Magyarország eddig valamennyi téli olimpián részt vett, de aranyérmet nem nyert. Két második és négy harmadik helyezés számít a legértékesebbnek, mert a gyorskorcsolyázó Hunyady Emese osztrák állampolgárként lett olimpiai bajnok.
Néhány szép perc, éremtelenül
Huszonnégyben, az első játékokon négy férfi síelő állt rajthoz, de egyikük sem ért el komoly eredményt. Négy évvel később, St. Moritzban 3 sportágban (jégkorong, korcsolyázás, síelés) 12-en képviselték az országot. A gyorskorcsolyázó Eötvös Zoltán 1500 m-en a 10. lett. A hokiválogatott utolsóként zárt a selejtezőben. Lake Placidban viszont már magyarok is voltak az élmezőnyben, pedig csak négyen indultak. A páros műkorcsolyázásban a Rotter Emília–Szollás László duó a harmadik lett, míg a Orginista Helga–Szalay Sándor kettős negyedikként zárt. Szollásék viszont nem repestek az örömtől, mert egy esztendővel korábban világ- és Európa-bajnoki címet nyertek. Talán nem véletlen, hogy amerikai pár végzett az élen, s a magyarokra ráfogták, hogy gyakorlatukban sok akrobatikus elem volt...
Garmisch-Partenkirchenben 1936-ban 25 versenyző állt rajthoz, de sikert továbbra is csak a műkorcsolyázók arattak: az akkora már négyszeres világbajnok Rotter– Szollás pár ismét bronzérmes lett, a Szekrényessy Piroska–Szekrényessy Attila duó pedig negyedik helyen fejezte be a versenyt.
A II. világháborút követő első játékokat St. Moritzben rendezték (22 sportolót neveztek), s továbbra is a műkorcsolyázók vitték a prímet. Párosban a a Kékessy Andrea–Király Ede duó második helyezést ért el. A korabeli újságok szerint aranyat érdemeltek volna, azonban a pontozók a sokkal esélyesebb belga kettőt látták jobbnak. A legnagyobb meglepetéssel Pajor Kornél gyorskorcsolyázó szolgált, aki 10 000 méteren a negyedik időeredményt érte el.
Oslóba 1952-ben tucatnyi magyar utazott, páros műkorcsolyázásban a Nagy Marianna–Nagy László duó bronzérmet szerzett. Ötvenhatban Cortina d’Ampezzóban csak a Nagy tesvérpár képviselte az országot, ismét remekül korcsolyáztak, s újra harmadikok lettek. Az ezt követő Squaw Valley-i játékokra mindössze hárman utaztak, s valamennyien a vert mezőnyben végeztek. Rekordlétszámú, 28 fős csapat állt rajthoz 1964-ben Innsbruckban, de az eredmények nagyon gyengék voltak. Például a hokiválogatott 19:1-re kikapott a Szovjetuniótól. Kellemes meglepetést csupán Almássy Zsuzsa okozott, tizennégy esztendősen ő volt a legfiatalabb női résztvevő.
Grenoble-ban 10 magyar állt rajthoz, Almássy Zsuzsa hatodik helyével a csapat egyedüli pontszerzőjének bizonyult. A szapporói játékokra egyedül Almássy Zsuzsát jelölték, egy helyet javított korábbi ötkarikás szereplésén, az ötödik helyen végzett. Újra Innsbruck a helyszín, 3 műkorcsolyázó kapott lehetőséget. A Regőczy Krisztina–Sallai András kettős jégtáncban ötödikként zárt. Vajda László betegség miatt visszalépett.
Elcsalták az aranyérmet?
Regőczy Krisztina így emlékszik a huszonkét esztendővel ezelőtti olimpiára: „Még most is vegyes érzések vannak bennem: egyrészt boldogság, másrészt őrült csalódottság. Lord Killanin, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnöke a versenyek botrányának nevezte a történteket. Sallai Andrissal pályafutásunk legjobb teljesítményét futottuk, s egy bíró döntésén, ebből eredően egy helyezési számon csúszott el az aranyérem. A kűr szinte most is előttem van, kivéve az utolsó húsz másodpercet. A végéből csak annyira emlékszem, hogy meghajoltunk, a közvetlenül előtte történt dolgok kiestek. Nem is nagyon ünnepeltünk, mert én 39 fokos lázzal küszködtem, s akkor még annyira szigorú volt a doppingsztabály, hogy egy C-vitamint se mertem bevenni... (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.