Bár az emelés a fuvarozókat érinti, ők kénytelenek lesznek emelni az áraikon. Tiltakozásul ultimátumot adtak a kormánynak.
Akár 40 százalékos drágulás
A szlovák közúti fuvarozók jelenleg 19 centet fizetnek kilométerenként, júliustól ez az összeg 27 centre nő. A díjemelést Brüsszel rendelte el az új uniós szabályozás alapján, amely az üvegházhatású gázok kibocsátását is figyelembe veszi az útdíjak meghatározásánál. Ez azonban nem vigasztalja azokat a vállalkozásokat, amelyek nem tudnak azonnal alkalmazkodni az új feltételekhez.
A fuvarozók szerint az útdíjemelés hatása messze túlmutat az ő költségvetésükön:
Ez mindenképpen hatással lesz ránk abban az értelemben, hogy ezeket a költségeket át kell majd hárítani a szállítás árára
– figyelmeztetett Pavol Piešťanský, a fuvarozók szövetségének (ČESMAD) elnöke.
A fuvarozók számításai szerint egy jármű, amely évente 80 ezer kilométert tesz meg Szlovákiában, mintegy hatezer euró többletköltséggel számolhat, amit sok vállalkozás képtelen kigazdálkodni.
Környezetszennyező járművek? Jönnek az emissziós pótdíjak!
A járművek környezetvédelmi besorolása szerinti többletdíjak további terheket rónak a fuvarozókra. Azok a cégek, amelyek még nem tudták lecserélni flottájukat korszerűbb, alacsonyabb kibocsátású járművekre, most kétszeresen is hátrányba kerülnek. Az állam ugyanis nemcsak általános útdíjemelést vezet be, hanem külön pótdíjat is kiszab a régi, szennyezőbb autókra.
Ezeket a változásokat a fuvarozók szerint igazságtalanul és előkészítetlenül vezetik be. A kisebb cégek, amelyek gyakran használt járművekkel dolgoznak, versenyhátrányba kerülnek az európai konkurenciával szemben. Ezzel kapcsolatban a Szlovákiai Fuvarozók Uniójának (UNAS) elnöke, Stanislav Skala így fogalmazott:
A közúti fuvarozók jelentős része képtelen lecserélni a járműparkját egyik napról a másikra. A díjemelések veszélyeztetik a gazdasági túlélést.
Hová kerül az útdíj? A fuvarozók átláthatóságot követelnek
A szlovák fuvarozók legfőbb kifogása, hogy az útdíjból befolyt összegek nem kizárólag az autópálya-infrastruktúra fejlesztésére mennek, hanem egy jelentős részük magáncégekhez kerül. Jelenleg a beszedett útdíj 38 százaléka a SkyToll és a CzechToll cégekhez folyik be, amelyek az útdíjrendszer műszaki működtetéséért felelnek.
Stanislav Skala élesen kritizálta ezt a rendszert:
Nem is bánnánk, ha az autópályadíj körülbelül 40 százalékkal emelkedne. De van egy kis ellenvetésünk, mert az útdíjrendszerből befolyó pénznek vissza kellene mennie az infrastruktúrába.
Szerinte a politikusok többszöri ígérete ellenére a helyzet nem változik:
Minden euróból 38 cent továbbra is egy magánszemélyhez kerül. Egy olyan helyzetben, amikor egy országként kell megjavítanunk az autópályákat és hidakat, elfogadhatatlan, ahogy a politikusok elherdálják az útdíjakból származó pénzt.
Tüntetésre készülnek
A fuvarozók ultimátumot adtak a kormánynak: ha május 19-ig nem érkezik írásos válasz a követeléseikre, akkor tiltakozások és blokádok jönnek. A tiltakozók azt tervezik, hogy teherautókkal zárják le a fontos főútvonalakat és határátkelőket.
- Az útdíjbeszedési jutalék 12 százalékra csökkentése
- A CO₂-alapú díjszabás módosítása
- A 3,5 tonnáig terjedő vontatási szabályok újratárgyalása
Ha ezek nem teljesülnek, a fuvarozók radikális lépésekhez folyamodnak:
Az UNAS tagjai készek a fontos közlekedési pontok blokádjával egybekötött tiltakozó megmozdulásokat tartani
– figyelmeztetett Skala.
A fuvarozók szerint tarthatatlan a jelenlegi adózási rendszer is, amely gyakorlatilag többszörösen terheli meg a közlekedési ágazatot, a tranzakciós adó teljes eltörlését követelik. Skala szerint a szlovák közúti fuvarozók nem tudják áthárítani az összes adót és díjat az ügyfelekre, ezért jelentős veszteségeket szenvednek el.
Ez a helyzet versenyhátrányt jelent más EU-tagországokkal szemben, és az ukrán konkurenciával szemben, akikre nem vonatkoznak ezek a terhek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.