Clijsters megállította Husárovát

Melbourne. A nyolcaddöntő mérkőzéseivel folytatódtak az ausztrál nyílt teniszbajnokság küzdelmei. Egyéniben elbúcsúzott az utolsó szlovák versenyző is, Janette Husárová 45 perc alatt, két játszmában kikapott a negyedik kiemelt belga Clijsterstől.

Janette Husárová (balról) gratulál legyőzőjének, Kim ClijstersnekTASR/EPA-felvételA nőknél továbbra is érvényesül a papírforma, bár némi meglepetésre a 7. helyen kiemelt francia Amélie Mauresmo csak 1 óra 35 perces mérkőzésen győzött a világranglista 48. helyén álló német Marlene Weingärtner ellen. Janette Husárová nem bírt favorizált ellenfelével, kezdettől fogva Clijsters jelentős fölényben játszott. Az első szettet 17 perc alatt 6:0-ra nyerte a tizennyolc esztendős belga teniszező. Valamivel kiegyensúlyozottabb csatát hozott a második játszma, 2:2 után viszont elveszítette adogatását a pozsonyi sportolónő. Ezt követően Clijsters simán győzött. A vereség ellenére Janette Husárová dicséretet érdemel, hiszen kevesen számítottak arra, hogy a nyolcaddöntőig jut. Clijsters a négy közé jutásért honfitársával, Heninnel találkozik.

Tegnap eldőlt, hogy férfi egyesben új bajnokot avatnak vasárnap Melbourne-ben: a 9. helyen kiemelt orosz Marat Szafin 3 óra 33 perces mérkőzésen nyert a korábban kétszer, 1994-ben és 1997-ben győztes amerikai Pete Sampras (8.) ellen. A rutinos tengerentúli az első két játszmában nagyon sokat rontott, de aztán feljavult, s a 3. és a 4. szett nagyon magas színvonalú volt. Az utolsó pillanatig nyílt csatát végül Szafin 6:2, 6:4, 6:7, 7:6-ra nyerte, s készülhet a Wayne Ferreira elleni negyeddöntőre. A dél-afrikai a legjobb 16 között öt játszmás mérkőzésen múlta felül a spanyol Albert Costát, s tíz után került újra a legjobb nyolc közé. Ferreira 1992-ben elődöntős volt.

A 7. helyen kiemelt német Tommy Haas szintén öt szettes csatát vívott a svájci Roger Federerrel, s a következő körben a chilei Marcelo Rios lesz az ellenfele. Az egykori világelső dél-amerikai simán, 3 játszmában búcsúztatta az ecuadori Nicolas Lapenttit.

A negyeddöntőért járó 125 ezer ausztrál dollár (64 631 amerikai dollár) révén a női teniszezők közül harmadikként a korábbi világelső Martina Hingis is átlépte a 17 milliós határt a kereseti listán. A kereseti örökranglista legjobbjai: 1. Steffi Graf (német) 21 895 277. 2. Martina Navratilová (amerikai) 20 475 735; 3. Martina Hingis (svájci) 17 009 071; 4. Arantxa Sanchez-Vicario (spanyol) 16 486 614; 5. Lindsay Davenport (amerikai) 14 036 870; 6. Szeles Mónika (amerikai) 13 583 550; 7. Jana Novotná (cseh) 11 249 134; 8. Conchita Martinez (spanyol) 9 801 954, 9. Venus Williams (amerikai) 9 410 968; 10. Chris Evert (amerikai) 8 896 195.

Ma már a legjobb négy közé jutás lesz a tét az ausztrál nyílt teniszbajnokságon. A legérdekesebb összecsapásnak a második női mérkőzés igérkezik: a 2. helyen kiemelt Venus Williams ellenfele Szeles Mónika. Az újvidéki születésű csillag 1991-ben, 1992-ben, 1993-ban és 1996-ban már volt tornagyőztes Melbourne-ben, de most nagy bravúr lenne, ha legyőzné 21 éves riválisát. A két kiválóság eddigi hat mérkőzésén ugyanis Venus Williams mindössze két játszmát veszített – 2000-ben San Diegóban és a sydneyi olimpián –, s ezúttal is esélyesként várja a találkozót, bár Melbourne-ben eddig nem játszott igazán meggyőzően.

A mai műsor – női egyes, negyeddöntő: Hingis (svájci, 3.)–Serra-Zanetti (olasz), V. Williams (amerikai, 2.)–Szeles (amerikai, 8.). Férfi egyes, negyeddöntő: Johansson (svéd, 16.)–Björkman (svéd), Novák (cseh, 26.)–Koubek (osztrák).

A vesztesek 125 ezer ausztrál dollárral vigasztalódhatnak, míg a győztesek már legalább 250 ezret keresnek. (sr)

EREDMÉNYEK

Férfi egyes, nyolcaddöntő: Rios (chilei)–Lapentti (ecuadori, 23.) 7:5, 6:1, 6:4; Haas (német, 7.)–Federer (svájci, 11.) 7:6, 4:6, 3:6, 6:4, 8:6, Ferreira (dél-afrikai)–Costa (spanyol) 4:6, 6:4, 6:4, 6:7, 9:7; Szafin (orosz, 9.)–Sampras (amerikai, 8.) 6:2, 6.4, 6:7, 7:6.

Női egyes, nyolcaddöntő: Clijsters (belga, 4.)–Husárová (szlovák) 6:0, 6:2; Capriati (amerikai, 1.)–Grande (olasz, 20.) 6:3, 7:6; Henin (belga, 6.)-Gyementyijeva (orosz, 12.) 6:0, 6:3; Mauresmo (francia, 7.)–Weingärtner (német) 6:0, 4:6, 7:5.