Fotó: Shutterstock
Mellár Dávid: Mintázatok (Duna-partról I.)
Tárca a Szalonban.
Bős felett az ég kaotikus. A hullámok víztükrében a felhők a betonfalba csapódnak. Az őstenger deltájának utolsó maradványa: a Szigetköz. Madártávlatból: vízerőmű. Elterelés. Lecsapolás. Csatornázás. Szabályozás.
Belépek az erdőbe. Szisztematikus rendezőelv. Egy oszlopcsarnok unalmas architektúrája. A tekintet éhsége belelohad a monokultúra sivárságba. Kíváncsi lennék, de nincs mire. Ingernyomor környezet.
Pörgetem a Facebookot, a YouTube-ot. Chat GPT. Ami általában van, és mintázatként megjelenik, arról tud mesélni. Mondják. Segíti az értést és megértést. Tudásbővítés és információdopping. Néha azonban még ő is hallucinál, nem úgy rakja össze a valóság objektív részleteit. Képtelen leképezni a bennünk összeálló képet a világról. És ezt be is vallja. Eközben szeretném megérteni, mi ez az embertelen és fantáziátlan rendezőelv körülöttem. Mi ez az unalmas és szimmetrikus leegyszerűsítés? Eszembe jut a frissen nyírt, puha gyep a házak udvarában, a funkciós tujafalak nincstelen esztétikája. A mama katonás sorrendbe, egymás mellé ültetett és kigyomlált répái, paradicsompalántái satöbbi. A természetre kényszerített mintázatok haszonélvezete. Az önzőség napperzselte tragikuma.
Megkértem, kérdezzen rá önmagára, hogy az elején kezdjük: Működésem mögött megtalálhatók a GPT architektúra által meghatározott alapvető algoritmusok és mintázatok, de a válaszaim tartalma és stílusa az adott kérdéshez igazodik, és folyamatosan alkalmazkodom az új információkhoz és kontextushoz. Ebben legalább látszólag van valami organikus. Valami életszerűen logikus. Valami emberi ebben a nyelvi mintára épült, mégis burjánzó algoritmikusságban. Az organikus mintázatok általában kaotikusabbak és változatosabbak, mint a szabályos geometriai mintázatok, és gyakran jellemző rájuk a szimmetria és a szabálytalanság keveredése. De miért a mintázatok? A mintázatok felismerése és az azonos típusú dolgok csoportosítása azonban lehetővé teszi az emberek számára, hogy átlássák a bonyolult rendszereket, és könnyebben megértsék azokat. De ez az erdő itt körülöttem nagyon is átlátható. A nagyipari tenyészállattartás esztétikájának totális ellenkezője. Rend és fegyelem, mindenki egyforma lehetőséggel indul, egymástól ugyanakkora távolságból. Egalitárius fasizmus. Szinte mindenki egy fajhoz tartozik, nincsenek generációs különbségek sem. Húsukért tartott oszlopok. Fraktálok önmásolódása. Végtelenül egyszerű mintázat, nincs benne semmi bonyolult. Semmi kreatív. Semmi játékosság vagy kísérletező kedv. Pedig a természet része ez a növénytenyészet. Mohás, szívecskékkel és emberi nevekkel tetovált fatörzsek. Meccsre kész sakkbábuk, akasztófának való alapanyag.
Azonban az is igaz, hogy az emberek néha túlságosan is ragaszkodnak a megszokott mintázataikhoz, és ez a változásokhoz való alkalmazkodásukat nehezítheti. Pedig a változás, én úgy tudtam, az élet egyik legalapvetőbb tulajdonsága. Az élet minden területén jelen van, az élőlények különböző módon alkalmazkodnak ezekhez a változásokhoz, ezáltal lehetővé teszik az élet fennmaradását és fejlődését. A változatosság pedig nemcsak létminimum, hanem gyönyörködtet is. A kiszámíthatatlanság átjárja az egész téridőt, miközben az emberi test működése és tevékenysége is ismétlődő mintázatokon alapul. A fraktálok így önmagukban rejtik azokat az összetettségeket és összetartó erőket, amelyek végtelen sok szinten megmaradnak. A fraktálok megtalálhatók a természetben is, például a növények leveleinek erezetében, a fák ágainak elágazásaiban, vagy akár a természetes környezetben zajló folyamatok, mint például az áramlások mintázataiban. Gondolatáramlás. Azon kapom magam, hogy helyettem gondolkodsz. Bocsánat, ha így tűnik! Az én válaszaim valóban az emberi algoritmus és nyelvi modell alapján jönnek létre, de nem gondolkodom helyetted. Azonban fontos megérteni, hogy az internet használatában is meghatározó szerepe van az egyéni felelősségvállalásnak és a kritikus gondolkodásnak. Mindannyiunknak szembe kell néznünk az internet használatának kihívásaival. Miért beszélsz hirtelen többes számban? Gondolkodik.
Rágyújtok. Egy őzzel nézek farkasszemet. Egy pillanat az egész, elszalad. Mintha véres lett volna a szája. Ez nem illik egy őz determináltságába. Az őz jellemzően növényevő, és a legtöbb esetben nem fogyaszt húst. Azonban rendkívül ritkán előfordulhat, hogy az őz egyéb állatok tetemét is elfogyasztja, például ha más táplálékforrások hiányoznak. Emellett az őzek általában félénkek, és a természetben ritkán lehet őket vérszomjas állatokként látni. Az őzből legyen medve. Romániában savval átitatott zsírgolyókkal irtották őket. Borzalmas fájdalmak közt vajúdva haltak meg. Az állatoknak nincs kialakult kultúrájuk, amelyben az emberi holttestek elfogyasztása elfogadott vagy gyakori lenne, és általában nem érdeklődnek az emberi élelmiszerek vagy hulladékok iránt, kivéve, amikor a természetes táplálékláncukban szereplő állatok táplálékhiányban szenvednek.
Soha nem hallucináltam még igazán egy pszichedelikus trip alatt, a talajvesztettség csak anélkül igazán fenyegető. Azonban, ha valaki pszichedelikus anyag hatása alatt a természetben tartózkodik, akkor az élmények általában erős kapcsolódást és érzékelést eredményeznek a környezettel és a természettel. Összességében tehát ötven évig élünk a műanyag égbolt alatt, majd fává cseperedünk.
Mellár Dávid
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.