Csomagolnak a németek is

Lisszabon/Braga. „Deutschland, Deutschland, auf Wiedersehen!“ – énekelték a cseh szurkolók Lisszabonban, miután a németek vereséget szenvedtek a tartalékos cseh válogatottól, s ezzel a százszázalékos Nedvědék mögött csoportmásodikként a Lettországot könnyedén verő Hollandia jutott a negyeddöntőbe.

NÉMETORSZÁG–CSEHORSZÁG 1:2 (1:1), Lisszabon, 52 000 néző. Gólszerző: Ballack (21.), ill. Heinz (30.), Baroš (77.). Játékvezető: Hauge (norvég). Sárga lap: Nowotny, Lahm, Wörns, ill. Týce. Németország: Kahn–Friedrich, Wörns, Lahm, Nowotny–Ballack, Schneider, Hamann (78. Klose), Frings (46. Podolski), Schweinsteiger (86. Jeremies)–Kuranyi. Csehország: Blažek–Bolf, Jiránek, Rozehnal, Mareš–Plašil (70. Poborský), Galásek (46. Hübschmann), Týce, Vachoušek–Heinz, Lokvenc. A németeknek a biztos továbbjutáshoz mindenképpen nyerniük kellett a már negyeddöntős csehek ellen. A Nationalelf legutóbb éppen a csehek ellen nyert Eb-mérkőzésen: az 1996-os angliai torna döntőjében Bierhoff két góljával a ráadásban diadalmaskodtak. Négy éve történetük legrosszabb Eb-szereplését produkálták, egy döntetlennel és két vereséggel csoportutolsóként estek ki. Ehhez pedig Portugáliában két újabb döntetlent tudtak hozzátenni – így várták a csehek elleni sorsdöntő csoportmeccset. Karel Brückner kilenc kulcsjátékosát pihentette, s a megszokott tizenegyből csak Galásek és Bolf lépett pályára a kezdőcsapatban. A németek lassú tempóban kezdtek, s tulajdonképpen helyzet nélkül szerezték meg a vezetést: a 21. percben Plašil hibája után Ballack elé került a labda, aki mintegy 20 méterről óriási gólt ragasztott a jobb felső sarokba. De tíz perc sem telt el, és a tartalékos csehek egyenlítettek, szintén bombagóllal: Heinz szabadrúgásból varázsolta a bal felső sarokba a labdát: 1:1. A második félidőben aztán Galáseket is lecserélte Brückner edző, s a helyére beállt Hübschmann azonnal helyzetet teremtett a német kapu előtt, de beadása után Lokvenc csak ráijesztett Kahnra. A 66. percben kis híján gólt lőttek a németek, de Ballack lövésénél a kapufa mentett, a kipattanóra érkező Schweinsteiger pedig „eltörte“ a labdát. A csehek ebben az időszakban saját kapujuk elé szorultak, és a kapus Blažeknek olykor a szerencsére is szüksége volt. A 77. percben azonban egy gyors cseh kontra után a csereként beállt Baroš előbb Wörnsön, majd Nowotnyn is áthámozta magát, és Kahn hiába hárított, a Liverpool csatára másodszorra könnyedén passzolt az üres kapuba: 1:2. A németek kétségbeesetten rohamoztak a végén – eredmény nélkül. Rudi Völler csapata kiesett. HOLLANDIA–LETTORSZÁG 3:0 (2:0) Braga, 30 000 néző. Játékvezető: Nielsen (dán) Góllövők: Van Nistelrooy (27., 11-esből, 35.), Makaay (84.). Sárga lap: Lobanovs. Hollandia: Van der Sar–Reiziger, Stam, F. de Boer, Van Bronckhorst–Seedorf, Davids (77. Sneijder), Cocu–Van der Meyde (63. Overmars), Van Nistelrooy (70. Makaay), Robben. Lettország: Kolinko–Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis, Blagonadezdins–Bleidelis (86. Stolcers), Lobanovs, Astafjevs, Rubins–Prohorenkovs (74. Laizans), Verpakovskis (63. Pahars). Ezen a mérkőzésen minden Van Nistelrooyról szólt. Előbb a 13. percben óriási ziccerben Kolinkóba lőtte a labdát. A 27. percben azonban már eredményes volt. Ajándék tizenegyeshez jutottak a hollandok: a tizenhatos szélénél Davids elesett, Nielsen a tizenegyes pontra mutatott, a büntetőt pedig Van Nistelrooy magabiztosan értékesítette. A 35. percben ismét a Manchester Utd. csatára volt eredményes. Egy szabadrúgás után Cocu Van Nistelrooy elé tálalta a labdát, aki négy méterről nem hibázott. Hat perccel később ismét Nistelrooy villant, tizenhat méteres lövését azonban Kolinko bravúrral védte. A 47. percig kellett várni az első komolyabb lett helyzetre, ám Rubins lövését nagyot nyújtózva védte Van der Sar, majd ismét kimaradt egy Van Nistelrooy helyzet. A továbbiakban Kolinkóé volt a főszerep, Makaay, Overmars és Seedorf lövését védte. Makaay első mérkőzésén beköszönt: Robben átadását lőtte ballal a hálóba.