SAPARD-ügynökség igazgatója által 2003. 5. 15-én kiadott 11/2003 sz. határozat 2003. 5. 15-től érvényes

3/2 sz. kiegészítő rendelkezés a SAPARD-program 1., 2., 4a. és 5. sz. intézkedéséhez tartozó pénzügyi támogatások igénylőinek kiadott módszertani útmutatóhoz (2002. 12. 1. kiadott változat)
A RÉSZ
I.
3.1.

3/2 sz. kiegészítő rendelkezés a SAPARD-program 1., 2., 4a. és 5. sz. intézkedéséhez tartozó pénzügyi támogatások igénylőinek kiadott módszertani útmutatóhoz (2002. 12. 1. kiadott változat)

A RÉSZ

I.

3.1. (A tervezetre jutó elfogadható költségek minimális és maximális összege)

A zárójelben levő szöveg: „a pénzügyi támogatás korlátozásának mértéke az elfogadható költségek 30%-ig e törvény értelmében pl. a pozsonyi régióra érvényes, ahol az egy lakosra jutó bruttó hazai össztermék aránya eléri és meghaladja a bruttó hazai össztermék 75%-át az utóbbi három naptári évben és a 2. 4a és 5. sz. intézkedésekre vonatkozik.

Az eredeti szöveget: „Az elfogadható költségek mértéke EUR-ban van megadva, miközben koronára (SKK) váló átszámításának árfolyamát évente a SAPARD-ügynökség teszi közzé” a következő helyettesíti: „Az elfogadható költségek mértéke EUR-ban van megadva, miközben a tervezet előkészítésére fordított elfogadható költségek maximális és minimális összegének koronára váló átszámításkor a 41,688 SKK/EUR informatív árfolyammal számolnak.”

II.

3.2 (Elfogadható költségek)

A bekezdés után: „Abban az esetben, ha az igénylő életképesnek minősített szubjektum (a 10.2.sz. pontban meghatározott feltételek szerint) és a 263/99 Tt. sz. törvény és későbbi módosításai értelmében beszerző...“ egy újabb bekezdés kerül a következő szöveggel: A Szlovák Köztársaság területén kívüli székhellyel rendelkező szállítók az eredeti nyelven terjesztik elő az alkalmasságukat igazoló dokumentumokat és az árkínálatot, egyúttal a cseh nyelvet kivéve ezek hivatalos fordítás útján szlovák nyelvre fordított változatát is.

III.

A támogatandó beruházások (az összes intézkedésre érvényes) kiegészülnek:

Építési munkák keretében:

– az építkezési felvonulási terület berendezésére;

– az objektumok felújítását célzó tervezetek esetében az építkezési felvonulási terület létrehozására fordított elfogadható költségek a tervezet teljes költségének 1%-át teszik ki;

– objektumok építését célzó tervezetek esetében a felvonulási terület létrehozására fordított elfogadható költségek a tervezet teljes költségének maximálisan 2,5 %-át teszik ki.

IV.

5.3.1. (Az „Igénylések” elbírálása)

g) a kiválasztási mátrix

A Módszertani útmutatóban kiadott eredeti kiválasztási mátrix helyett 2003. 7.1.-től a következő lesz érvényes.

Táblázat

Pénzügyi MVFT - PRPaV pontértékelés

Teljesítőképesség Jó (110-67) Gyenge (66-34) Rossz (33-0)

Kiváló jóváhagyásra megfigyelésre szubstandard

(80–64) (131–180) (98–146) (64–113)

Jó megfigyelésre szubstandard kétséges

(63 48) (115–163) (82–129) (48–99)

Átlagos szubstandard kétséges kockázatos

(47–33) (100–147) (67–113) (33–80)

Gyenge kétséges kockázatos veszteséges

– kizárni

(32–16) (83–132) (50–98) (16–65)

Rossz kockázatos veszteséges – veszteséges –

kizárni kizárni

(15–0) (67–115) (34–81) (0–48)

V.

6. fejezet (A „Szerződés” megkötése)

Az utolsó bekezdés után a fejezet egy újabbal bővül a következő szöveggel: „Ha az igénylőnek/kedvezményezettnek az Igénylés benyújtásának időpontjában már szerződéssel lekötött, illetve a SAPARD-programból finanszírozott további szerződések alapján 100 millió koronát meghaladó értékű pénzeszközei vannak, a SAPARD-ügynökség a további tervezetek közös finanszírozását csak az összes tervezet elfogadható költségei minimálisan 50%-ot meghaladó értékének megvalósítása után teszi lehetővé. A fenti követelményt a „Szerződés“ is tartalmazni fogja, s 2003. 7. 1.-től lép érvénybe.

VI.

10. fejezet (Általános alkalmassági kritériumok a SAPARD-program keretében benyújtott tervezetekre – az 1., 2., 4a, és 5. sz. intézkedésre vonatkoznak)

az f) cikkely a következő bekezdésekkel bővül:

A SAPARD-program általi pénzügyi támogatás révén szerzett ingó és ingatlan dolgok a támogatási szerződés érvényességének ideje alatt nem szerepelhetnek közjegyzői jegyzőkönyvben, amely jogalapot képez a végrehajtás megvalósítására a Polgári perrendtartásról szóló 99/1963 Tt. sz. törvény és későbbi módosításainak 274. paragrafusa, vagy az Exekúciós rendtartásról szóló 233/1995 sz. Tt. törvény 41. paragrafusa szerint.

Ha a vagyon, amely a SAPARD-program általi közös finanszírozás tárgyaként a házastársak osztatlan közös tulajdonává válik, vagy a szerződés érvényességének ideje alatt ebbe a kategóriába kerül, a kedvezményezett házastársa a pénzügyi támogatásról szóló szerződésből származó kötelezettségek teljesítésében társhitelezőként lép fel.

VII.

10.2. (A SAPARD-program keretében folyósítandó pénzügyi támogatásokat igénylő szubjektumok gazdasági életképességének kritériumai)

A bekezdés után: „A szubjektumok életképességének elbírálására szolgáló kritériumokként az utolsó könyvviteli évben dec. 31-ig érvényes mutatókat és követelményeket veszik igénybe...” egy újabb bekezdéssel bővül a következő szöveggel:

Az igénylő, aki a „Kérvény” benyújtásának idején az évzáró könyvviteli jelentés alapján nem felel meg a gazdasági életképesség kritériumainak, egyúttal nincs gyártási programja, amely az általános és specifikus alkalmassági kritériumok teljesítésének nélkülözhetetlen eleme, konszolidált könyvvitelből származó adatokat is szerepeltethet azzal a feltétellel, hogy a konszolidációs mezőben domináns vállalkozói szerepe van (pl. anyavállalat ill. többségi tulajdonos)

VIII.

2. sz. intézkedés Módszertani útmutató: A pénzügyi támogatás folyósításáról szóló szerződések mintapéldányai)

II. rész l. cikk. k) pontja az eredeti szöveget a következő szöveg váltja fel: propagációs költségek.

V. cikkely 7. pont – az eredeti szöveget a következő váltja fel:

a) A szolgáltatásoknak, gépeknek, munkálatoknak és szállításoknak (beleértve a mű vagy a szolgáltatások kivitelezési szerződésére vásárolt szállítmányokat és berendezéseket – amelyek a „Szerződés” lejárta után a vállalat vagyonává válnak) az Európai Közösség országaiból vagy a következő országokból kell származniuk: Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia.

b) A Szlovákia és az Európai Közösség országai közötti 2002-es évi pénzügyi egyezmény aláírása után az a) pont a következő országokkal bővül: Málta, Ciprus és Törökország.

Az V. Cikkely 13. ponttal bővül, amelynek szövege a következő:

„A kedvezményezett köteles biztosítani a költségek gazdaságosságát és hatékonyságát a költségvetési szabályokról szóló 303/1995 Tt. sz. törvény és későbbi előírásai alapján.”

B RÉSZ

IX.

1.12. (Pénzügyi terv)

A rövidtávú pénzügyi tervből a következő fejezetek maradnak ki:

– A vállalat hozamainak, illetve bevételeinek éves terve a következő évre a könyvvitel típusa szerint (7. sz. táblázat)

– A vállalat költségeinek illetve kiadásainak éves terve a következő évre a könyvvitel típusa szerint (8. táblázat)

X.

Kimarad az 1.14. (A beruházás finanszírozásának forrásai és tőkeszükséglete)

XI.

2. fejezet (Táblázatok) – változik a könyvvitelről szóló törvény eddigi száma (563/1991), a könyvvitelről szóló törvény új száma 431/2002 Tt.

Kimaradnak a 6., 7., 8. sz. táblázatok, egyúttal a többi táblázat számozása ehhez igazodik.

A Módszertani útmutató B részéhez tartozó táblázatok új számozása:

1. sz. táblázat – Eladási terv a 200 . évre

2. sz. táblázat – A SAPARD-programmal közösen finanszírozott beruházások terve

3. sz. táblázat – A pénzügyi folyamatok terve az egyszerű könyvelés számára, a pénzügyi folyamatok terve a kettős könyvelés számára

4. sz. táblázat – A beruházások megtérülése

5. sz. táblázat – A követelések és kötelezettségek áttekintése

6. sz. táblázat – A nyereség és a veszteség terve

7. sz. táblázat – Tervezett mérleg

8. sz. táblázat – A nyereség és a veszteség terve a rövidített kimutatásokat előterjesztő könyvviteli egységek számára

9. sz. táblázat – Tervezett mérleg a rövidített kimutatásokat előterjesztő könyvviteli egységek számára

10. sz. táblázat – A bevételek és kiadások terve az egyszerű könyvelést végző egységek számára

11. sz. táblázat – A bevételek és kiadások tervének kiegészítő adatai

12. sz. táblázat – Kimutatás a vagyonról és a kötelezettségekről – terv

13. sz. táblázat – Kiegészítő adatok a tervezett Kimutatás a vagyonról és

kötelezettségekről táblázathoz

XII.

3. fejezet (Magyarázatok)

3.2.12. (Pénzügyi terv)

A Pénzügyi helyzet elemzése című bekezdésben változik a táblázatok száma – az új mondat így hangzik: „Az összes táblázat (1-13) kitöltése és előterjesztése a kérvényező számára kötelező, miközben azokat tölti ki, amelyek az általa használt könyvviteli rendszerre vonatkoznak.”

Kimaradnak a következő bekezdések: Éves eladási terv, A vállalat hozamainak éves terve, A vállalat költségeinek éves terve.

A Magyarázatok a 3. sz. táblázat: A pénzügyi folyamatok terve az egyszerű könyvelés számára c. rész kitöltéséhez

Az Egyéb bevételek c. 4. tételsor a következő mondattal bővül: A SAPARD-programból származó pénzeszközök az egyszerű könyvelést alkalmazó szubjektumoknál a SAPARD módszertana alapján nem kerülnek bele az adóalapba tartozó bevételek közé.

Az adóalapba besorolt bevételek c. 5. tételsor a következő mondattal bővül: Az 5. adóalapba besorolt bevételek rovat értéke egyúttal A beruházások megtérülése című 4. sz. táblázat 2. tételsorának részévé válik.

A 6. Az adóalapba nem besorolt bevételek rovat a következő mondattal bővül: A bevételek közé a SAPARD-programból származó bevételeket be kell sorolni

Az Összbevételek c. 7. tételsorból kimarad a következő mondat: A 7. Összbevételek tételsor értéke egyúttal a 4. sz. Beruházások megtérülése című táblázat 2. tételsorának részévé válik.

A leírásokkal együtt az adóalapba besorolt bevételek c. 18. tételsor a következő mondattal bővül: A leírásokkal együtt az adóalapba besorolt bevételek c. 18. tételsor egyúttal a 4. sz. Beruházások megtérülése című táblázat 3. tételsorának részévé válik.

A beruházási kiadások összesen a leírások nélkül c. 21. tételsorból kimarad a következő mondat: A beruházási kiadások összesen a leírások nélkül c. tételsor egyúttal a 4. sz. Beruházások megtérülése című táblázat 3. tételsorának részévé válik.

A Magyarázatok a 3. sz. táblázat: A pénzügyi folyamatok terve a kettős könyvelés számára c. részben

A működési hozamokhoz tartozó alapvető hozamtételek, amelyekkel a tervezet számol című 1—6 tételsorok után a következő kiegészítő mondat járul: A SAPARD-programból származó pénzügyi eszközök a kettős könyvelést alkalmazó szubjektumoknál a SAPARD-ügynökség módszertana alapján az Egyéb működési hozamok c. 6. tételsorba nem kerülnek besorolásra.

A Hosszútávú pénzügyi terv c. Részben

A Kettős könyvelést alkalmazó egységek, a kettős könyvelést alkalmazó egységek, amelyek rövidített kimutatásokat terjesztenek elő, Egyszerű könyvelést alkalmazó egységek című bekezdésekben

Az utolsó mondat után az alábbi szöveg kerül:

A hosszú távú pénzügyi terv felállításakor figyelembe kell venni a külföldi eredetű eszközök adózását szabályozó nemzetközi egyezmények alapján történő jövedelemadózást. A csatlakozási alapok pénzeszközeivel való bánásmódot az SZK NT költségvetési szabályokról szóló 303/1995 Tt. sz. törvénye alapján a 402/2002 Tt. sz. törvény szabályozza, amely szerint ezekre az eszközökre ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az állami költségvetéseszközeire. Az Európai Közösség költségvetéséből származó eszközök és egyéb külföldről származó pénzeszközök a nemzetközi jogszabályok értelmében a 366/1999 Tt. sz. jövedelemadóról szóló törvény 4. paragrafus 2. cikkely v) pontja és a 19. paragrafus 1. cikkely i) pontja alapján mentesülnek a jövedelemadótól. Ez a tény 2002.9.1-től a az adók kezelésében érvényes nemzetközi segítségnyújtási és együttműködési szerződésekről szóló 472/2002 Tt. sz. törvény és a jövedelemadóról szól 366/1999 Tt. sz. törvény kiegészítő módosításából következik. Az idézett törvények adómentessé teszik azon nemzetközi szerződések alapján kiírt pályázatokból (grantok) származó jövedelmeket, amelyek a Szlovák köztársaság számára kötelező érvényűek, miközben ha a jövedelemadókról szóló törvény nem rendelkezik másképpen, ezeken az eszközökön az Európai Közösségből származó eszközöket értjük, amelyeket az előcsatlakozási segítség keretében folyósítanak.

Adózás szempontjából nem szabad figyelmen kívül hagyni a Szlovák köztársaság állami költségvetéséből származó tételeket sem, amelyeket a közös finanszírozás keretében folyósítanak. Ebben az esetben költségvetési dotációkról van szó, amelyek adómentesek lehetnek vagy nem. A jövedelemadó általi mentességet egyedül a mezőgazdasági termelésben vagy a víz és erdőgazdálkodásban vállalkozó adófizetők dotációi (beruházási és működési dotációk) élveznek. A többi költségvetési dotáció a közös finanszírozásra nem élvez adómentességet. Az adózási jövedelmek beszerzésére fordított beruházási dotációk keretében az ingatlan és ingó vagyon leírásai fokozatosan kerülnek bele az adókiadásokba. A leírási tervnek ezt a tényt tükröznie kell.

XIII.

Kimarad a 3.2.14 (A beruházás finanszírozásának forrásai és tőkeszükséglete) rész

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?