DOKUMÁNIA: Pénzt vagy életet?

Zuhanás

Nagyon sokan félnek a repüléstől, mégis, a légi közlekedés a legbiztonságosabb közlekedési módok egyike. Ezt az ágazatot főleg két gyártó, a Boeing és az Airbus szolgálja ki. Amikor úgy tűnt, hogy előbbi az emberek biztonságát sutba vágva a nyereséget helyezte előtérbe, és nem javított ki egy hibát, óriási botrányba keveredett.

A Zuhanás: A Boeing-ügy című dokumentumfilm is nagy port kavart, bár már előtte izzasztó helyzetben találta magát a cégóriás. 2018-ban és 2019-ben öt hónap alatt két Boeing 737 Max típusú gép zuhant le, 346 ember halálát okozva. A második tragédia kellett ahhoz, hogy a hatóságok a Maxokat a földre parancsolják és kivizsgáljuk az ügyet. Ez persze óriási anyagi veszteséget okozott a cégnek, amit megfejelt a bizalom elvesztése is: addigra több légitársaság visszamondta ennek a típusnak a megrendelését.

A Rory Kennedy rendezte film elején részletesen bemutatják a két tragédiát – az indonéziai Lion Air és az Ethiopian Airlines egy-egy gépének a lezuhanását. Az egyik esetben azt is láthatjuk, mit élhettek át a pilóták a fülkében. Megrázó pontja a történetnek, amikor a pilóták próbálnak szembeszállni egy olyan rendszerrel, amelyről nem is tudták, hogy a gépen van. Megismerjük, mi is az az MCAS stabilizáló rendszer, ami a balesethez vezetett, megszó-lalnak az áldozatok rokonai, akik hangot adtak a felháborodásuknak, amikor a Boeing a pilótákra próbálta kenni a felelősséget.


A következő egy óra szolgál sok újdonsággal. Ebben volt Boeing-alkalmazottak, légi közlekedési szakértők magyarázzák el pontosan, hogyan változott meg a cég az évek során és mi vezetett a tragédiákhoz. Hogyan lett a leginnovatívabb és a biztonságot mindenek elé helyező cégből a McDonnell Douglasszel történt fúzió után, immár új vezetéssel és új stratégiával egy kapzsi, dollárokat kergető vállalat. Hogyan próbáltak mindent minél ol-csóbban megúszni, és hogyan helyezték át Seattle-ből Chicagóba a céget, hogy megsza-baduljanak a „túl kritikus” mérnököktől. Így született meg a 737 Max, hogy felvegye a versenyt az előretörő Airbus alacsonyabb fogyasztású modelljével. Hogy miként csapták össze ezt a modellt, és hogyan farag rá előbb utóbb mindenki, aki a minőséget hátrább helyezi, a Zuhanásból megtudjuk.
A film legsúlyosabb pillanata, amikor kiderül, hogy a Boeinget figyelmeztették: ha nem változtatnak a rendszeren, körülbelül kétévente valahol a nagyvilágban le fog zuhanni egy 737 Max. A reakció vérfagyasztó volt: semmi. Pontosabban: már dolgoztak a hiba kijavításán, de tudták, az a megoldás nem pár hét vagy hónap kérdése. Addig viszont nem voltak hajlandók visszahívni a modellt. Sokkal többet jelentett a profit és a jó hírnév látszólagos megőrzése, mint az emberek élete.
Laikusoknak és a repülés szerelmeseinek egyaránt tanulságos és érdekes a Netflix dokumentumfilmje.

Herczeg Szonja

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?