Utazni lenne jó

Ismét címlapra került a Szlovák Vasúttársaság: újabb járatok megszüntetését jelentette be, amit két nappal később cáfoltak. Valaha hozzászoktattak bennünket ahhoz, hogy egy járat fenntartása nemcsak attól függ, van-e elegendő utas, hanem figyelembe vették az utasok érdekeit is.

Ismét címlapra került a Szlovák Vasúttársaság: újabb járatok megszüntetését jelentette be, amit két nappal később cáfoltak. Valaha hozzászoktattak bennünket ahhoz, hogy egy járat fenntartása nemcsak attól függ, van-e elegendő utas, hanem figyelembe vették az utasok érdekeit is.

A gömörieket már nem hozza lázba a hír, lassan alig lesz mit megszüntetni. Vonat hétvégeken alig jár (busz sem), s hétköznap is ellehetetlenítették azokat az embereket, akik a busás jegyárak és a minimálbér ellenére is munkába szeretnének járni. Marad az albérlet, a kocsikázás (ha van mivel vagy kivel) vagy a tartós munkanélküliség. A társaság szóvivője szerint sok helyütt azért kicsi az utasforgalom, mert közel azonos időben busz is indul az adott vonalon. Jómagam inkább olyan helyekről tudok, ahol se busz, se vonat nem közlekedik, a Losonci járásban például a szolgáltató pénzt követel az önkormányzatoktól azért, hogy a világvégi településekre legalább naponta egy járatot indítson.

Pozsony környékén viszont az a gond, hogy több cég is kínálja a szolgáltatásait, s elindult a buszháború. Néhány hete a fővárosi autóbusz-pályaudvar hátsó bejárata elé is sorompókat szereltek fel, s egyszerre két biztonsági őr is árgus szemekkel figyeli, nehogy illetéktelen járat forduljon be – utasok után koslatva. Az illetékeseket az persze egy cseppet sem zavarja, hogy a pályaudvaron és környékén kupacokban áll a szemét.

Két évvel ezelőtt örömmel töltött el, hogy Miskolc és Hatvan közt személyvonat indult szlovákiai részek érintésével, ami akár példaértékű is lehetett volna. Decemberben megszüntették. Ahogy nem jár már közvetlen járat Fülek és Budapest között sem.

Nemrég még a híres gömöri fürdőhelyen, Csízben, ahol naponta egy-egy gyors azért megáll, normális vasútállomás, váróterem fogadta az oda utazókat. Ma már csak a falak állnak. Aki először jár arra, legfeljebb a kalauzban bízhat. Érdekes lenne tudni, hogy mindezen állapotokért kit terhel a felelősség? Gyakorta elvonatozván az egyik vasúti fejes készülő, mesterséges tóval ellátott és többméteres betonkerítéssel körbevett kastélya mellett mintha a választ is sejteni vélném.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?