Ha természetesen beszélünk a gyerekhez, ha az ő érdeklődéséhez, kérdéseihez igazodó mondanivalónk határozza meg, hogy mikor használunk gyűjtőnevet, s mikor nem, mire a gyermek hároméves lesz, egész jól eligazodik az ismert tárgyak, dolgok fogalomrendszerében.
Segítsük felnőni a gyermeket!
A leegyszerűsítés sokszor hamis tájékoztatást is eredményezhet. Az a felnőtt, aki pirosnak mondja a bordót, kéknek a lilát, soknak a kettőt vagy ráhagyja a gyerekre, hogy a toll „ceruza”, a karkötője „óra”, félrevezeti a gyereket, s ezzel hátráltatja, hogy a gyerek helyesen tanulja meg a színeket, felismerje a toll és a ceruza, az óra és a karkötő közti különbségeket.
Hozzásegíti a gyereket a valóság alapos megismeréséhez, az összefüggések felfedezéséhez, ha hagyjuk kedvére, hosszasan és visszatérően ismerkedni velük. Ilyenkor egyre több részletet fedez fel, egyre több tulajdonságát veszi észre a megfigyelt dolognak. A visszatérés teszi azt is lehetővé, hogy megállapítsa a változó és állandó tulajdonságokat, elkülönítse a lényegest a lényegtelen jegyektől.
A valódi megismerést akadályozzák, ha elhalmozzák a kisgyereket az ingerekkel, ha rázúdítják az új ismereteket. Ezért azt javasoljuk, hogy ne vezessék egyszerre végig az állatkertben a gyereket, többet lát, ha egy alkalommal legfeljebb egy-két állat előtt időznek. Nyugodtan rábízhatjuk magunkat mi a kisgyerekre, a saját tempója szerinti ismerkedés vezeti leginkább az összefüggések felfedezésére.
A csecsemő és a kisgyermek számára mindennél fontosabb az anya elfogadó szeretete, az otthon biztonságot adó melege. Világszerte ismert, s ma már számtalanszor bebizonyított tapasztalat, az anyai gondoskodást, a személyes törődést nélkülöző gyerekek érzelmileg eltompulnak, alkalmatlanná válnak arra, hogy megtalálják helyüket a gyermek-, később pedig a felnőttközösségben, a társadalomban.
A gyermek még egyéves kora előtt megtanulja anyját megkülönböztetni a többi embertől. Megtanulja – erre tapasztalatai vezették rá –, hogy anyja válaszol a jelzéseire, ismeri, tudja, mire van szüksége, észreveszi és segít rajta, ha bajban van. Tőle kap, tőle várhat minden jót, ő vet véget a kellemetlen élményeknek. Ő is ismeri anyját, nem érik meglepetések, váratlan események; tudja mozdulatai, arcjátéka és hangja jelentését, megismeri a simogatásáról, hangszínéről. Tudja, hogy viselkedésével befolyásolhatja anyja viselkedését, hatni képes rá. Mindez együtt jelenti biztonságérzetét.
Részletek Kálló Éva, Kenéz Márta, dr. Lőrinczy Erzsébet A kisgyermekkor című munkájából
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.