Átlagosnak tűnő balhés tinédzserek (Fotó: Disney+)
SOROZATDARÁLÓ: A kanadai tinilányok, akik új szintre léptek a kegyetlenségben
Olykor egészen jelentéktelen, piszlicsáré dolgokból fakadó konfliktusok fajulnak el a legszörnyűbb módon. A híd alatt című minisorozatban egy tinilányok közti sértődés vezet brutális gyilkossághoz. A legrémisztőbb az egészben, hogy az eset valóban megtörtént.
Amikor a 14 éves Reena Virk eltűnését bejelentették, a rendőrség nem vette túl komolyan az ügyet. Korábban is lépett már le otthonról, balhés tinédzser volt balhés barátokkal, ráadásul a rendőrség tisztában volt azzal is, hogy a szüleivel is feszült volt a viszonya. A holttestét tíz nappal az eltűnése után halászták ki a vízből. Teljesen össze volt törve, egy orvos szakértő szerint olyan rossz állapotban volt, mintha egy autó hajtott volna át rajta. Pedig nem ez történt. Reena Virket egyszerűen agyonverték. Pont azok a lányok, akiknek a legjobb barátjává szeretett volna válni.
Az 1997 novemberében elkövetett gyilkosság nagy vihart kavart, később két könyv is megjelent róla. Az egyiket Reena apja írta arról, hogyan élte meg a tragikus és felfoghatatlan eseményeket, és milyen volt a kapcsolata a lányával, a másik pedig egy helyi írónő, Rebecca Godfrey nevéhez fűződik, aki rengeteg interjút készített az érintettekkel, és azok alapján írta meg, mi is történhetett.
A Hulun (nálunk a Disney+-on) bemutatott minisorozat alkotói elsősorban Godfrey könyvére támaszkodtak. Ez már csak azért is evidens, mert A híd alatt egyik főszereplője maga Godfrey lett. A New Yorkból a kanadai Brit Columbiába hazatérő, gyerekkori démonaival szembenéző írónő szemén keresztül ismerhetjük meg a történéseket, sőt, maga is aktív szereplőjévé válik a gyilkosság körüli nyomozásnak. Ezzel persze némileg túlzásba estek az alkotók, lévén a 2022-ben elhunyt Godfrey a valóságban messze nem folyt bele ennyire az ügybe, mint ahogy a sorozatban látható, sőt a könyvét sem úgy írta meg, hogy ő maga lenne a középpontban. Ez persze nem sokat von le a bemutatott történet hitelességéből, hiszen a problémás tinédzserek központi szála így is a lehető legközelebb áll a valósághoz, de ettől még nem dokumentumfilmről beszélünk.
A híd alatt nem feltétlenül azok kedvenc sorozata lesz, akik a nagy rejtélyeket szeretik: elég gyorsan fény derül arra, ki állt a brutális gyilkosság mögött. A sorozat alkotóit sokkal inkább az érdekli, hogy mi vesz rá tiniket arra, hogy teljesen kivetkőzzenek emberi mivoltukból, és olyasvalakit bántsanak elemi erővel, aki valójában közülük való. Rasszista támadás volt? Féltékenység? Irigység? Az alkohol hatása? Vagy valami más? A minisorozat tablóképet fest a Reena Virket körülvevő, első látásra barátságos és multikulti közösségről, és megmutatja, milyen hatással lesz egy mikrotársadalom énképére, ha egy ilyen rémtett történik a soraikban.
Tény, hogy a sorozat nem fest túl jó képet a kamaszokról, de ettől még nem akarja démonizálni őket, inkább a sebezhetőségükre, a bizonytalanságukra helyezi a hangsúlyt és arra, mennyire fontos ebben a korban, hogy tartozzanak valahová. Szinte bármire képesek azért, hogy ez sikerüljön nekik.
Tóth Csaba
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.