Természetes ellenségekkel

A kukoricamoly (nem tévesztendő össze az Amerikából behurcolt kukoricabogárral) napjainkban Közép-Európában az egyik legjelentősebb károkozó a kukoricában. Az ellene való védekezés elmulasztása hosszú távon 30 százalékos, sőt, egyes esetekben akár több mint 50 százalékos károkat okozhat.

A kukoricamoly (nem tévesztendő össze az Amerikából behurcolt kukoricabogárral) napjainkban Közép-Európában az egyik legjelentősebb károkozó a kukoricában. Az ellene való védekezés elmulasztása hosszú távon 30 százalékos, sőt, egyes esetekben akár több mint 50 százalékos károkat okozhat. Szlovákiában a 90-es évek közepéig főleg az ország délnyugati termőterületein volt jelentős a kártétele, újabban azonban már az összes kukoricatermesztő körzetben fellelhető. A kukoricamoly hernyója a növény szárának vagy kalászainak megrágásával közvetlenül ugyan csupán 10 százalékos hozamcsökkenést okoz, ugyanakkor közvetve jóval nagyobb a kártétele, mert az általa okozott rágásnyomokon át utat nyit a legkülönfélébb gombabetegségek terjedésének. A száron keletkezett rágásnyomok miatt csökken a kalászok víz- és tápanyagellátása, ugyanakkor növekszik a szártörés.

Tamasek Zoltán, biológiai növényvédelemmel foglalkozó szakember szerint a kukoricamoly kártételének első jeleit nyáron a kalászokon észlelhetjük, amelyeken 3—4 mm átmérőjű lyukakat fúrnak, s amelyek a rágás által keletkezett őrleménnyel vannak tele. A további rágás következtében ez az őrlemény a levélhüvelyben gyűlik öszsze. A szár és a kalászok belsejében általában egy vagy több szürkésbarna, 2—3 cm hosszú hernyó található.

A kukoricamoly hernyói a betakarítás után a termőföldön maradt kukoricaszármaradványokban telelnek át. Májusban bebábozódnak, amelyekből június közepétől lepkék kelnek ki. Pár nappal a kelés után a nőstény lepkék 10 - 40 tojást raknak le a kukoricalevelek fonákjára. Egy lepke 10 nap alatt átlagosan mintegy 250 - 600 tojást rakhat le. A tojásrakás augusztus közepéig tart. A kikelt hernyók pár nap alatt befúrják magukat a kukorica szárába és kalászaiba. A kártevőnek nálunk egy év alatt általában csak egy generációja fejlődik ki, noha az utóbbi években a rendkívül kedvező meleg időjárás hatására két generációja is előfordul. Nyár végén a hernyók a kukoricaszár alsó részébe vándorolnak, ahol áttelelnek.

A hagyományos vegyszeres védekezés mellett ma már a kártevők természetes ellenségeire alapozott biológiai módszerekkel védekeznek. A Trichogramma nemzetség parazitái az ún. fürkészdarazsak olyan apró darazsak, amelyek szárnyainak fesztávolsága csupán 0,6 - 0,8 mm. Jellegzetességük, hogy fejlődésük egyes szakaszai a különböző lepkék lerakott tojásaiban mennek végbe. A fürkészdarazsak nőstényei a szag alapján akár 7 méteres távolságból is felismerik és megkeresik a kukoricamoly lepkéinek tojásait, amelyekbe a saját tojásaikat belerakják. A kikelt fürkészlárvák az őket körülvevő tojás tartalmával táplálkoznak. Sőt, ezekben a tojásokban maguk is bebábozódnak, s mintegy 20 nap múlva már második generációjuk is kikel. A fürkészdarazsak populációja csaknem kizárólag megtermékenyítés nélkül szaporodó nőstényekből áll. Ezek a nőstények már pár órával a kikelésük után megkezdik a tojásrakást a kukoricamoly lepkéinek tojásaiba, így szinte folyamatos kelésük révén komoly gátjai lehetnek a molylepkék elszaporodásának. A megfelelő időben alkalmazott módszer hatékonysága meghaladja a vegyszeres kezelések hatékonyságát is.

Nagyüzemi feltételek közötti alkalmazásra a Trichoplus elnevezésű készítmény szolgál, amely valójában fürkészdarazsakkal parazitált lisztmolyok tojásait tartalmazza 2 cm átmérőjű kapszulákban. Mindegyikben 1000 - 2000 darab fürkészdarázs található.

A Trichoplus a vetőmag-, a szemes- és a silókukoricában kétszeri alkalmazással kerül bevetésre. A csemegekukoricában, ahol gyakran intenzívebb a fertőzés, háromszori alkalmazásra is szükség van. Egy hektárra egy adagban átlagosan 50 -75 kapszulát juttatnak ki, ez legalább 100 ezer fürkészdarázs bevetését jelenti. Ha az előző évben a kukoricamoly általi fertőzöttség szintje magas volt (több mint 8 hernyó növényenként), akkor a bevetési adagot 50 vagy 100 százalékkal is növelni kell.

A bevetés megfelelő időpontjának pontos előrejelzése a módszer sikeres és hatékony alkalmazásának legfontosabb eleme. A kukoricamoly lepkéjének kirepülési időpontját eléggé bonyolult +- 2 napos pontossággal meghatározni, ezért a készítményt forgalmazó fűri bioTomal cég ezt az árba foglalva szolgáltatásként végzi. Mivel a Trichoplus hosszú ideig nem tárolható, csupán megrendelésre állítják elő, ezért az adott évre igényelt mennyiséget március végéig meg kell rendelni.

A szer alkalmazásának szükségességét a fertőzöttségi szint küszöbértéke alapján állapítják meg, ez a növényállományban előző évben észlelt 30 százaléknál magasabb fertőzöttség, vagy 6-nál több tojásrakás 100 növényen. A magasabb értékű főleg vetőmagkukorica-állományokban a fürkészdarazsak bevetése már 25 százalékos fertőzöttség esetén is rentábilis, mivel a magasabb értékű termék károsodása esetén az anyagi veszteség is jóval magasabb lenne. A silókukoricában való alkalmazás elsősorban a károsodott növényeken kialakuló fuzáriumos fertőzések és penészedés megakadályozása miatt ajánlott, amellyel a takarmányozásra kerülő kukorica beltartalmi értékeinek romlását örzik meg a jelentősebb károsodástól, ami egyrészt a tejmennyiséget és az állatok termékenységét is számottevően befolyásolja. (sy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?