Újabb lendületet kaphat az a különösen 1989 után aktuálissá vált elképzelés, hogy Besztercebányából és Zólyomból egy metropoliszt „gyúrjanak”.
Vetélytársat „gyúrnak” Zólyomból és Besztercebányából?
Első lépésként
Zólyom és Besztercebánya közös, országos hatáskörű tanközpontot hozna létre az alternatív energiaforrások kiaknázásával kapcsolatban, amelyhez a megyei önkormányzat épületet biztosítana, a zólyomi Műszaki Egyetem szakembereket, a másik város pedig anyagiakkal járulna hozzá. A központ az osztrák Bewag cég hasonló burgenlandi létesítményével működne együtt, s várhatóan az év végéig elindítaná a munkát. A politikusok elképzelését a régió vállalkozói is támogatják. A kerületi önkormányzat a két várossal és a vállalkozókkal közös bizottságot hozott létre, amely felméri, kezdetben melyek lehetnének egy ilyen urbanizált tér gyengéi és pozitívumai.
Összehangolják
a két város fejlesztési terveit is. Ez Ivan Saktor, Besztercebánya – korábban szakszervezeti vezetői tisztsége révén is ismertté vált – újdonsült polgármestere szerint például azt jelentheti, hogy ha mindkét városnak szüksége lesz új sportcsarnokra, azt együtt építik meg úgy, hogy mindkét település lakosai igénybe vehessék. Miroslav Kusein úgy gondolja, éppen az új elképzelések miatt felül kellene vizsgálni Besztercebánya megye érvényes régiófejlesztési tervét. A két városvezető máris konkrét tervekkel is előállt. Saktor közvilágítást biztosítana a Zólyomot és Besztercebányát összekötő négysávos főúton, Kusein pedig kerékpárutat építtetne a Garam mentén. Az infrastruktúra fejlesztése terén valamennyi érintett fél kulcsfontosságúnak nevezte az R1-es gyorsforgalmi út mielőbbi megépítését, vagyis a régió összekötését Pozsonynyal. Ez az út Zólyomon vezetne át, ezért szükséges volna egy észak–déli összekötő úttal az R3-as Besztercbánya–Rózsahegy szakaszához „kapcsolni”.
Az agyelszívás ellen is
Az együttműködésben érdekelt felek remélik, a fejlesztéseknek köszönhetően a régióban idővel a képzett munkaerő külföldre vagy Nyugat-Szlovákiába vándorlása is mérséklődhetne. Az említett közös bizottság legközelebb márciusban ülésezik Besztercebányán. A megyét két közgyűlési tag és egy tisztségviselő képviseli. (sita, čtk, feldolgozta: korp)
Rövidülhet az út Lengyelországba
Dél-Szlovákia és Lengyelország közt is gyorsabb, kényelmesebb lehet az utazás, ha megépül az a két új útszakasz a szlovák–lengyel határvidéken, amelyről múlt pénteken egyeztetett a varsói és a pozsonyi közlekedési miniszter. A két szakasz az északnyugat-szlovákiai Zsolnát a közeli, délnyugat-lengyelországi Bielsko-Bialával köti majd össze: Szlovákiában sztráda készül a határig, onnan pedig – lengyel területen – gyorsforgalmi út. A két ország megállapodott, korlátozatlan teherforgalomra is alkalmas utakat építenek. A két szakasz jelentős közép-európai közlekedési folyosókat köt majd öszsze úgy, hogy lényegesen lerövidül az út és a menetidő a Baltikum és a Adria közt. Segíteni fog a dél-szlovákiai autósoknak is, hiszen azok a Pozsonyból a D1-es autópályán egészen a szlovák–lengyel határig sztrádán, onnan pedig egymáshoz csatlakozó gyorsforgalmi utakon és autópályákon juthatnak el a Balti-tenger térségébe. Ha pedig végig megépül a Zsolnát Kárpátaljával összekötő autópálya, a bodrogköziek és Ung-vidékiek is gyorsabban juthatnak el Nyugat-Lengyelországba. (korp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.