkozni akarnánk!
Helyes: A behajlított könyököt a vízfelszín felett előrevisszük. Aztán kinyújtuk a kart, és a fejünk előtt merítjük a vízbe. A könyököt újra behajítjuk, és a kart a testünk alá merítjük, és a csípő magasságában ismét kiegyenesítjük.
Hátúszás
A nyakkímélő úszásstílusnál több hibát is elkövethetünk.
Helytelen: Nagyon gyakori hiba: „evezésnél” a térdünk előbukkan a vízből.
Helyes: Rövid lábcsapások biztosítják a hajtóerőt. Képzeljük azt, hogy a vízből egy labdát rugdosunk ki: a láb és a térd mindig a víz alatt marad.
Helytelen: A jobb kar a testtől túlságosan távol merül el.
Helyes: A kinyújtott jobb kar a váll kinyújtása által messze a fej mögött merül a vízbe, míg a másik kar a csípő mellett kinyújtva bukkan elő a víz alól.
Mellúszás
Helytelen: A kinyújtott karokat ne húzzuk túlságosan hátra, különben túlerőltetjük és fékezzük magunkat.
Helyes: Az elején a fej a víz alatt van. A karokat kinyújtjuk, és egészen, körülbelül kétszeres vállszélességben kifelé húzzuk. Ekkor a könyököt behajlítjuk, és a kezeket a mellünkhöz húzzuk.
Helytelen: A vízfelszínhez képest túl „meredek” testtartás, miáltal a víz ellenállása szükségtelenül megnövekszik. Ha a fejünket túl magasan tartjuk, a medencét pedig túlságosan kidugjuk, a mell- és nyakcsigolyákat túlterheljük amely károsan hat a hátgerincre.
Helyes: Minél laposabban fekszünk a vízben, annál kisebb a vízellenállás. Feszítsük meg a törzs izmait, ezáltal tökéletes és egészséges testtartást érünk el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.