(pluska)
Ha szeretne egymillió eurót, fejtse meg az ősi írást!
Az egyik első városi civilizáció által létrehozott írás már 150 éve fejtörést okoz a nyelvészeknek. Az írást először egy rejtélyes kőpecséten fedezték fel az ókori Harappa városában, amely a mai Pakisztán területén található. A hatóságok egymillió dolláros jutalmat ajánlottak fel annak, aki megfejti az úgynevezett „Indus-völgyi írást”.
Az írás, más néven harappai írás, az Indus-völgyi civilizáció alkotása, amely 5300 évvel ezelőtt telepedett le Észak-Indiában és Pakisztánban. Ez a kultúra megerősített városairól és fejlett technológiájáról volt ismert, és több évszázadon át virágzott, míg titokzatos módon eltűnt, alig hagyva nyomot maga után.
Az első pecsétet, amely az Indus-völgyi írást tartalmazta, 1875-ben fedezte fel Sir Alexander Cunningham, az Indiai Régészeti Kutatás alapítója. Egy kőtáblán egy bikát ábrázoló faragott képet talált, két csillagot és hat olvashatatlan jelet, amelyeket „határozottan nem indiai írásként” jellemzett.
Azóta a régészek több ezer további példányt találtak, amelyek rövid jelsorozatokat és központi állatábrázolásokat tartalmaznak. A pecséteken általában csupán négy-hat jel található, ami jelentősen megnehezíti a megfejtést, mivel eddig még nem került elő hosszabb szöveg.
Az egyiptomi hieroglifákkal ellentétben az Indus-völgyi írás nem található meg többnyelvű tárgyakon, amelyek lehetővé tennék az összehasonlítást más nyelvekkel. Mivel azonban az összes eddig felfedezett írás kerámiákon vagy pecséteken szerepel, amelyeket kereskedelmi célokra használtak, valószínű, hogy hétköznapi tevékenységekre vagy tranzakciókra vonatkozó információkat tartalmaznak, nem pedig vallási szövegeket.
A váratlan kezdeményezést Muthuvel Karunanidhi Stalin, az indiai Tamilnádu állam főminisztere indította el, aki kijelentette: „Egymillió dolláros jutalmat ajánlunk fel azoknak a személyeknek vagy szervezeteknek, akik megfejtik az írást.” Az ötletet olyan projektek ihlették, mint a 2023-as „Vezúv-kihívás”, amely jutalmat ajánlott fel a Herculaneumban talált, az Etna i. sz. 79-es kitörése során elhamvadt tekercsek szövegének megfejtéséért.
A Vezúv-kihívás esetében egy ismert nyelvről, latinról volt szó, amely azonban az égés következtében olvashatatlanná vált. Egy éven belül egy csapat elnyerte a jutalmat azzal, hogy mesterséges intelligenciát használt a szöveg olvasására anélkül, hogy a tekercseket megsértette volna. Az általuk megfejtett rész egy filozófiai elmélkedést tartalmazott az étkezés örömeiről.
Ha Stalin kezdeményezése sikerrel járna, az további, hasonló projektek elindítását inspirálhatná más ősi írások megfejtésére. Ezek közé tartozik például a rejtélyes lineáris A írás, amelyet a minósziak hoztak létre Kréta szigetén ötezer évvel ezelőtt. Ez a bronzkori kultúra Európa első írásos civilizációjának számít, ám nyelve egyelőre ismeretlen maradt a kutatók számára.
Hasonló rejtélyt jelentenek a Rongorongo jelek, amelyeket fából készült tárgyakba véstek a Húsvét-szigeten, és amelyek nem mutatnak hasonlóságot semmilyen ismert írásrendszerrel. Egy másik híres, máig megfejtetlen szöveg a Voynich-kézirat, egy 240 oldalas könyv, amelyet körülbelül 500 évvel ezelőtt írtak Európában. A mű csillagászati, botanikai és egyéb témájú rajzokat és szövegeket tartalmaz, ám egyelőre senki sem tudja, pontosan miről szól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.