Az egyes táblákon felvidéki költők versei olvashatóak (Forrás: Csiliz Menti Népfőiskola)
Versmegálló a Csiliz Menti Népfőiskola településein
Verses táblákkal gyarapodott nyolc község, Kulcsod, Csicsó, Csiliznyárad, Csilizpatas, Balony, Szap, Csilizradvány és Medve, melyeket a napokban helyeztek ki a települések köztereire.
A Csiliz Menti Népfőiskolát alkotó nyolc település képviselői kedden kora este a soron következő ülésük után autóba ülve egymás után járták be a parkokat, faluközpontokat, hogy elhelyezték ezeket a saját készítésű táblákat. Kalapáccsal, szerszámokkal érkeztek az egyes helyszínekre és a települések polgármestereinek segítségével verték a földbe őket, majd helyezték fel rájuk a verset. Ezekben a községekben a buszmegállók mellett immáron versmegállók is várják az arra járókat, akik azokat elolvasva nem csak a felvidéki költőre lehetnek büszkék, hanem el is gondolkodhatnak azok mondanivalóján, jelentésén és üzenetén.
A versek bejárják a falvakat
Az ötlet már korábban megfogalmazódott a népfőiskola megbeszélésein, ahol az ötletadó Matus Frigyes gondolata került továbbgondolásra.
„Az volt a feladat, hogy az adott település tagjai keressenek felvidéki költőket. Minden településre elsőként az a vers került, amit az adott falunak az egyik tagja ajánlott. A verseket ezeken az oszlopokon havonta cserélgetni fogjuk, és így a nyolc településen nyolc hónap alatt minden vers megfordul. Amikor pedig körbeér, akkor jönnek majd a következők”
– osztotta meg lapunkkal Buchinger Péter, a Csiliz Menti Népfőiskola társalapítója.
Találják meg őket!
A települések vezetői a táblákról készült fotókat közzétették, azonban annak konkrét helyeit nem árulták el, ugyanis az is részét képezi a kezdeményezésnek, hogy az emberek kerekedjenek fel és maguk találják meg ezeket.
„Konkrét lokációt nem adunk, ismerjék meg a falukat. Az általunk szervezett Csiliz Menti Lángfutásnak is az a célja, hogy legyen általa egy megismerés, egy bejárás”
– tette hozzá.
Emberléptékű beruházás
A táblák finanszírozása a népfőiskola bejegyzése során befizetett tagdíjból történt és maguk a tagok készítették el őket. A fa oszlopokat korábban lekezelték, majd egy fém tüskébe helyezve állították a talajba, rögzítették rajta a műanyag táblát és az oszlop tetejét is lezárták.
„Azon még nem gondolkodtunk, hogy végül ezek a táblák hova kerülnek, de sok ötletünk van, találunk rá megoldást. Tervezünk még hasonló kezdeményezéseket”
– tette hozzá végül Buchinger Péter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.