Csehül állnak

A hivatásos hangulatfelelős percei a szünetben következtek. Harsányan üvöltött a mikrofonba: „Nincs vége a világnak – a második félidőben fordítunk. Rajta: aki nem ugrál, az nem cseh!” De senki sem ugrált. A cseh szurkolók révetegen bámultak maguk elé.

A hivatásos hangulatfelelős percei a szünetben következtek. Harsányan üvöltött a mikrofonba: „Nincs vége a világnak – a második félidőben fordítunk. Rajta: aki nem ugrál, az nem cseh!” De senki sem ugrált. A cseh szurkolók révetegen bámultak maguk elé.

Nedvěd? No comment…

Már az előjelek sem voltak biztatók: az összeszokott cseh védelem Bolf és Jankulovski sérülése miatt szétesett, a gólfelelős Kollert keresztszalag-szakadással műtik, és várhatóan fél évet ki kell hagynia, s ugyancsak kérdéses volt a nem teljesen egészséges Baroš játéka is. Brückner edző tudomásul vette, hogy a Sparta dilettáns klubvezetése a kulcsfontosságú vb-selejtezők előtt a második ligába száműzte Karel Poborskýt – nem ő az első, aki másodosztályú csapatból érkezett a válogatottba (korábban például Kubík a Nürnbergből, Hašek a Strasbourgból, Kadlec és Kuka a Kaiserslauternből). S hogy ez még ne legyen minden, közvetlenül a hollandok elleni meccs előtt Pavel Nedvěd kavart botrányt meggondolatlan sajtónyilatkozataival. A Juventus sztárja egyszer már túlterheltségre hivatkozva lemondta a válogatottságot, s most azzal állt elő, hogy ő bizony visszatért volna, de Brückner edző „állítólag” azt nyilatkozta, hogy ő senkit nem fog rábeszélni, s a 2003-as év aranylabdása ezt bizony zokon vette. A cseh közvéleményt meghökkentette ez az egyoldalú nyilatkozatháború, de azért a szurkolók nagy transzparenssel üzenték Nedvědnek a szombati meccsen, hogy felejtse el a sértődött allűröket, mert ők visszavárják. „Illetlen ez az egész, nem tudom, mi mást mondhatnék erre. A múlt héten én hívtam fel Pavelt azzal, hogy térjen vissza” – nyilatkozta Brückner, majd amikor a holland-meccs után megkérdezték tőle, hogy a finnek ellen meghívja-e Nedvědet, kesernyés mosollyal annyit válaszolt: Nedvěd? No comment…

Kulcsmomentum

A csehek energikusan és támadó felfogásban kezdtek, s Baroš harmadik vitatható bukfence után tizenegyeshez jutottak, Rosický büntetőjét azonban Van der Sar hárította. Ez volt a kulcsmomentum. A holland kapus, aki 104. alkalommal szerepelt a válogatottban, s lassan utoléri a csúcstartó Frank de Boert, a találkozó után elárulta: előzőleg „készült Rosickýból”, tudta, hogyan lövi a tizenegyeseket. „Sokat köszönhetek a játékvezetőnek is, aki visszarendelte a már nekifutó Rosickýt, kizökkentve ezzel nyugalmából a cseh játékost” – tette hozzá a hálóőr. A csehek irányítója nem keresett mentségeket: „Én is tudtam, hogy Van der Sar végig mozdulatlan marad, mégis elkapkodtam a dolgot. Az én hibám.” Karel Brückner nem feddte meg játékosát („Miért kellett volna? A kihagyott büntető ellenére a meccs legjobbja volt!”), azt azonban ő is elismerte, hogy Andorra ellen talán igen, de egy holland válogatott ellen nem engedhető meg hasonló luxus. S mire a csehek eszméltek volna, a hollandok két gyilkos kontra után már 2:0-ra vezettek. A tavalyi Eb-n 0:2-ről fordítottak 3:2-re a csehek, s Brückner most is azonnal átszervezte csapatát, a sérüléssel bajlódó és sokat hibázó Jiráneket lecserélte, helyére az offenzív felfogású Šmicer állt be, Grygera oldalt váltott, Poborský pedig visszaállt jobbhátvédnek, de hiába érkezett a Galatasarayban ismét formába lendülő Heinz és a hamburgi Jarolím is, a hajrában már csak egy Baroš-kapufára futotta. Csehország kikapott, és szorongva várja az utolsó mecscset.

Baljós előjelek

Poborskýék holnap Finnországban lépnek pályára, s ha pótselejtezőt akarnak játszani, győzniük kell. Döntetlen esetén pontszámban beérnék ugyan a románokat, de a legújabb szabályok értelmében ilyenkor az egymás elleni mérleg számít, márpedig az nem a cseheknek kedvez (1:0, 0:2). Tavasszal Teplicében egy fordulatos és gólokban gazdag mérkőzésen szoros cseh győzelem született (4:3, pedig a finnek 0:3-ról egyenlítettek, és 3:3-nál ziccert hibáztak), s az borítékolható, hogy Helsinkiben sem vár könnyebb feladat Brückner csapatára, hiszen az ellenfélnél ott van Hyypiä (Liverpool), Johansson (Charlton), Tainio (Tottenham), Forsell (Birmingham) és az orosz származású Alekszej Jeremenko (US Lecce) is, aki két éve még csak csere volt az MTK–HJK Helsinki BL-selejtezőn, ma azonban 8 gólnál jár a selejtezősorozatban. Ráadásul a csehek csapatorvosa szerint egyelőre kérdéses, hogy pályára léphet-e a hollandok ellen sérülten is játékra jelentkező Baroš. Rossz ómen az 1988-as Eb-selejtező is: akkor Csehszlovákia csak egyszer kapott ki – éppen Helsinkiben 3:0-ra azoktól a finnektől, akiknek az volt az egyetlen győzelmük, a csehszlovákoknak viszont ezen úszott el a továbbjutás (a dánok így megelőzték őket).

A továbbjutási matematika egyértelmű: a csehek nem hibázhatnak Helsinkiben.

Az 1. csoport állása:

1. Hollandia 11 10 1 0 27:3 31

2. Románia 12 8 1 3 20:10 25

3. Csehország 11 8 0 3 32:12 24

4. Finnország 11 5 1 5 21:16 16

5. Macedónia 11 2 2 7 11:24 8

6. Andorra 11 1 2 8 4:31 5

7. Örményország 11 1 1 9 6:25 4

Okt. 12.: Andorra–Örményország, Hollandia–Macedónia, Finnország– Csehország.

Csehország–Hollandia 0:2 (0:2)

Prága, Toyota Aréna, 18 ezer néző. Vezette: Sars (francia). Gólszerzők: Van der Vaart (32.), Opdam (37.)

CSEHORSZÁG: Čech–Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jiránek (44. Smicer)–Poborský, Rosický, Galásek, Polák (58. Heinz), Štajner (77. Jarolím)–Baroš. Edző: Karel Brückner.

HOLLANDIA: Van der Sar–Kromkamp (84. de Jong), Boulahrouz (57. Vlaar), Opdam, Van Bronckhorst–Landzaat, Maduro, Van der Vaart–Kuijt, Van Nistelrooy, Robben (77. Van Persie). Edző: Marco van Basten.

A csoport másik meccsén: Finnország–Románia 0:1 (g.: Mutu).

CSEH–HOLLAND PÁRHARCOK

1994, Eb-selejtező, Rotterdam Hollandia–Csehország 0:0

1995, Eb-selejtező, Prága Csehország–Hollandia 3:1 g.: Skuhravý, Němeček, Berger – Jonk

1999, barátságos, Eindhoven Hollandia–Csehország 1:1 g.: Stam – Koller

2000, Európa-bajnokság, Amszterdam Hollandia–Csehország 1:0 g.: F. de Boer (11-esből)

2003, Eb-selejtező, Rotterdam Hollandia–Csehország 1:1

g.: Van Nistelrooy – Koller

2003, Eb-selejtező, Prága Csehország–Hollandia 3:1 g. Koller, Poborský, Baroš – Van der Vaart

2004, Európa-bajnokság, Aveiro Csehország–Hollandia 3:2 g. Koller, Baroš, Šmicer – Bouma, Van Nistelrooy

2004, vb-selejtező, Amszterdam Hollandia–Csehország 2:0 g.: Van Hooijdonk (2)

2005, vb-selejtező, Prága Csehország–Hollandia 0:2 g.: Van der Vaart, Opdam

Összesített (9 meccs): 3 cseh győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség, gólarány: 11:11

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?