<p>A felső-csallóközi Félben szombaton adták át egy 400 ezer eurós (12 millió korona) falufejlesztési projekt első részét, egy játszóteret. A júniusban indult fejlesztés második részét, a község központjának részbeni revitalizációját áprilisig fejezik be.</p>
Utakra nem jár támogatás, játszóteret építenek
A község az összköltség 5 százalékát biztosította, 50 százalékot az uniós alapokból, a fennmaradó 45 százalékot pedig az állami költségvetésből kapták. „Tavaly írták ki a pályázatot. Mivel Pozsony megye az uniós átlag feletti fejlettségi mutatókkal rendelkezik, másra nem pályázhattunk. Így hát megpróbáltuk legalább ezt” – mondta lapunknak Szalay József polgármester a játszótérre mutatva. Kérdésünkre, hogy ha idén lehetett volna pályázni, szintén belevágtak volna-e – mint ismeretes, a gazdasági válság miatt az önkormányzatok adóbevételei 2010-ben jócskán csökkentek –, igenlő választ kapunk. „Belevágtunk volna, mert ilyen lehetőséget nem lehet elszalasztani” – mondja Szalay József.
Pedig Félben, akárcsak a többi Pozsony megyei községben, értelmesebb beruházási célokat is meg tudnának nevezni a polgármesterek. A szomszédos, szintén Pozsony megyei Dunaújfalun tavaly adtak át egy hasonló értékben épített játszóteret, holott a faluban még a csatornahálózat sincs kiépítve. Ők is csak ilyen célra pályázhattak, így lett modern játszóterük, a csatornahálózat lefektetése pedig csigatempóban halad tovább, kizárólag saját forrásokból. Pár kilométerrel keletebbre, a Nagyszombat megyéhez tartozó községekben már más a helyzet, ők szélesebb körben pályázhatnak.
A féli polgármester véleménye szerint bizonyos értelemben a Pozsony környéki községek a főváros rabjai. Egyrészt alacsony a munkanélküliség, másrészt viszont túlzsúfoltak, és ezért gyakran felújításra szorulnak az utak, sok a fővárosból leköltöző betelepülő, akik erőteljesen megváltoztatják a községek arculatát, és a megye viszonylag magas fejlettségi mutatója gyakorlatilag elvágja a községeket az uniós alapok komolyabb pályázati lehetőségeitől.
Ami van, azt viszont – Szalay elmondása szerint – igyekeznek értelmesen felhasználni. A hétvégén átadott féli játszótér a legnagyobb alapterületű játszópark a környéken, teherbíró anyagokból, svéd dizájn alapján készült, s különlegessége, hogy építésekor nem csak a kicsikre gondoltak. „A felnőtt embereknek is van lehetőségük a testedzésre, a mászókák és hinták mellett több erősítőgépet is felállítottunk” – fejti ki a polgármester. Amíg a gyerek játszik, addig a felnőtt sem unatkozik.
A kamaszkorúakat és felnőtteket is megszólító testedző gépek talán visszatartják a vandálokat is, akik így levezethetik energiájukat – vélhették a tervezők, ám a realitás meghazudtolta őket. Már az átadás napja előtt 45 díszcserjét feltéptek a parkban. A polgármester szerint nem megoldás a kamerás rendszer sem – számításaik szerint ez hozzávetőlegesen 4 ezer euróba kerülne.
A hetekben felmerült, hogy a vandálok ellen községi polgárőrséget állítanának fel. „Ehhez 60-70 emberre lenne szükségünk, akik éjszaka önkéntesen, párban bejárnák a községet. Ez egy friss elképzelés, de valamit mindenképpen szükséges lesz lépni, hiszen a vandálok az utóbbi években több ingatlanon, buszmegállón és információs táblán is otthagyták a névjegyüket” – magyarázza Szalay József.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.